VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Květiny všech druhů zaplavily Bečov

Bečov nad Teplou – Nultý ročník akce s názvem Bečovské kvítí aneb Na svatého Jiří se probouzí jaro proběhl úspěšně o tomto víkendu.

2.5.2012
SDÍLEJ:

Starostka města Olga Haláková s náručí plnou překrásných růží.Foto: Deník/Petr Toman

Milovníci květin si v sobotu mohli přijít skutečně na své. Páni mohli vyvést své milované partnerky do Bečova nad Teplou, kde se konala akce spojená s jarem, nazvaná Bečovské kvítí aneb Na svatého Jiří se probouzí jaro.

Hlavními organizátory této akce byli Vlastimil Šindelář, Kateřina Rozinková, zástupkyně kastelána hradu a zámku, a pan Halák za město Bečov. Lidé si tu mohli nazdobit a vytvořit díla ze živých kytek. Starostka města Olga Haláková řekla, že akci chtějí zařadit do městských slavností. Rádi by tuto provoněnou akci zařadili do akcí pravidelných, to znamená, že by se měla konat každý rok.

„Vrací se tradice. Lidé spontánně organizují i masopust. Sami se převlékají do masek a kromě toho jsme chtěli vrátit i oslavy svatého Jiří," pověděla starostka.

Celá sobota tedy byla oslavou jara. Na několika schůzkách se sešli tři organizátoři a domluvili se, jak celá akce bude vypadat. „Záštitu nad touto akcí převzal Jiří Krytinář," řekla Haláková. Zahráli tu také žáci a učitelé ze Základní umělecké školy Josefa Labitzkého.

Starostka má jednu vizi do budoucna, a to že akce by se mohla stát více regionální a tradiční. Kolem půl jedenácté dopoledne proběhla na radnici v obřadní síni beseda o pěstování rostlin. Kolem hodiny druhé byl vyhodnocen nejkrásnější květinový obraz. Přítomný Jiří Krytinář tu také podepisoval svou knihu. Ale ani on nebyl jedinou důležitou osobou na této akci. Mohli jste tu potkat také špičku České republiky ve floristice a dále i zástupce populárních osobností, jakými jsou Stanislav Peleška a spisovatelka Jaroslava Pelechová.

Organizátor Šindelář je zároveň i obnovitelem botanické zahrady v tomto městě, která je s ním rodově spřízněna. Po válce byla zahrada zpustošena a zanedbána.

O zahradu se v minulosti staral zahradník Johann Kodýtek, díky němuž se zachovaly i její původní mapky a plánky.
„Šindelář pojal nápad, že by ji obnovil. Pozemky jsou ve vlastnictví různých institucí, jakými jsou i Lesy České republiky, částečně patří městu a zčásti organizaci Berkut, která ji má od Bečova v dlouhodobém pronájmu s podmínkou, že ji bude obnovovat. Kromě toho by rádi napustili také rybník," vyjádřila se starostka Haláková.

Starostka také řekla, že dlouho hledali nějaký způsob, jak se odlišit. A dlouhé hledání a dumání se očividně vyplatily.
Botanická zahrada a kvítí, proč ne? „Mám za to, že to má logiku. Město má na to také potenciál," řekla starostka. Když vše dobře dopadne, návštěvnost by se dala přinejmenším srovnat s návštěvností hradu a zámku.

A proč vlastně Bečov nad Teplou? „Mojí snahou bylo najít místo a přiblížit místa v České republice. Uvažovalo se o různých místech. S jedním z potenciálních míst, kde se akce dala pořádat, nedošlo bohužel k dohodě. Akce se tedy
uskutečnila v Havířově. Po ní jsme měli měsíční odpočinek," řekl Jiří Horák, předseda Svazu květinářů a floristů.

Po tom všem začalo dlouhé přemýšlení, jak akci zorganizovat, jakou jí dát podobu a jak vlastně bude vypadat.
„Chtěli jsme vymyslet něco, co tu ještě nebylo," doplnil Horák. Lidé, kteří nestihli tuto akci navštívit, budou mít i jiné
příležitosti, jak město Bečov nad Teplou poctít svou návštěvou. A to hned tento víkend.

Od pátku 4. května do 6. května toto město navštíví Američané. A to neobyčejní. Půjde o konvoj memorial. „V neděli 6. května na akci přijede kolem druhé hodiny odpoledne Danny Douglas a zdrží se tu asi dva dny," prozradila starostka Bečova nad Teplou.

Z pohledu města jsou ale hlavní událostí Bečovské slavnosti, které můžeme očekávat ve dnech 20. až 22. července. „Dle stěžejních kulturních akcí, které jsou podporovány Karlovarským krajem, budou tentokrát na téma pohádkového léta," pověděla Haláková. Letos se tato akce bude stylizovat i s akcí zámku „Myslíme na děti", jelikož podle starostky je to skupina, která si zaslouží největší pozornost.

Po této krásné události bude na řadě další významná akce. „Tentokrát půjde o mezinárodní sympozium kovářů, které tu lidé mohou spatřit od 7. do 9. září," uvedla Haláková. A ani toto není zdaleka vše. Poté přijdou na řadu Dny evropského dědictví. V tu chvíli se otevřou i místa, která normálně přístupná nejsou. A o jaká vlastně půjde? „Zpřístupní se místa radnice, kostela, fary a mnoho dalších," řekla starostka.

Co se týká vstupu do dříve zmíněné botanické zahrady, to je otázkou budoucnosti. Olga Haláková by ráda, aby podél polní cesty u řeky Teplé vznikla přírodní promenáda. Pokud se toto vše podaří zrealizovat, měli bychom v okolí další místo pro romantické procházky a pikniky.

Autor: Lucie Valeriánová

2.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

První kolo Fortuna Tip ligy ovládl Milan Veselý z Karlových Varů

Jediný klasický akvapark je v Karlovarském kraji v současnosti jen jeden, a to Aquaforum ve Františkových Lázních na Chebsku.

Opravdový akvapark je v kraji jeden

Řidič nedobrzdil a naboural, v krvi měl alkohol

Hroznětín – Bezpečnou vzdálenost zřejmě nedodržel třiašedesátiletý řidič, který nedobrzdil a naboural před ním jedoucí automobil. Jeho špatná reakce byla možná způsobená i tím, že měl v krvi 0,37 promile alkoholu.

SOUTĚŽ: Hrajte o vstupenky na extraligovou baráž

Karlovarský kraj – Získejte s Deníkem volné vstupenky na extraligovou baráž. Každý výherce získá vstupenky pro 2 osoby.

Loketské perníčky. Chutná tradice nově i bez lepku

Loket – Až v Americe nebo v Austrálii si lidé pochutnávají na Loketských perníčcích. Možná to bude znít podivně, ale prvním impulsem k obnovení tradice výroby těchto perníčků v Lokti byla před čtyřmi lety pouť Jitky Hlavsové do Santiaga de Compostela.

Motorkář skončil ve stromě

Karlovarsko – Havaroval se svou motorkou kousek od Nové Vsi.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies