VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanovisko primářského sboru karlovarské nemocnice

Stanovisko primářského sboru karlovarské nemocnice. Petice primářského sboru.

14.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alexander Klimeš

Hospodaření Karlovarské krajské nemocnice, a.s., se během tohoto roku propadá do hluboké ztráty, jež se blíží 50 milionům. Když jsme se ptali vedoucích manažerů akciové společnosti, proč tomu tak je, vysvětlili nám, že příčinou je nárůst našich mezd. Totéž sdělili také sdělovacím prostředkům. Nedodali ale, že vzestup příjmů nemocnice ono tolik zdůrazňované zvýšení osobních nákladů podstatně převyšuje. Příčina hospodářského propadu tak musí být někde jinde.

Dovolujeme si tvrdít, že pravým důvodem je nárůst nákladů na nákup léků a zdravotnického materiálu. Když jsme porovnali jejich ceny na našich odděleních s cenami v jiných nemocnicích, zjistili jsme zděšeně, že naše nemocnice nakupuje tyto věci významně dráže.

Z pouhého srovnání cen, za něž nakupuje materiál Karlovarská krajská a jiné nemocnice mimo Karlovarský kraj, soudíme, že jen v naší (karlovarské) nemocnici touto cestou dochází k předražení nákupu léků a zdravotnického materiálu v řádu desítek miliónů korun ročně. Navíc jsme přesvědčeni o tom, že obdobně nevýhodné jsou pro nemocnici též ceny služeb (auditorských, mediálních, právních, informatických a dalších), nadto mnohdy nekvalitních, zbytných či zhola nepotřebných. Ba co hůř, obáváme se, že se tak neděje pouhou (byť rovněž neomluvitelnou) neschopností za hospodaření odpovědných manažerů, ale účelově: k vyvádění peněz z nemocnice.

Situace je o to smutnější, že nás vedení akciové společnosti nutí (k zamaskování ztrát vlivem jejího nehospodárného počínání) dodržovat nesmyslně nastavené nesplnitelné limity spotřeby léků a zdravotnického materiálu. Máme tedy omezovat zdravotní péči v době, kdy tlak na její poskytování se v kraji soustřeďuje právě do naší nemocnice.

Musíme se proto ptát: K čemu nemocnice slouží a sloužit má? Jaká je role pacienta v ní? Je stále ještě ústřední? Nezačaly již najaté manažerské společnosti se zdravotnictvím jen hrubě obchodovat? Nenastalo to v našem kraji až příchodem České zdravotní, a.s., jíž kraj správu karlovarského zdravotnictví v roce 2006 pronajal? Společnosti, jež se - mimochodem - pokoušela nabídnout své „služby“ též řadě jiných krajů (v některých, např. Libereckém a Ústeckém, dokonce s přechodným „úspěchem“), z nichž byla dávno vyhnána? Cui bono?

Proto již nemůžeme mlčet a musíme upozornit na to, že se z rozhodnutí současných správců na jedné straně nakupuje zjevně předražený materiál a na straně druhé nás nutí takto vzniklé ztráty hradit snížením spotřeby léků a zdravotnického materiálu. Kdybychom se jejich tlaku podvolili, nevyhnuli bychom se tím zhoršení zdravotní péče o nemocné. Z lékařského a především mravního hlediska pokládáme takový stav za nepřijatelný. Nerozumíme proto zjevné nečinnosti zástupců kraje v dozorčí radě KKN, a.s., jež se o těchto skutečnostech soustavně dozvídá. Nemůžeme ji chápat jinak než jako souhlas s nimi.

Chtěli bychom v této souvislosti připomenout, že nemocnice je financována z veřejného zdravotního pojištění, tedy z peněz nás všech, a že Karlovarský kraj, vlastník nemocnice, je tvořen svými občany. Za této situace prosíme právě Vás, občany Karlovarského kraje, o podporu našeho již zoufalého snažení o nápravu věcí.

Abychom zabránili pokračujícímu konfliktu zdravotníků se zástupci Karlovarského kraje v dozorčí radě KKN, a.s., žádáme o provedení nezávislého auditu jejího hospodaření.

Petice primářského sboru

My, níže podepsané primářky a primáři karlovarské nemocnice, jsme odhodláni vzdát se k 1/I 2008 svých funkcí, pokud setrvá Česká zdravotní, a.s., její zaměstnanci či lidé s ní jakkoli (přímo či nepřímo) spojení nadále v jakýchkoli řídících a/nebo jiných rolích s vlivem na krajské zdravotnicví.

Během jejich činného působení v nemocnicích našeho kraje jsme totiž dospěli k nevývratnému přesvědčení, že je nedokáží správně vést a selhali též jako hospodáři. Od nedávné doby navíc máme pádné důvody se obávat, že svým jednáním sledují cíle nevýhodné pro nemocnici, kraj a naše nemocné.

Protože si pod jejich vedením nedokážeme představit, jak svá oddělení řídit, aniž by došlo k zákonitému zhoršení zdravotní péče o pacienty nám svěřené, a vzhledem k tomu, že majitel (kraj a jeho představitelé) nepodnikl kroky dostatečně rázné, aby nás přesvědčil, že situaci nahlíží jako stejně závažnou, nevidíme jiné řešení než ze svých funkcí odstoupit.

Podepsáni:
primářky a primáři všech oddělení
karlovarské nemocnice

 

Související článek: Štefan, Lami nebo Ferenc?

14.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení