Karlovarská vysoká škola prošla hodnocením akreditační komise. „Akreditace nám byla schválena na čtyři roky. Stoprocentní nejsme ani my. Z deseti nedostatků, které nám byly vytknuty, jsme o sedmi věděli a na jejich odstranění už pracujeme,“ uvedl rektor Pavel Švejda.

Rektor dodal, že prověrka komise byla přísná. „Přišli s tím, že je zde situace jako na plzeňských právech, ovšem nenašli věc, která by byla složitá,“ doplnil rektor.

Karlovarská vysoká škola zatím získala akreditaci pouze na bakalářské studium. Cílem školy ale je získat osvědčení na magisterský stupeň. „Na to zatím nejsme připraveni, proto jsme o tuto akreditaci nežádali. Například nemáme dostatečný počet kmenových učitelů,“ vysvětlil rektor.

Akreditační komise na škole kontrolovala čtyřicet pět bakalářských prací, a to včetně posudků a protokolů o státní zkoušce a jejich obhajobách.

„Výrazná většina prací splňovala požadavky na ně kladené. Dobrá úroveň prací svědčí o náročnosti studia,“ uvádí hodnotící zpráva akreditační komise.

Dílčí problémy přesto komise zjistila. „V některých pracích chyběly odkazy na použitou literaturu. Není také vhodné, aby vedoucím a oponentem byly osoby v příbuzenském vztahu. Ve dvou případech je podezření z doslovného citování stejných zdrojů, aniž by bylo uvedeno, že jde o citaci.V jednom případě byly vysloveny pochyby o autorství a podpisu oponenta,“ zdůrazňuje zpráva.

Podle akreditační komise je studium na karlovarské vysoké škole dobře a přehledně organizováno. U kombinovaného studia ale komise doporučuje kvůli zátěži rozvolnit studium na čtyři roky.

Za nepřehlednou pokládá komise koncepci personálního zabezpečení školy. „Na výuce se podílí velké množství vyučujících, u některých předmětů až sedm, přičemž není zcela jasné, kdo ručí za kvalitu a obsah zkoušek. Je nezbytné zabývat se kvalifikační strukturou kmenových zaměstnanců,“ doporučuje komise škole.

Za vhodné považují členové komise i to, aby závěrečné práce spolu s posudky a výsledkem obhajoby byly zveřejňovány elektronicky.

Podle rektora Švejdy bude muset škola také více rozvíjet tvůrčí činnost školy a chybí jí i mobilita studentů. „To už napravujeme. Chceme, aby naši studenti studovali i v jiných zemích. Zájem o spolupráci s námi projevilo Bělorusko, Rusko a další země,“ dodal rektor.

Karlovarská vysoká škola má smlouvu o spolupráci s jinými fakultami a také zpracovává posudky pro Ústav kriminalistiky a forenzních disciplín z rozhodnutí ministryně spravedlnosti.

V letech 2004 až 2008 se zde masově realizovalo v kombinované formě studium zaměřené na pracovníky Policie České republiky, podle hodnotící komise však bez zvláštního smluvního zajištění. Podle údajů, které si komise vyžádala, ze 115 policistů studium po čtyřech letech dokončilo 88.