VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice: -121 milionů

KARLOVY VARY - Schodek byl podle České zdravotní vytvořen novým vedení. To nařčení odmítá.

25.3.2008 3
SDÍLEJ:

David HanzlFoto: DENÍK/Jana Kopecká

Schodek hospodaření Karlovarské krajské nemocnice (KKN) ve výši 121 milionů byl uměle vytvořen novým vedením. To trvdí zástupci České zdravotní (ČZ), která nemocnici dva roky provozovala. Toto nařčení ale ostře odmítá současný finanční ředitel nemocnice a předseda představenstva Jiří Fojtík.

Šéf ČZ David Hanzl ale trvá na svém. „Jde o snahu maximálně poškodit Českou zdravotní a zároveň si připravit půdu na příští rok,“ prohlásil po zveřejnění vyššího schodku Hanzl, bývalý manager KKN. Podle něj činila ztráta při loňské listopadové uzávěrce 51 milionů korun.

David poukazuje na to, že jednotlivé měsíční účetní závěrky končily výsledkem okolo 15 milionů. Přitom za prosinec, kdy byla nemocnice řízena novým vedením, byla vygenerována ztráta 70 milionů korun. „Přitom právě prosinec se ve zdravotnictví vyznačuje vzhledem k termínu vánočních svátků nižší spotřebou a nižším objemem poskytnuté zdravotní péče. Ztráta byla tak vytvořena prostřednictvím legálních účetních operací s cílem dosáhnout co nejhoršího hospodářského výsledku,“ uvedl Hanzl.

Podle něj došlo k manipulaci s čísly v oblasti tržeb. „Došlo ke snížení jejich měsíční výše za použití časového rozlišení – snížení tržeb i v oblasti nákladů. Nárůst spotřeby materiálu, služeb a zrušením jednotné účetní odpisové sazby. Jedná se sice o legální účetní operace, které zkreslují pohled na hospodaření společnosti a zakrývají důležitý fakt. Tím myslím, že došlo k obrovskému a neopodstatněnému nárůstu osobních nákladů o téměř 70 milionů na základě porušení vnitřních pokynů a nedodržení rozpočtové kázně a dalším navýšením téměř o 30 milionů pro střední zdravotní personál na podkladě výsledků Kolektivního vyjednávání na rok 2008,“ dodal Hanzl.

Vedení ČZ se domnívá, že se jedná o další z kroků, který má za cíl tuto společnost poškodit. „Přitom Česká zdravotní po diskusích o hospodaření a po protestních akcích některých vedoucích zaměstnanců motivovaných osobními zájmy opustila vedení karlovarské nemocnice,“ zdůranil bývalý manažer KKN.

Finanční ředitel Jiří Fojtík ale Hanzlovo tvrzení vyvrací, i když potvrzuje, že předpokládaný výsledek hospodaření nemocnice za rok 2007 vykáže ztrátu ve výši 121 milionů. „V porovnání s rokem 2006 je patrné, že výnosy se zvýšily pouze o 5,59 procent, absolutně o 70,2 milionů, náklady však o 15,2 procent, což činí 191,2 milionů korun,“ vysvětluje.

Na straně výnosů bylo podle Fojtíka nejvýznamnější navýšení tvořeno tržbami od zdravotních pojišťoven, které se zvýšily o 4,89 procent, tedy o 55,3 milionů korun.

„Na straně nákladů bylo nejvýznamnější navýšení materiálových nákladů o 19,93 procent, tedy o 85,9 milionů (z toho 72 milionů je navýšení za speciální zdravotní materiál a léky), nákladů za služby o 20,61 procent, což činí 23,5 milionů (z toho 16,1 milionů je navýšení za nájemné zejména hrazené Karlovarskému kraji) a osobních nákladů o 10,38 proent, tedy o 65,3 milionů,“ tvrdí ředitel nemocnice. Podle něj předpokládaný výsledek hospodaření vychází z účetnictví, které v současné době věrně zobrazuje skutečnost.

Nové vedení podle ředitele Fojtíka postupuje v úzké součinnosti s auditorem včetně akceptace jeho výhrad a doporučení zachycených v průběžné zprávě auditora k účetní závěrnce za rok 2007 ze dne 15.listopadu 2007.

Autor: Ivana Kalinová

25.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení