VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kupci si prohlédli porcelánku

Karlovarsko - Přibližně padesát zaměstnanců závodu v Nové Roli dostalo už v pátek peníze z mimořádné třicetimilionové státní dotace

27.3.2009 2
SDÍLEJ:

JEDNÁNÍ NEKONČÍ. Představitelé Hengisu Michal Bíman (vlevo) a Miroslav Kříž (vpravo) včera v sídle Karlovarského porcelánu v Nové Roli jednali i s insolvenčním správcem Tomášem Čermínem. Foto: DENÍK/ Jana Kopecká

Nejdříve setkání s insolvenčním správcem Karlovarského porcelánu (KP) Tomášem Čermínem, pak jednání s nynějším managementem. Tak v pátek vypadala první návštěva nových majitelů ve zkrachovalém Karlovarském porcelánu, konkrétně v závodu v Nové Roli. Stejně jako fabriku v Klášterci nad Ohří, Thun Studio v Lesově a Sítotisk ve Staré Roli závod koupila plzeňská společnost Hengis.

Cílem páteční návštěvy bylo připravit závod na nutnou odstávku a zajistit v něm minimální provoz, jenž je nutný pro další výrobu. K tomu dojde už v příštím týdnu.

„Dnes už jsme kvůli tomu jednali s plynaři a energetiky. Tento minimální stav by měl trvat několik týdnů,“ informoval nový předseda představenstva společnosti Hengis Michal Bíman.

Předseda dozorčí rady Miroslav Kříž ho doplnil, že jednání ohledně převzetí podniku jsou velmi intenzivní, zatím ale nenarazili na žádný větší problém. „V rámci přechodného období zaměstná insolvenční správce několik lidí, kteří by měli v závodech zachovat částečný provoz. Během dubna bychom pak postupně mohli začít nabírat další zaměstnance,“ upřesnil Kříž. Od středy příštího týdne se totiž fabriky zavírají a zaměstnanci nastupují na úřady práce.

„Dnes jsme začali sestavovat tým lidí, který bude během dubna zajišťovat částečný provoz. Jde asi o sto zaměstnanců. Ostatní půjdou na úřady práce,“ doplnil Čermín. Zajištění minimálního provozu podle něho bude stát miliony korun.

Noví vlastníci uvažují, že zaměstnají některé lidi ze současného managementu KP. „Během čtrnácti dnů budeme vést pohovory. Někteří se vrátí, jiní odejdou. Co se týče ředitele Argmana, i o jeho setrvání v porcelánce se budeme ještě bavit,“ doplnil Kříž.

Vlastimil Argman je ochoten být nápomocen i novým vlastníkům. „Zda bych tu chtěl zůstat pod novými majiteli? Nyní si potřebuji především odpočinout,“ reagoval.

Hengis musí za podniky v následujících dnech složit kupní cenu, která ještě není známa, a uzavřít několik kupních smluv. Kříž včera zopakoval, že to může trvat až měsíc.

Někteří zaměstnanci ještě stále nedostali prosincovou mzdu. „Majetek se musí nyní zpeněžit a peníze z prodeje rozdělit mezi věřitele. Uvidíme, kolik peněz nám pak zbyde. Kdy by mohlo být na výplaty, nejsem v tuto chvíli ale schopen říci,“ řekl Čermín.

Zaměstnanci, kteří nedostali dar od Karlových Varů, se včera dočkali příspěvku z mimořádné státní dotace, na kterou vláda uvolnila třicet milionů korun pro zaměstnance skláren a porcelánek. Část peněz přijeli do novorolského závodu rozdělit zástupci Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu. „Každý, kdo má na tuto dotaci nárok, dostal až do devíti tisíc korun podle toho, kolik měl v daném měsíci odpracovaných hodin. V Nové Roli jde přibližně o padesát lidí,“ upřesnil předseda odborářů Vladimír Kubinec.

Další pomoci by se zaměstnanci měli dočkat od státu po novele insolvenčního zákona. Kubinec věří, že ačkoliv padla vláda, zákon by mohl být brz schválen. „Myslím si, že s jeho obsahem by neměl být problém. Mám signály, že novelu by měly podpořit všechny parlamentní strany,“ uvedl Kubinec, který kvituje, že porcelánka nakonec našla nového vlastníka.

Spokojeni jsou i samotní pracovníci. „Už jsme poměrně klidní, i když ne všichni znovu najdeme práci a příští týden nastupujeme na úřad práce. Ale věříme, že bude lépe. Snad budou i peníze,“ dodala jedna ze zaměstnankyň.


Autor: Jana Kopecká

27.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení