VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanovisko primářského sboru karlovarské nemocnice

Stanovisko primářského sboru karlovarské nemocnice. Petice primářského sboru.

14.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alexander Klimeš

Hospodaření Karlovarské krajské nemocnice, a.s., se během tohoto roku propadá do hluboké ztráty, jež se blíží 50 milionům. Když jsme se ptali vedoucích manažerů akciové společnosti, proč tomu tak je, vysvětlili nám, že příčinou je nárůst našich mezd. Totéž sdělili také sdělovacím prostředkům. Nedodali ale, že vzestup příjmů nemocnice ono tolik zdůrazňované zvýšení osobních nákladů podstatně převyšuje. Příčina hospodářského propadu tak musí být někde jinde.

Dovolujeme si tvrdít, že pravým důvodem je nárůst nákladů na nákup léků a zdravotnického materiálu. Když jsme porovnali jejich ceny na našich odděleních s cenami v jiných nemocnicích, zjistili jsme zděšeně, že naše nemocnice nakupuje tyto věci významně dráže.

Z pouhého srovnání cen, za něž nakupuje materiál Karlovarská krajská a jiné nemocnice mimo Karlovarský kraj, soudíme, že jen v naší (karlovarské) nemocnici touto cestou dochází k předražení nákupu léků a zdravotnického materiálu v řádu desítek miliónů korun ročně. Navíc jsme přesvědčeni o tom, že obdobně nevýhodné jsou pro nemocnici též ceny služeb (auditorských, mediálních, právních, informatických a dalších), nadto mnohdy nekvalitních, zbytných či zhola nepotřebných. Ba co hůř, obáváme se, že se tak neděje pouhou (byť rovněž neomluvitelnou) neschopností za hospodaření odpovědných manažerů, ale účelově: k vyvádění peněz z nemocnice.

Situace je o to smutnější, že nás vedení akciové společnosti nutí (k zamaskování ztrát vlivem jejího nehospodárného počínání) dodržovat nesmyslně nastavené nesplnitelné limity spotřeby léků a zdravotnického materiálu. Máme tedy omezovat zdravotní péči v době, kdy tlak na její poskytování se v kraji soustřeďuje právě do naší nemocnice.

Musíme se proto ptát: K čemu nemocnice slouží a sloužit má? Jaká je role pacienta v ní? Je stále ještě ústřední? Nezačaly již najaté manažerské společnosti se zdravotnictvím jen hrubě obchodovat? Nenastalo to v našem kraji až příchodem České zdravotní, a.s., jíž kraj správu karlovarského zdravotnictví v roce 2006 pronajal? Společnosti, jež se - mimochodem - pokoušela nabídnout své „služby“ též řadě jiných krajů (v některých, např. Libereckém a Ústeckém, dokonce s přechodným „úspěchem“), z nichž byla dávno vyhnána? Cui bono?

Proto již nemůžeme mlčet a musíme upozornit na to, že se z rozhodnutí současných správců na jedné straně nakupuje zjevně předražený materiál a na straně druhé nás nutí takto vzniklé ztráty hradit snížením spotřeby léků a zdravotnického materiálu. Kdybychom se jejich tlaku podvolili, nevyhnuli bychom se tím zhoršení zdravotní péče o nemocné. Z lékařského a především mravního hlediska pokládáme takový stav za nepřijatelný. Nerozumíme proto zjevné nečinnosti zástupců kraje v dozorčí radě KKN, a.s., jež se o těchto skutečnostech soustavně dozvídá. Nemůžeme ji chápat jinak než jako souhlas s nimi.

Chtěli bychom v této souvislosti připomenout, že nemocnice je financována z veřejného zdravotního pojištění, tedy z peněz nás všech, a že Karlovarský kraj, vlastník nemocnice, je tvořen svými občany. Za této situace prosíme právě Vás, občany Karlovarského kraje, o podporu našeho již zoufalého snažení o nápravu věcí.

Abychom zabránili pokračujícímu konfliktu zdravotníků se zástupci Karlovarského kraje v dozorčí radě KKN, a.s., žádáme o provedení nezávislého auditu jejího hospodaření.

Petice primářského sboru

My, níže podepsané primářky a primáři karlovarské nemocnice, jsme odhodláni vzdát se k 1/I 2008 svých funkcí, pokud setrvá Česká zdravotní, a.s., její zaměstnanci či lidé s ní jakkoli (přímo či nepřímo) spojení nadále v jakýchkoli řídících a/nebo jiných rolích s vlivem na krajské zdravotnicví.

Během jejich činného působení v nemocnicích našeho kraje jsme totiž dospěli k nevývratnému přesvědčení, že je nedokáží správně vést a selhali též jako hospodáři. Od nedávné doby navíc máme pádné důvody se obávat, že svým jednáním sledují cíle nevýhodné pro nemocnici, kraj a naše nemocné.

Protože si pod jejich vedením nedokážeme představit, jak svá oddělení řídit, aniž by došlo k zákonitému zhoršení zdravotní péče o pacienty nám svěřené, a vzhledem k tomu, že majitel (kraj a jeho představitelé) nepodnikl kroky dostatečně rázné, aby nás přesvědčil, že situaci nahlíží jako stejně závažnou, nevidíme jiné řešení než ze svých funkcí odstoupit.

Podepsáni:
primářky a primáři všech oddělení
karlovarské nemocnice

 

Související článek: Štefan, Lami nebo Ferenc?

14.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotní akce Motýlí běh.
19

Lidé podpořili Motýlím během domácí hospic

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Zimní stadion byl plný tvrdých pěstí

Mariánské Lázně - Již poosmé se mohli příznivci zápasů K-1, MMA a zápasů v thajském boxu těšit na tradiční mariánskolázeňskou Noc boje na mariánskolázeňském zimním stadionu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Vjezd pro auta na „Masaryčku“ bude o hodinu zkrácen

Karlovy Vary - O jednu hodinu méně budou mít k dispozici zásobovací automobily pro vjezd na pěší zónu T. G. Masaryka.

Tolik volných míst nikdy nebylo, řada firem hledá zaměstnance

Karlovarský kraj - Tuzemské ekonomice se daří a nabídka volných pracovních míst snad nikdy nebyla tak velká, jako v září. Platí to jak pro Českou republiku, tak i v krajském měřítku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení