VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Synagogu nahradil hotel a duše patriota tiše pláče...

KARLOVY VARY - O synagoze

7.2.2008
SDÍLEJ:

Synagogu nahradil hotel a duše patriota tiše pláče...Foto: Ladislav Nykl

„Karlovy Vary jsou slavné lázeňské město v západních Čechách, ve kterém nebylo Židům dovoleno bydlet až do roku 1840,“ píše čtenář–reportér Ladislav František Nykl z Chodova, který na tuto stránku přispěl již několika pozoruhodnými materiály čerpajícími z historie našeho kraje.

„Židovské obyvatelstvo se pak rychle rozrůstalo, a tak nebylo divu, že si záhy vymohli možnost postavit si svatostánek. Synagoga, která byla navržena Edwinem Oels Opplerem, byla postavena v roce 1877 a při mši se do ní vtěsnalo na dva tisíce věřících,“ pokračuje amatérský historik.

„Rabínem karlovarské synagogy byl také Ignaz Ziegler byl, a to od roku 1888 až do jejího zničení nacisty v roce 1938. Město se stalo mezi židy oblíbeným letoviskem a místem pro setkávání rabínů a místních vedoucích. Do roku 1930 žilo ve městě přes 2100 osob židovského původu. Všichni, až na čtyři židy, opustili město během sudetské krize v roce 1937. Nová židovská komunita byla ustanovena až po válce,“ vypátral v análech Ladislav F. Nykl a přidává zážitek z osobního života: „V padesátých letech jsem rovnou ze školy musel chodit do hudební školy. Ta byla nad horní zatáčkou v Sadové ulici. Na rohu té ulice na kraji zatáčky byl u cesty velký čtvercový prostor porostlý travou a do země byla zabodnuta nízká tyčka. Na ní byla malá cedulka, kde bylo napsáno, že zde kdysi stávala židovská synagoga vypálená nacisty. Bylo to nedůstojné a strašně prázdné. Teď je na tom místě moderní budova hotelu Bristol a na průčelí je podobně málomluvná malá deska.

Když vidím na zašlých fotkách tu krásnou architekturu staré židovské synagogy a porovnám ji s novým monstrózním hotelovým komplexem, je nad slunce jasné, že naši přechůdci měli mnohem větší cit pro krásu lázeňského města,“ dodává Nykl závěrem.

Autor: Alexander Klimeš

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Ilustrační foto.

Fotopast ho bude stát tři roky

Město si posvítí na správu svého majetku

Ostrov - Programové prohlášení nového vedení města spatřilo světlo světa krátce po odvolání ostrovského starosty Pavla Čekana (ČSSD), k němuž došlo 12. dubna.

Zlatý kříž policistovi, který zachránil život zraněné ženě

Praha, Karlovarsko – Vyznamenání Zlatý záchranářský kříž, které je udělováno již 18 let, si vysloužil policista Miroslav Kozák z Oddělení pobytové kontroly, pátrání a eskort cizinecké policie v Karlovarském kraji.

Chtěl sluchátka bez placení, ale než s nimi utekl, tak ho chytili

Karlovy Vary – Asi se mu rozbila sluchátka, tak si chtěl odnést z obchodu nová.

Čarodějnice zaplanou a májky povstanou

Karlovarský kraj – Pálením čarodějnic a stavěním májek se vždy slaví příchod jara a tyto původně pohanské zvyky v obcích i městech doprovází bohaté kulturní programy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies