VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květiny všech druhů zaplavily Bečov

Bečov nad Teplou – Nultý ročník akce s názvem Bečovské kvítí aneb Na svatého Jiří se probouzí jaro proběhl úspěšně o tomto víkendu.

2.5.2012
SDÍLEJ:

Starostka města Olga Haláková s náručí plnou překrásných růží.Foto: Deník/Petr Toman

Milovníci květin si v sobotu mohli přijít skutečně na své. Páni mohli vyvést své milované partnerky do Bečova nad Teplou, kde se konala akce spojená s jarem, nazvaná Bečovské kvítí aneb Na svatého Jiří se probouzí jaro.

Hlavními organizátory této akce byli Vlastimil Šindelář, Kateřina Rozinková, zástupkyně kastelána hradu a zámku, a pan Halák za město Bečov. Lidé si tu mohli nazdobit a vytvořit díla ze živých kytek. Starostka města Olga Haláková řekla, že akci chtějí zařadit do městských slavností. Rádi by tuto provoněnou akci zařadili do akcí pravidelných, to znamená, že by se měla konat každý rok.

„Vrací se tradice. Lidé spontánně organizují i masopust. Sami se převlékají do masek a kromě toho jsme chtěli vrátit i oslavy svatého Jiří," pověděla starostka.

Celá sobota tedy byla oslavou jara. Na několika schůzkách se sešli tři organizátoři a domluvili se, jak celá akce bude vypadat. „Záštitu nad touto akcí převzal Jiří Krytinář," řekla Haláková. Zahráli tu také žáci a učitelé ze Základní umělecké školy Josefa Labitzkého.

Starostka má jednu vizi do budoucna, a to že akce by se mohla stát více regionální a tradiční. Kolem půl jedenácté dopoledne proběhla na radnici v obřadní síni beseda o pěstování rostlin. Kolem hodiny druhé byl vyhodnocen nejkrásnější květinový obraz. Přítomný Jiří Krytinář tu také podepisoval svou knihu. Ale ani on nebyl jedinou důležitou osobou na této akci. Mohli jste tu potkat také špičku České republiky ve floristice a dále i zástupce populárních osobností, jakými jsou Stanislav Peleška a spisovatelka Jaroslava Pelechová.

Organizátor Šindelář je zároveň i obnovitelem botanické zahrady v tomto městě, která je s ním rodově spřízněna. Po válce byla zahrada zpustošena a zanedbána.

O zahradu se v minulosti staral zahradník Johann Kodýtek, díky němuž se zachovaly i její původní mapky a plánky.
„Šindelář pojal nápad, že by ji obnovil. Pozemky jsou ve vlastnictví různých institucí, jakými jsou i Lesy České republiky, částečně patří městu a zčásti organizaci Berkut, která ji má od Bečova v dlouhodobém pronájmu s podmínkou, že ji bude obnovovat. Kromě toho by rádi napustili také rybník," vyjádřila se starostka Haláková.

Starostka také řekla, že dlouho hledali nějaký způsob, jak se odlišit. A dlouhé hledání a dumání se očividně vyplatily.
Botanická zahrada a kvítí, proč ne? „Mám za to, že to má logiku. Město má na to také potenciál," řekla starostka. Když vše dobře dopadne, návštěvnost by se dala přinejmenším srovnat s návštěvností hradu a zámku.

A proč vlastně Bečov nad Teplou? „Mojí snahou bylo najít místo a přiblížit místa v České republice. Uvažovalo se o různých místech. S jedním z potenciálních míst, kde se akce dala pořádat, nedošlo bohužel k dohodě. Akce se tedy
uskutečnila v Havířově. Po ní jsme měli měsíční odpočinek," řekl Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů.

Po tom všem začalo dlouhé přemýšlení, jak akci zorganizovat, jakou jí dát podobu a jak vlastně bude vypadat.
„Chtěli jsme vymyslet něco, co tu ještě nebylo," doplnil Horák. Lidé, kteří nestihli tuto akci navštívit, budou mít i jiné
příležitosti, jak město Bečov nad Teplou poctít svou návštěvou. A to hned tento víkend.

Od pátku 4. května do 6. května toto město navštíví Američané. A to neobyčejní. Půjde o konvoj memorial. „V neděli 6. května na akci přijede kolem druhé hodiny odpoledne Danny Douglas a zdrží se tu asi dva dny," prozradila starostka Bečova nad Teplou.

Z pohledu města jsou ale hlavní událostí Bečovské slavnosti, které můžeme očekávat ve dnech 20. až 22. července. „Dle stěžejních kulturních akcí, které jsou podporovány Karlovarským krajem, budou tentokrát na téma pohádkového léta," pověděla Haláková. Letos se tato akce bude stylizovat i s akcí zámku „Myslíme na děti", jelikož podle starostky je to skupina, která si zaslouží největší pozornost.

Po této krásné události bude na řadě další významná akce. „Tentokrát půjde o mezinárodní sympozium kovářů, které tu lidé mohou spatřit od 7. do 9. září," uvedla Haláková. A ani toto není zdaleka vše. Poté přijdou na řadu Dny evropského dědictví. V tu chvíli se otevřou i místa, která normálně přístupná nejsou. A o jaká vlastně půjde? „Zpřístupní se místa radnice, kostela, fary a mnoho dalších," řekla starostka.

Co se týká vstupu do dříve zmíněné botanické zahrady, to je otázkou budoucnosti. Olga Haláková by ráda, aby podél polní cesty u řeky Teplé vznikla přírodní promenáda. Pokud se toto vše podaří zrealizovat, měli bychom v okolí další místo pro romantické procházky a pikniky.

Autor: Lucie Valeriánová

2.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kino Čas v Karlových Varech.

Kino Čas si město hýčká

Ilustrační foto

Hledá se osobnost kraje. A v anketě nechybějí novinky

Retromuzeum připomíná doby už dávno minulé

Nejdek - Unikátní Retromuzeum otevřeli Ladislav Sýkora s Ladislavem Štrosnerem v Nejdku. O víkendu měli návštěvníci první šanci prohlédnout si hned dvě expozice, které vznikly ve vile z roku 1927.

FOTO: Ulice hornického města ovládl Sokolovský 1/4 maraton

Sokolov - Čtvrtý ročník Sokolovského 1/4 maratonu přilákal na start přes šest stovek běžců.

Obce si stěžují na krácení příspěvku, pokud mají přes 500 obyvatel

Karlovarský kraj - O čerpání dotací z krajského Programu obnovy venkova, o autobusovém spojení a výlukách na železnici nebo o plánu změnit oborovou strukturu středních škol podle potřeb regionu jednali starostové a zástupci měst a obcí Chebska, Mariánskolázeňska a Ašska se členy Rady Karlovarského kraje.

Kočky se přemnožují, útulek potřebuje pomoc!

Karlovarský kraj – Přemnožení koček v Karlovarském kraji je stále palčivější problém. Poukazuje na to Alexandra Jančová z Kraslic na Sokolovsku, která provozuje kočičí útulek Konec toulání, jenž se stará o kočky v celém Karlovarském kraji.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies