VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pane hejtmane, omluvte se

Dopis primáře Jaroslava Žáka hejtmanu Josefu Pavlovi.

22.12.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav Žák, primář interního oddělení nemocnice Karlovy VaryFoto: DENÍK/Archiv KD

Vážený pane hejtmane,

ve svém článku uveřejněném v Karlovarském deníku dne 14. prosince nazýváte můj povzdech nad způsobem, jak se zachází s umělou ledvinou (a celou nemocnicí), „poplašnou zprávou“. Smlouvu o jejím pronájmu označujete za „údajnou“ a samotnou věc za smyšlenou. Vyzýváte mne, abych se napříště obracel na svého ředitele a neobtěžoval vás, a žádáte, abych se omluvil.

Nuže, než poklekneme na hrách, zpytujme svědomí.

1) Uvádíte, že se mnou „pronájem dialýzy vedení probíralo v roce 2004 a od té doby ještě několikrát“, a děláte překvapeného, proč se cítím podveden. Ano, vedení nemocnice tuto možnost v onom roce vskutku promýšlelo. K poměru odborných pro+proti jsem se tehdy vyjádřil záporně, a protože se ukázala nevýhodnou i hospodářsky, už ji od té doby vícekrát neotevřelo.
Nechme ale minulost minulostí. Latiník praví: Quod licet Iovi, non licet bovi. Že uzavírat pronájem (bez podezření z nekalosti) může úspěšný ředitel prosperující nemocnice, nikoli však někdo v kabátu z ostudy a s máslem na hlavě krátce před vyhnáním, snad není těžké pochopit. Komu to nedochází, neměl by o politice ani snít, natož se jí živit.

2) Další nelibost vzbudila má drzost vaše blahorodí vůbec obtěžovat, nadto s takovou drobností. Jsou přece jiné, „standardní“ cesty, jak je označujete. Nedovedete si „představit, že (byste) si měl v každé… organizaci dopisovat se všemi… vedoucími pracovníky a řešit s nimi všechny problémy…“
Jistě, jsou takové cesty: hodí se pro běžné chvíle a (než jsem vás oslovil z novin) využil jsem všech. Náš stav ale obvyklým není. Nemocnice není „jednou z desítek organizací“, jak ji pohrdlivě označujete, a její zadlužení a hrozba zhroucení krajského zdravotnictví (ještě před jeho vytvořením) není všední drobností. Dovolili jsme si Vás obtěžovat až v (krajní) chvíli, kdy jsme vyčerpali všechny ostatní možnosti, a poté, co selhaly. Byli jsme totiž přesvědčeni, že vám musí jít (jako zřizovateli dokonce ze zákona) o stejnou věc jako nám: zabránit poškozování nemocnice vyváděním peněz z ní. I kdybychom ale dopředu věděli, že tomu tak není, nemohli bychom jednat jinak. Je to naše profesionální povinnost vůči pacientům, podřízeným i sobě samým.

3) Již podruhé jste při dopisování s námi užil o našich zprávách přívlastku „poplašná“. Nevím, co to slovo přesně znamená v hejtmanštině. Z kontextu, v němž je užíváte, soudím, že nejspíše pravdivá. Abych ale předešel dalším zbytečným nedorozuměním, prohlašuji raději jednou provždy (a berte mne, prosím, vážně): až budu vyhlašovat poplach, vím, jak to udělat. (Při požáru například voláním „Hoří!“)
Není mi pět let a okna merunou již dávno nerozbíjím. Pracuji jako přednosta největšího oddělení největší nemocnice v kraji, a než jste ohrozil její chod najmutím neschopných nepoctivců, jste o mně neslyšel. Pokud ji někdy svěříte lidem schopným a poctivým, neuslyšíte opět. Bohužel, ač takoví své služby ve výběrovém řízení nabídli (vzhledem k vaší pověstné necitlivosti nejspíše není zbytečné připomenout, že tím myslím MUDr. Štefana, primáře Kubína a Mgr. Fojtíka), nestalo se tak.

4) Oba dobře víme (dokonce z téhož zdroje), že smlouva o pronájmu umělé ledviny byla podepsána i že platila. Oběma je nám též známo, proč se zrušila (vlivem mediálního, především ale politického protitlaku). Nevznášíme se v informačním vzduchoprázdnu: nehrajme si proto na schovávanou. Nedařilo se mi v té hře ani jako malému chlapci (pokaždé mne hned našli). Dnes už jsme na ni se svými šedinami, neuražte se, oba poněkud staří.

Proto se ode mne, pane hejtmane, jakkoli vychovaného k slušnosti, omluvy nedočkáte, tím méně pak veřejné. Naopak, já vyzývám vás, abyste se omluvil. Nikoli snad mně, já se bez toho snadno obejdu. Dlužíte to občanům svého kraje, jejíž nemocnici jste svěřil (navzdory našim opakovaným varováním) neschopným správcům, kteří ji přivedli na buben.

Dluh, jejž svým počínáním způsobili, totiž splatí právě oni. Prosím Vás za ně, je přece čas vánoční, máte-li v těle kouska cti, dejte jim svou omluvu jako dárek pod stromeček.

Jaroslav Žák, primář interního oddělení karlovarské nemocnice

22.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotní akce Motýlí běh.
19

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Vjezd pro auta na „Masaryčku“ bude o hodinu zkrácen

Karlovy Vary - O jednu hodinu méně budou mít k dispozici zásobovací automobily pro vjezd na pěší zónu T. G. Masaryka.

Tolik volných míst nikdy nebylo, řada firem hledá zaměstnance

Karlovarský kraj - Tuzemské ekonomice se daří a nabídka volných pracovních míst snad nikdy nebyla tak velká, jako v září. Platí to jak pro Českou republiku, tak i v krajském měřítku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení