VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Doubová: opozice žádá po radnici vysvětlení

Karlovy Vary — O změně pozemků šéfové stavebního úřadu, na níž vydělala miliony, chtějí jednat zastupitelé na svém dnešním zasedání.

10.3.2009 12
SDÍLEJ:

Ivana Doubová, ředitelka stavebního úřadu.Foto: DENÍK/Archiv

Porušila Ivana Doubová, vedoucí karlovarského stavebního úřadu zákon, dostala se do střetu zájmů, nebo se vlastně nestalo vůbec nic?

„Budeme požadovat veškeré informace o tomto případu,“ prohlásil opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).

Doubová v roli vedoucí úřednice připravila změnu územního plánu svých pozemků ve Staré Roli v hodnotě 350 tisíc na stavební parcely, předložila ji zastupitelstvu a ti ji odsouhlasili na konci roku 2007.

Za stavební parcely pak při prodeji inkasovala 26,5 milionu korun.

Doubová ale tvrdí, že nic neporušila, protože pozemky získala v restituci a má právo jako kterýkoliv jiný občan je prodat.

Ze smlouvy uzavřené v roce 2005 mezi manžely Doubovými a společností Simply Invest, která za Doubovy vyřizovala změnu územního plánu, ale vyplývá, že vlastníci pozemků už v této době počítali s tím, že se dají výhodně prodat. Dokument navíc dokladuje, že s novými vlastníky se cena parcel vyjednávala už před územní změnou.

Před rozhodnutím o změně územního plánu byla cena jednoho metru čtverečního stanovena na pět korun. Pokud se změna povede, pak metr čvereční mohl stát 112,50 korun, ale bez stavebního povolení, anebo 250 korun za metr čtvereční při vydání stavebního povolení.

Podle právníka Karla Jelínka úřednice Doubová touto smlouvou jasně definovala svůj podnikatelský záměr.

„Touto smlouvou z roku 2003 měla být Ivana Doubová kryta, že není podnikatelka, ale úřednice. Stal se ovšem pravý opak. Touto smlouvou rozkryla svůj záměr a své úvahy. A to je zásadní problém,“ konstatoval Jelínek.

Podle něho se tak dostala do dvojrole. V jedné fungovala jako vedoucí úřadu a ve druhé jako byznysmenka, která chce zhodnotit svůj majetek. „Tím mohla porušit hned několik zákonů — zákon o střetu zájmů, o úřednících i správní řád. Pokud to nechápe, pak nemá tuto funkci vůbec zastávat,“ vysvětlil Jelínek.

Doubovi navíc skoupili pozemky přiléhající k jejich restituované parcele, aby se tak údajně vyhnuli jednáním s dalšími účastníky řízení.

Jelínek upozornil na to, že tito lidé nemuseli být na změnu územního plánu upozorněni. „To je zneužití informací v obchodním styku. Paní Doubová jako vedoucí stavebního úřadu věděla, že pozemky se dají výhodně zpeněžit,“ konstatoval právník.

Trocha historie

V červnu roku 2003 uzavírají Doubovi smlouvu s tehdy ještě neexistující firmou Simply Invest, která za ně připravovala změnu územního plánu.
V té stojí, že metr čtvereční před změnou územního plánu bude stát 5 korun. Po změně územního plánu to mělo být 112 před vydáním stavebního povolení, při vydání stavebního povolení měla být cena 250 korun za metr čtvereční.
V roce 2008 prodávají Doubovi pozemky za 26,5 milionu korun.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
„Jsem vždy velmi poctěn, když mohu poděkovat za čin vedoucí k záchraně lidského života, v tomto případě poskytnutí nezbytné pomoci a útěchy malým dětem. Kytička pro paní Pejsarovou je pouze symbolickým poděkováním, ale o to více si tohoto činu vážím, nebo

Starosta ocenil obětavou sousedku

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení