VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna orchestru na OPS? Podle rady správná varianta

Karlovy Vary – Rada města Karlovy Vary doporučuje zastupitelům tuto změnu statutu schválit.

17.6.2010 31
SDÍLEJ:

Náměstkyně Dagmar Laubová a nedávno jmenovaný ředitel Karlovarského symfonického orchestru Zdeněk Vikor.Foto: DENÍK/Petr Przeczek

To, o čem se už poměrně dlouho mluvilo v kuloárech – změna Karlovarského symfonického orchestru z příspěvkové organizace města na obecně prospěšnou společnost, je už reálně na stole. Rada města tento návrh na úterním jednání schválila.

U hudebníků to vyvolalo velkou nevoli a proti byl také primátor Werner Hauptmann. „Zrušení příspěvkové organizace, pokud nebudou zastupitelé proti, je plánováno k 31. prosinci 2010. Od 1. ledna příštího roku by už byl KSO obecně prospěšnou organizací. Přípravy se však budou dělat už během září,“ uvedla Dagmar Laubová, náměstkyně primátora pro kulturu.

S touto změnou souhlasí také náměstek primátora Petr Keřka. „Nese to s sebou řadu výhod. Například mnohem snazší shánění sponzorů. Hráčům budou nabízeny nové smlouvy, kde budou jasně stanoveny přesné podmínky. Hudebníci například nebudou moci v pracovní době hrát a zkoušet s konkurenčními soubory. Navíc příspěvková organizace už je velmi zastaralý model,“ zdůraznil Keřka.

Podle Laubové není statut OPS u uměleckých souborů nic výjimečného. „Jednala jsem s několika hudebníky i řediteli jiných OPS a vůbec nikdo si na to nestěžoval. Je to zcela normální způsob,“ sdělila náměstkyně.

Příliš velkou radost z rozhodnutí rady však neměl primátor Karlových Varů Werner Hauptmann. „S těmito názory nesouhlasím. V radě jsme byli tři proti tomuto kroku. Osobně bych navrhoval jiné řešení, tedy zachovat KSO jako příspěvkovou organizaci a posílit rozpočet. Tak bych situaci chtěl řešit za sebe,“ prohlásil karlovarský primátor.

Během včerejška obdrželo vedení města od opozičního zastupitele Jiřího Kotka a Martina Petra, předsedy Unie orchestrálních hráčů KSO, prohlášení, které vzniklo ze společných názorů veřejnosti a hudebníků na pondělní demonstraci. „Rozhodně nám nejde o politické zájmy, ale o orchestr,“ odmítl Kotek nařčení, že pomáhá symfonikům v jejich protestech pouze kvůli blížícím se komunálním volbám.

Zpráva o chystané změně na OPS Martina Petra zasáhla. „Myslím, že to není dobré rozhodnutí. Je to pro mě, a rozhodně nebudu sám, docela rána, i když už se o tom šuškalo déle. Neztrácíme však naději, protože se budeme snažit zastupitele přesvědčit, aby změnu nedělali. Je možné, že se to povede, protože je vidět, že ani rada nebyla jednotná,“ řekl hudebník Martin Petr.

Podle něj ho nepřesvědčila ani zmínka o lehčím shánění sponzorů. „Nemyslím si, že by současný ředitel dokázal nějaké sponzory sehnat. Podle nás pro propagaci a shánění akcí a sponzorů nedělá nic teď, tak proč by měl začínat když bude KSO OPS,“ dodal předseda unie.

Petr zároveň řekl, že s podmínkou o zákazu hraní v konkurenčních souborech nemá problém. „Je logické, že v pracovní době nehrajeme jinde,“ uvedl.

Autor: Jan Havelka

17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 31
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení