VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světová krize zastavila stavbu krytého bazénu v Chodově

Chodov — Město nemůže počítat s penězi, které má uložené v cenných papírech. Důvodem je jejich momentální neprodejnost.

15.12.2008
SDÍLEJ:

Město Chodov.Foto: DENÍK/ Milan Hloušek

Dotaci na výstavbu první části nového sportovního centra včetně krytého bazénu za zhruba 115 milionů korun odmítlo město Chodov. Rozhodli o tom místní zastupitelé, kteří dali na doporučení rady, aby město nepodepsalo smlouvu o poskytnutí dotace z rozpočtových prostředků Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad a navíc i zrušilo zadávací řízení na výběr dodavatele stavby.

„Nebylo to jednoduché rozhodování. Po diskusi, která nebyla ani tak bouřlivá jako obsáhlá, se všichni shodli na tom, že přijaté řešení je bolestivé, ale z pohledu budoucnosti nejméně ohrozí hospodaření našeho města. K tomu bych rád doplnil, že ze sedmnácti přítomných zastupitelů jich pro tento návrh zvedlo ruku šestnáct. Jeden se hlasování zdržel,“ konstatoval starosta Chodova Josef Hora.

A jaké důvody přiměly vedení města, aby se zřeklo zhruba 105 milionů z Evropské unie, které již mělo přislíbené?

Radnice hovoří o třech. „Asi bych začal světovou krizí a neobchodovatelností volných finančních zdrojů, které město dlouhodobě šetří na velké investiční akce. Bohužel v současné době nejsou prodejné. Ani nevíme, v jakém horizontu se ta situace změní nebo zlepší. Neoficiální informace od bankéřů jsou spíše černé než optimistické,“ vysvětlil jeden ze zásadních důvodů starosta.

Velkou roli sehrála i vysoká rozdílnost ceny mezi projektovou dokumentací pro žádost o dotaci a nabídkami uchazečů v zadávacím řízení.

K tomu se podle Hory přidaly i další náklady spojené se stavebním řízením. „To všechno posunulo celkový objem financí na 170 milionů korun oproti původní žádosti 115,9 milionu. A to je pro město moc velký balík peněz,“ přiznal starosta.

O přibližně padesát milionů, které má Chodov ve formě volných finančních zdrojů, město nepřijde. „Pokud ta portfolia budeme držet do nejpozdějšího termínu splatnosti, jež je stanovený na rok 2012, tak pochopitelně ten nominál minimálně dostaneme. Navíc spousta těch dluhopisů je státních nebo vybraných bank. Bohužel v současné době finanční trhy nefungují a nelze s těmito cennými papíry obchodovat,“ zmínila ekonomka a zároveň tajemnice Městského úřadu v Chodově Marcela Kubicová.

Že obchodování s dluhopisy není zcela jednoduché, přiznávají i samotní makléři. „Většinou je to tak, že ten, kdo je má, čeká na dobu splatnosti — pak je to jednodušší. Před touto dobou je to ale klasická otázka nabídky a poptávky a není to tak jednoduché,“ uvedla k tématu konzultantka společnosti Cyrrus Michaela Manová.

„V obecné rovině můžeme říci, že co se týká státních dluhopisů, trh funguje a tyto cenné papíry je možné prodat za rozumnou cenu. V případě dluhopisů Komerčních bank bude situace komplikovanější,“ sdělil Pavel Zúbek z odboru komunikace České národní banky.

Autor: Milan Hloušek

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobrý stav vody si pochvalovali i účastníci Dne Ohře. Vodácká sezona na Ohři končí v říjnu.

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Každoročně se účastní dětských závodů v pěti věkových kategoriích více než dvě stovky nejen triatlonových nadějí.
24

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pusťte si televizi. Rodí tam Plzeňanky

Unikátní pohled do nejintimnějších okamžiků každé ženy, který se natáčel v plzeňské fakultní nemocnici, právě startuje. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení