VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závody ve skijöringu: Pes a člověk, návrat k přírodě

Karlovarský kraj – Příští rok se chceme soustředit na český pohár, vrcholem sezony by pak měla být účast na mistrovství světa v Norsku,“ říká božídarský závodník Rudolf Chlad mladší.

16.3.2010
SDÍLEJ:

(Skoro)rodinný tým. Rudolf Chlad s přítelkyní Zuzanou Štrosovou.Foto: Archiv R. Chlada

Medailemi za první, respektive druhé místo skončil nedávný závod Mistrovství republiky ve skijöringu pro členy Skijöring týmu Rudolfa Chlada mladšího a jeho přítelkyni Zuzanu Štrosovou, která dokázala v kategorii lyžaře a dvou psů vybojovat vítězství. Rudolf Chlad mladší si s jedním psem dojel pro stříbrnou medaili.

Oba však mají letos za sebou daleko náročnější podnik – španělskou Pirenu. Zuzana Štrosová si dojela při své premiéře v tomto těžkém závodu pro skvělé třetí místo. Rudolf Chlad nejel, na úspěchu své přítelkyně se ale podílel jako člen podpůrného týmu. Rudolfa Chlada jsme se proto zeptali:

Co je Pirena?
Čtrnáctidenní etapový závod přes celé Pyreneje. Letos se ve dnech 23. ledna až 6. února konal jeho už dvacátý ročník, patří tak mezi závody s nejdelší historií v Evropě. Závodníci s klasickým psím spřežením absolvují denně přibližně dvacetikilometrovou trasu v náročném horském terénu. Jenom nastoupané převýšení dosahovalo v některých etapách i 800 až 1000 metrů! Jede se ve Španělsku, Francii a Andoře.

Skijöring určitě patří k fyzicky velmi náročným sportům…
To je pravda. Po fyzické stránce je velice náročný. Závodníci tažení psy jezdí na běžkách. Neodpočinou si ani při klesání, kdy by se mohlo zdát, že je psi táhnou. Není tomu tak. Závodník přibrusluje, aby psům pomohl. Bez důkladné lyžařské přípravy se tento sport neobejde.

S jakými psy váš tým jezdí?
S plemenem evropská husky. Jsou to psi speciálně vyšlechtění pro skijöring, používají se ale i do klasického saňového zápřahu. My ale psy zapřaháme do saní jenom při tréninku.

Psi, lyže… Zkombinovat obojí tak, aby byl úspěch zaručen, zavání skoro až magií!
Magie s lyžařskými vosky nehraje v této disciplíně až tak velkou roli. Na výsledek ale pochopitelně vliv má. A psi? Ty je nutné během závodu průběžně střídat.

Jak početnou smečku jste s sebou na Pirenu vzali?
Tři psy.

Jak se při skijöringu padá?
Bolestivě (smích). Nejhorší je přemrzlý sníh, na kterém se nedá pořádně brzdit. Pak jsou pády velice nepříjemné. Zuzka karamboly na Pireně nepočítala. Ale prsty obou rukou by jí na to asi nestačily.

Měl jste někdy pocit, že by závod chtěla vzdát?
Nikdy. I když občas nervy pracovaly. V poslední etapě, kdy už bylo jasné, že dojede celkově třetí, nějaká ta slzička ukápla. Ale to bylo spíš tím, jak z ní spadlo napětí.

Bál jste se o Zuzku?
Chvílemi ano. Pamatuji si například na moment, kdy po skončení etapy, která pole zavedla do nadmořské výšky 2 500 metrů, čekal na závodníky prudký sjezd černé sjezdovky. V ten okamžik jsem si říkal: „Ať závod dopadne jakkoliv. Jen aby dojela v pořádku.“

Vy sám jste letos nezávodil. Nepřišlo vám to líto?
Bylo mi to líto. Zatím nebyly podmínky pro to, abych se mohl postavit na start Pireny. Je to skutečně překrásný, i když velice náročný závod. Když vidíte přírodu Pyrenejí a všechny ty scenérie… Hned bych jel!

Takže snad příští rok?
Příští rok asi ne. Chtěli bychom se zúčastnit závodů českého poháru, vrcholem sezony by pak mělo být mistrovství světa, které se jede v Norsku. Na Pirenu bychom se chtěli vrátit v roce 2012, tentokrát už se dvěma týmy.

Letošní Pirenu jste pozoroval jako takřka nezaujatý divák. Jaké momenty na vás nejvíce zapůsobily?
Těch bylo víc. Třeba noční etapa ve Francii. Tma, sníh, jenom v dálce jsou vidět čelové lampy závodníků… To se nedá slovy popsat. Letošního závodu se zúčastnil i vozíčkář, který na saních mohl alespoň částečně řídit. Společně s kolegou projeli prakticky vše, co ostatní závodníci. Před jejich výkonem je nutné smeknout. Vzpomínám si také na situaci, která se stala Jiřímu Suchému, dalšímu Čechovi na startu Pireny. V jedné etapě obětoval své ambice a pomohl jedné německé závodnici dostat se do náročného kopce. Za to od organizátorů dostal cenu fair play. A ještě celou Pirenu ve své kategorii dokázal vyhrát.

Letošní sezona, to ale nebyla pouze Pirena. Společně se Zuzkou jste se zúčastnil i závodů v Bavorsku. S jakým výsledkem?
Závod v německém Haidmühle, který se jel jen pár dní po španělském maratonu, byl součástí bavorského mistrovství. Na rozdíl od Pireny to byl sprinterský dvoudenní závod, čemuž odpovídal i jednodušší profil tratě. Došlo na něm k mírné kolizi, protože organizátoři neoznačili dobře trať, takže valná většina závodníků jela úplně jinudy. Nakonec jsme ale přes tyto problémy dokázali zabodovat. Já skončil se dvěma tažnými psy na prvním, Zuzka s jedním psem na druhém místě. Rychleji jela už jenom čerstvá vicemistryně Evropy Martina Štěpánková.

Vašemu otci (Rudolf Chlad, dlouholetý náčelník Horské služby Krušné hory, dnes už v důchodu. Pozn. aut.) učarovaly koně ukryté pod kapotou závodního auta. Vy jste dal přednost psům a lyžím. Proč?
Skijöring je návrat k přírodě a to se mi na něm líbí.

Jak dlouho už závodíte?
Dvanáct let. S přestávkami vlastně od deseti let.

Chcete u této náročné disciplíny zůstat, nebo přejít třeba ke klasickým saním taženým psím spřežením?
Chtěl bych zůstat u skijöringu. Klasické saně už jsem si v minulosti vyzkoušel a skijöring má oproti nim celou řadu výhod. Předně při závodech lyžaře a jednoho či dvou psů nepotřebujete tolik zvířat. Člověk je také daleko mobilnější. Lyže a psy naskládáte takřka do každého auta, ale saně…?

Autor: Petr Kozohorský

16.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení