VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Synagogu nahradil hotel a duše patriota tiše pláče...

KARLOVY VARY - O synagoze

7.2.2008
SDÍLEJ:

Synagogu nahradil hotel a duše patriota tiše pláče...Foto: Ladislav Nykl

„Karlovy Vary jsou slavné lázeňské město v západních Čechách, ve kterém nebylo Židům dovoleno bydlet až do roku 1840,“ píše čtenář–reportér Ladislav František Nykl z Chodova, který na tuto stránku přispěl již několika pozoruhodnými materiály čerpajícími z historie našeho kraje.

„Židovské obyvatelstvo se pak rychle rozrůstalo, a tak nebylo divu, že si záhy vymohli možnost postavit si svatostánek. Synagoga, která byla navržena Edwinem Oels Opplerem, byla postavena v roce 1877 a při mši se do ní vtěsnalo na dva tisíce věřících,“ pokračuje amatérský historik.

„Rabínem karlovarské synagogy byl také Ignaz Ziegler byl, a to od roku 1888 až do jejího zničení nacisty v roce 1938. Město se stalo mezi židy oblíbeným letoviskem a místem pro setkávání rabínů a místních vedoucích. Do roku 1930 žilo ve městě přes 2100 osob židovského původu. Všichni, až na čtyři židy, opustili město během sudetské krize v roce 1937. Nová židovská komunita byla ustanovena až po válce,“ vypátral v análech Ladislav F. Nykl a přidává zážitek z osobního života: „V padesátých letech jsem rovnou ze školy musel chodit do hudební školy. Ta byla nad horní zatáčkou v Sadové ulici. Na rohu té ulice na kraji zatáčky byl u cesty velký čtvercový prostor porostlý travou a do země byla zabodnuta nízká tyčka. Na ní byla malá cedulka, kde bylo napsáno, že zde kdysi stávala židovská synagoga vypálená nacisty. Bylo to nedůstojné a strašně prázdné. Teď je na tom místě moderní budova hotelu Bristol a na průčelí je podobně málomluvná malá deska.

Když vidím na zašlých fotkách tu krásnou architekturu staré židovské synagogy a porovnám ji s novým monstrózním hotelovým komplexem, je nad slunce jasné, že naši přechůdci měli mnohem větší cit pro krásu lázeňského města,“ dodává Nykl závěrem.

Autor: Alexander Klimeš

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení