Jaroslava Pachá byla jedním z prvních Karlovaráků, kteří včera vhodili své hlasy pro kandidáty do Evropského parlamentu. „Chci stihnout autobus na chalupu,“ vysvětlila důvod, proč před volební místností okrsku číslo 16 seděla už pět minut před druhou hodinou. Společně s ní přišli krátce po druhé hodině i další voliči, hlavně důchodci.

„Říkám si, že kdybych k volbám nepřišla, bylo by to špatné,“ řekla Pachá. „Mám mezi politickými stranami svého favorita, kterému dávám hlas ve všech volbách. Dám ho i dnes, ať už se do parlamentu dostane, nebo ne. A stejně volby vždy dopadnou jinak, než si myslím,“ pokračovala volička.

Předvolební kampaň politických stran usilujících o křesla v Evropském parlamentu ji moc neoslovila. „Vlastně se mi ani nelíbí,“ přiznala. A co říkala „vajíčkové“ kauze? „Když vejce letěla vzduchem poprvé, podruhé, ještě jsem se zasmála. Ale pak už mi to přišlo trapné. Opakovaný vtip přestává být vtipem,“ odpověděla Pachá.

Další informace o víkendových volbách do Evropského parlamentu můžete sledovat i na internetu na adrese www.denik.cz/eurovolby - ZDE

Sobota 15.20 hodin - Nejmenší město v republice mělo vysokou volební účast: Nejmenší město v republice, kterým je Přebuz, má stejně jako při krajských volbách vysokou volební účast. Hlasovací lístek tam do urny vhodilo 44,1 procenta lidí. Voličů je přitom v obci osmašedesát.

Sobota 15.15 hodin - V Lokti přišlo volit více jak 20 procent lidí: Volební účast v Lokti překročila hranici dvaceti procent. „V okrsku číslo 1 – centrum to bylo 22 procent a v okrsku 2 sídliště 21 procent,“ uvedla Veronika Kalianková z volební komise.

Sobota 14.30 hodin - Volební účast ve městech byla mizerná: Volby do Evropského parlamentu voliče k urnám podle prvních odhadů nepřilákaly. Například Sokolov hlásil těsně před uzavřením volebních místností volební účast těsně pod dvacet procent. V Kraslicích pak některé volební okrsky kolem sedmnácti procent.

Sobota 12.20 hodin - Stanislav poprvé ve svém životě volil – ve věznici: Šel poprvé ve svém životě volit. Ne však ve městě, kde se narodil, vyrůstal nebo pro něj znamená domov. Bohužel. Poprvé hlasovací lístek vyplnil ve vězení. Řeč je o dvacetiletém odsouzeném Stanislavovi, který si svůj trest odpykává ve Věznici Kynšperk nad Ohří. Za mřížemi je už dva roky.„Volit jsem se rozhodl, protože si myslím, že je to správné – začlenit se tak do kolektivu. Páchal jsem trestnou činnost, tak alespoň nějak ukázat, že tady jsem Další odsouzený Karel volil letos podruhé. Seznam kandidátů nijak zvlášť nepročítal. Hlas dal straně, která ho nejvíce zaujala. Všichni odsouzení volili před zástupci příslušné volební komise do přenosné schránky při respektování zásady tajnosti hlasování. Z celkového počtu 794 vězňů se jich zprvu rozhodlo volit 538. Více než dvě stovky odsouzených rovnou řeklo, že nemá zájem a padesát nepochází z členských států Evropské unie. „Do 16. května se museli zapsat ti, jež mají o volby zájem,“ poznamenal ředitel věznice Vlastimil Kříž. Nakonec jich do hlasovací urny obálku hodilo 210. „Někteří už volit nechtěli, další neměli v pořádku doklady a část z původně nahlášených byla přemístěna,“ upřesnila mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková.

Sobota 11.00 hodin - Lidem se k volbám nechce: K volbám do Evropského parlamentu se lidem nechce. Volební účast je stále nízká. V sobotu dopoledne je například v Sokolově okolo šestnácti procent. Obdobné je tomu i v Kraslicích. Jeden z volebních okrsků hlásí necelých dvanáct procent.

Pátek 22.00 hodin - Voliči se k urnám nehrnou: Volební komise v Dolním Žandově na Chebsku příliš mnoho práce proti jiným volbám neměla. Těsně před dvaadvacátou hodinou přišlo volit jen 125 voličů, to je 13,07 procenta. Nejvíce jich přišlo kolem devatenácté hodiny. Žádné problémy ale nebyly. Závady nezjistila ani krajská volební komise, která volby v Dolním Žandově kontrolovala.

Pátek 21.00 hodin - Voliči hází lístky do zřejmě nejstarší urny v republice: V Přebuzi mají při volbách do Evropského parlamentu raritu. Volební lístky hází lidé do zřejmě nejstarší urny v České republice. Přebuz se tak pyšní několika nej. Nejen, že je nejmenším městem v republice, ale také má v Karlovarském kraji nejméně voličů, přesně osmašedesát. A nej je právě i urna. Podle místních lidí pochází volební urna zcela jistě z první republiky. Vyrobil ji místní truhlář. „Ta už toho pamatuje,“ řekla zapisovatelka volební komise v Přebuzi Květa Vaňkátová. „Úřad se několikrát stěhoval a urna s ním,“ řekla pyšně.Pro obec má podle jejích slov přinejmenším historickou cenu. „Aspoň není klasická umělá,“ doplnila. Volební lístek do ní vhodila i nejmladší volička. Byla jí osmnáctiletá Karla Ženteková. Nejstarší voličce pak bylo čtyřiaosmdesát. Členové volební komise se na volby pokaždé těší. Osazenstvo je totiž skoro vždy stejné. „Užijeme si mnoho legrace. Pořád si máme o čem povídat. Dokonce jsme přemýšleli, že si večer zahrajeme žolíky,“ zavtipkoval jeden z členů komise.