VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé dnes mají v rukou budoucnost symfoniků

Karlovy Vary – Část veřejnosti požádala o pomoc hudebníkům z KSO i senátora Jana Horníka.

29.6.2010 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jan Havelka

V posledních týdnech se přes Karlovarský symfonický orchestr přehnala doslova bouře. Rada města totiž připravila návrh změny orchestru z příspěvkové organizace na obecně prospěšnou společnost a někteří hudebníci se obávají cílené likvidace orchestru.

O návrhu budou dnes rozhodovat zastupitelé.

„Budeme jednání sledovat a pokusíme se i přihlásit do diskuse,“ uvedl Martin Petr z Unie orchestrálních hráčů, která proti navrhovaným změnám i řediteli protestuje. „Podle mě je to jen politická hra, ve které jsme my jen pouhými rukojmími. Uvidíme, jak celá věc dopadne, ale určitě to bude velmi těsné,“ dodal Petr.

Naměstkyně primátora Dagmar Laubová má pro zastupitele přichystaný materiál, ve kterém zmiňuje výhody přeměny na o.p.s.

„Po mém seznámení se se situací okolo příspěvkové organizace KSO, která se právě v této době nachází ve velmi neutěšené finanční situaci, kterou způsobovaly zejména vleklé každoroční ztráty, a to za poskytnutí jakkoliv vysokého příspěvku na hospodaření, jsem došla k přesvědčení, že pro zachování a rozvoj tohoto tělesa jsou důležité dvě zásadní změny,“ tvrdí náměstkyně Laubová. „Pokud jsem se snažila eliminovat ztráty z posledních let, aniž by došlo k poklesu úrovně umělecké činnosti tohoto tělesa, byla toto, bohužel, nesnadná cesta a vedla jen k přežívání orchestru z roku na rok. To proto jsme se jako Rada města Karlovy Vary rozhodli k zásadním změnám, z nichž první byla jmenování nového ředitele organizace a druhá pak založení nové právní formy organizace,“ dodala náměstkyně primátora.

Podle Laubové už orchestr velmi dlouho stagnuje. „Příspěvková organizace KSO vykazuje dlouhá léta neúnosné ztráty. Pokud zastupitelstvo města svým hlasováním založení obecně prospěšné společnosti neschválí, nejenže se nic nevyřeší, ale KSO se vrátí o mnoho let zpátky a bude hrozit, že organizace bude časem opravdu zrušena kvůli nemožnosti každoroční ztrátu dotovat,“ hájí záměr rady Laubová.

Situaci kolem KSO sleduje také senátor Jan Horník.

„Podle informací osob dobře seznámených s pozadím aktuálního stavu v KSO nepočítá jeho stávající ředitel Vikor do nového tělesa s hudebníky, kteří se postavili proti zrušení orchestru. Podle jejich názoru Vikor již nyní cíleně ochromuje činnost orchestru jako symfonického tělesa lacinou dramaturgií a bezdůvodným propouštěním nebo šikanováním kvalitních hráčů. Kritizují, že spolu se zakládací listinou obecně prospěšné společnosti není, zřejmě úmyslně, předkládán žádný ekonomický model jejího financování, nejsou podchyceny žádné záruky trvalé existence hudebního tělesa a místa v dozorčí a správní radě jsou rezervována pro zatím utajené osoby místo toho, aby byla od počátku obsazena kvalitními manažery a odborníky z hudební sféry,“ vysvětlil senátor, kterého podle jeho slov oslovila veřejnost s prosbou o pomoc.

„Vážení zastupitelé města Karlovy Vary, Karlovarský symfonický orchestr je hudebním dědictvím celého karlovarského regionu, a proto by si zasloužil naši větší názorovou pokoru a lepší zacházení, oproštěné od zákulisních politických manipulací a zřejmě i od osobních zájmů několika jedinců. Proto se jeví jako rozumné ponechání kvalifikované diskuze o další budoucnosti KSO, včetně případné změny ekonomického modelu jeho financování, až na nové, na podzim tohoto roku zvolené zastupitele,“ žádá zastupitele Horník.

Autor: Jan Havelka

29.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení