VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura 2000: pochybnosti o financování gradují

KARLOVY VARY - Koordinátor projektu kritizoval média, že se až příliš zajímají o financování projektu.

3.4.2008 7
SDÍLEJ:

Bývalá manažerka projektu Monika Makkiehová (zleva) ukazuje koordinátorovi Albertu d´Alessandrovi a nynější manažerce Libuši Hánové sporné faktury.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Měla to být poklidná konference, na které koordinátor Thermae Europae Alberto d´Alessandro měl uklidnit vyhrocenou situaci, jež kolem tohoto projektu panuje. Především měl zúčastněné osoby přesvědčit, že tato akce spolufinancována evropskými penězi, je křišťalově čistá a naprosto transparentní.

Místo toho se včera naopak ukázalo, že projekt skrývá daleko více nejasností. Kritiku však koordinátor Alessandro odmítl přijmout, a tak se na radnici strhla mezi ním, bývalou manažerkou projektu Monikou Makkiehovou (ODS) a nynější manažerskou Libuší Hánovou (ODS) velmi ostrá slovní přestřelka. Ještě před tím však Alessandro několikrát nevhodně napadl novináře, že se až příliš zajímají o financování Kultury 2000, což se muvůbec nelíbí.

Diskuse se vyhrotila v momentu, kdy se řešilo proplacení faktur karlovarské společnosti Laverna Roman, která je rovněž koordinátorem projektu. Ta za výtištění dvou tisíc kusů letáků ve formátu A4 požadovala 330 tisíc korun. Jeden tak vyšel na 170 korun. Alessandro se navíc přiznal, že bružury nechal vytisknout on sám u jedné milánské agentury, se kterou dlouhé roky dobře spolupracuje.

Fakturu pak nechal proplatit přes karlovarskou firmu Laverna Romana, která peníze vyinkasovala od města.

„Nebudu reagovat na invektivy pana Alessandra. Jen bych ho chtěla upozornit, že faktura, kterou na brožury vystavil, je duplicitní. Je pro mě novinkou, že jste brožury nechal tisknout vy a nechal jste si fakturu proplatit přes Lavernu Romana. Proč jste to neudělal rovnou přes město? Je to pro mě opravdu velkým překvapením a jsem z toho konsternována. U nás platí, že v takových případech se vyhlašují poptávková řízení,“ prohlásila bývalá manažerka projektu Kultura 2000 Monika Makkiehová.

Alessandro se však proti tomuto nařčení prostřednictvím Hánové, která na konferenci působila i jako tlumočnice, ostře ohradil. „Dáváte zavádějící informace, paní Makkiheová. Tento dokument, který tu ukuzujete, není vyfakturován. Tak kde je problém? Všechno je v pořádku. Vím, že jste to byla vy, kdo tento projekt předal policii, a říkáte spoustu nepravdivých věcí. Mohu váš uklidnit. Nikdo žádné peníze nekrade. Všechno děláme poctivě. Já si díky tomuto projektu přijdu na slušné peníze, sto osmdesát tisíc euro,“ argumentoval Alessandro.

Makkiehová na to kontrovala, že ona žádné trestní oznámení v této souvislosti nepodávala. „Vyprošovala bych si takové osočení,“ prohlásila a pokračovala: „Nikdy jsem to nechtěla veřejně prezentovat, ale kvůli nastalé situaci to musím udělat. Z místa manažerky jsem byla odvolána právě proto, že jsem vám odmítla proplatit tuto fakturu.“

Tato údajná duplicitní faktura byla vystavena na částku 20 tisíc euro. Vedoucí odboru kultury Tomáš Svoboda ale říká, že nikdy nebyla proplacená a že jí odbor nedisponuje. „Ten podpis není můj. Faktura není pravá,“ zareagoval Alessandro poté, co mu Makkiehová dokument předložila.

Na dotaz, proč se vlastně brožury tiskly v Itálii u jeho známé firmy a ne například v České republice, kde by mohly vyjít levněji, koordinátor projektu odpověděl: „Kolem této brožury bylo mnoho problémů. K milánské firmě jsem měl důvěru, znám ji roky. S bružurou je ovšem spojeno i logo, překlady, grafické úpravy či ověření textu. To vše stálo deset tisíc euro. Konečná částka na jeden kus tak byla daleko nižší,“ vysvětlil. V přehledech nákladů to však patrné není. „Takový je metr Evropské unie, a tak se to bude dělat,“ řekl nekompromisně.

Podle italského koordinátora jde o to, aby Karlovy Vary v tomto projektu obstály. „Pokud materiály nebudou odpovídat standardům a požadovaným kvalitám, pak by je Evropská unie nemusela akceptovat a v krajním případě by peníze požadovala zpět,“ tvrdil Alessandro. „Ušetřit je důležité, ale nejdůležitější je udržet kvalitativnější standard,“ dodal Allesandro s tím, že novináři by už měli přestat s kritikou projektu. „Jde o ojedinělý projekt v celé České republice, o němž se zatím informovalo zkresleně a lživě. Chceme klid na práci,“ opakoval italský koordinátor několikrát.

A co z celého projektu mají lidé v Karlových Varech? Zatím nic, ačkoliv právě tyto lázně jsou jeho garantem a také promotérem lázeňství v celé Evropě.

„Je to zkouška vyspělosti města, kterou sleduje celá Česká republika. Evropská unie chce tímto projektem zesílit pojem, že jsme občané Evropy,“ zdůraznil.

Jana Kopecká, Ivana Kalinová

3.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení