VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Únorová smrt: začalo trestní stíhání tří lidí

Komín v bytě, v němž zahynul Manfred Roth, neodpovídal platným normám.

18.12.2007
SDÍLEJ:

Foto:

Zahájením trestního stíhání tří lidí vyvrcholila takřka po roce tragická událost, která skončila smrtí tehdy 24letého Manfreda Rotha. Ten se 10. února letošního roku otrávil v pronajatém bytě oxidem uhelnatým.

Vedle karlovarského policisty, který je majitelem bytu, čelí trestnímu stíhání i servisní technik, který v bytě namontoval průtokový ohřívač vody, aniž by si vyžádal revizní zprávu komína, a revizní technik, který konstatoval, že je v souvislosti s tímto spotřebičem vše v pořádku.

„Při rozhodování o zahájení trestního stíhání jsme vzali v potaz také skutečnost, že se v témže bytě už dříve přiotrávila oxidem uhelnatým jedna z předchozích nájemnic,“ uvedla na dotaz Deníku Renata Havelková, dozorující státní zástupkyně plzeňského státního zastupitelství.

Za smrt Manfreda Rotha, který by minulou neděli oslavil pětadvacáté narozeniny, může podle jejích slov absolutně nevyhovující stav komína ve spojení s nedostatečným přísunem vzduchu do místnosti, kde byl průtokový ohřívač vody. „Majitel bytu má přitom povinnost provádět na plynovém zařízení pravidelné revizní prohlídky,“ konstatovala Havelková.

Ve znaleckém posudku jí v tomto ohledu dává za pravdu i soudní znalec Jiří Čermoch. „Plynové spotřebiče jako takové byly po technické stránce v pořádku. Jejich umístění však neodpovídalo platným předpisům, a to zejména tím, že byly umístěné v nedostatečně prostoru a nebyl zajištěn dostatečný přístup vzduchu pro spalování,“ vyjádřil se ve svém posudku soudní znalec.

Kamenem úrazu byla ovšem zcela nevyhovující kouřová cesta. „Jak vyplývá z prováděných měření, téměř za všech provozních podmínek byl ihned po spuštění spotřebiče zjištěn únik spalin v plném objemu do koupelny,“ konstatoval Čermoch. Vliv na smrt Manfreda Rotha měl podle jeho slov i fakt, že v okamžiku smrti byl v uzavřené koupelně. „Vzhledem k tomu, že zařízení, tedy průtokový ohřívač vody, byl v provozu, docházelo k úbytku kyslíku už samotným hořením,“ dodal.

18.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení