VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Územní plán čekají změny

Karlovy Vary — Vše je teprve se stadiu příprav. Podněty a připomínky mohou lidé zasílat na radnici.

31.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Karlovy Vary mají platný územní plán z roku 1997. Materiál je funkční, naplňuje požadavky města i správních orgánů.

„Na základě platnosti nového zákona o územním plánování a stavebním řádu vyplývá pro město Karlovy Vary povinnost pořídit nový Územní plán města, který musí respektovat rozpracovaný Územní plán velkého územního celku Karlovarského kraje a navazovat na něj,“ uvedl Lukáš Pokorný, mluvčí karlovarské radnice.

Územní plán je dohodou občanů, města a státu o způsobu využití území města, o charakteru činností v něm probíhajících a o míře jejich dalšího rozvoje.

„Po schválení je územní plán závazným dokumentem, a to pro každého občana bydlícího i podnikajícího ve městě a pro všechny subjekty vyvíjející na území města svoji činnost. V praxi je územní plán nástrojem k regulování změn ve využití území města,“ upozornil Pokorný. Územní plán podle něj neurčuje podrobně, co se bude stavět a kde.

„Územní plán určuje, kde se co může (popřípadě nesmí) stavět, a stanoví pro to základní podmínky a omezení. Územní plán nabízí prostor pro soukromé iniciativy občanům i firmám. Současně však navrhuje i plochy pro zajištění a výstavbu společných potřeb, tedy veřejně prospěšných staveb a opatření,“ dodal mluvčí.

Cílem územního plánu je podle radnice vytvářet podmínky pro výstavbu a pro udržitelný rozvoj území, spočívající ve vyváženém vztahu podmínek pro příznivé životní prostředí, pro hospodářský rozvoj a pro soudržnost společenství obyvatel území, který uspokojuje potřeby současné generace, aniž by ohrožoval podmínky života generací budoucích.

„Proces tvorby územního plánu není jednoduchou záležitostí. Zadavatel i pořizovatel musí respektovat platný stavební zákon, jeho jasně stanovené podmínky pro každou etapu tvorby, stanovené termíny. Předpoklad doby zpracování nového územního plánu odhadujeme na 5 let,“ zdůraznil mluvčí.

V současné době úřad územního plánování karlovarské radnice zpracovává územně analytické podklady, které budou podkladem i pro zpracování Územního plánu Karlovy Vary. Přípravu tohoto materiálu ukládá rovněž nový stavební zákon.

„Současně se připravuje text zadání územního plánu, který je konzultován jak se zastupiteli města, tak i politickými kluby. Osloveni byli jak lidé, tak dotčené orgány i další instituce, aby se vyjádřili k platnému plánu a sdělili nám své požadavky k novému územnímu plánu,“ dodal Pokorný.

Podněty občanů a vlastníků pozemků v této fázi přípravy nového územního plánu radnice vítá. Podle mluvčího budou vyhodnoceny a zapracovány do zadání pro zpracování územního plánu.

Podněty lze zasílat na magistrát, na odbor úřadu územního plánování a stavební úřad. Na předepsaných formulářích, které jsou uveřejněny na internetových stránkách magistrátu města, je možné žádat o změnu stávající funkce pozemku – návrh pořízení územního plánu.

„Další možností je přímo podrobně popsat problém, o kterém se lidé domnívají, že je potřeba ho řešit, který negativně ovlivňuje život ve městě. Po případě navrhnout nové řešení či využití některých problematických lokalit a míst v městské zástavbě,“ upozornil Pokorný.

Autor: Ivana Kalinová

31.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení