VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský zastupitel Josef Malý: chyba v komunikaci se může leckdy vymstít

Karlovarský kraj – V závěru minulého týdne se podařilo odvrátit hrozbu čtyřicetimilionové sankce, která visela nad sokolovskou nemocnicí, a potažmo tedy i nad Karlovarskou krajskou nemocnicí a Karlovarským krajem.

23.6.2010
SDÍLEJ:

Josef MalýFoto: TOP 09

Sankce hrozila za nesrovnalosti mezi projektem a rekonstrukcí některých pavilonů, na které nemocnice dostala dotaci.

Významnou roli při přípravě žádostí o odpuštění sankce sehrál krajský zastupitel Josef Malý (TOP 09), kterého jsme proto požádali o upřesnění.

Jak jste se vlastně dostal k tomu, řešit nepříjemný úkol – žádost o odpuštění vrácení dotace a penále sokolovské nemocnici?
Poté, co jsem pomohl zprostředkovat oddlužení Bochova v loňském roce (zde se jednalo o přibližně 57 milionů korun – pozn. red.), se na mne v závěru roku obrátil hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, zda bych podobně nepomohl s žádostí o vrácení státní dotace a stoprocentní penále (přibližně 40 milionů korun – pozn. red.) nemocnici Sokolov.

Nejprve bylo třeba dát dohromady mozaiku událostí, proč a jak k údajnému pochybení v sokolovské nemocnici došlo. K tomu jsme vytvořili tým společně s vedoucí ekonomického odboru Dagmar Divišovou a ekonomickou ředitelkou Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Ivanou Svobodovou. Oslovili jsme také lidi, kteří pracovali v různých funkcích nemocnice v Sokolově…

Promiňte, ale proč to neřešil tehdejší ředitel KKN Jiří Fojtík?
To je správná otázka, ale jak jsem z médií vyrozuměl, tak on podal pouze trestní oznámení na neznámého pachatele na policii. Nemyslím si, že to byl správný krok. Od vrcholného manažera instituce, která se octla v problémech, kdy obrazně řečeno teče do lodi, bych spíše očekával, že se bude snažit věci řešit a ne vrtat další díru.

Co jste zjistili?
Zjistili jsme, že když se jednalo o původní dotaci, byl předpoklad výměny vyššího počtu oken v areálu. Na základě té přidělené byl ale tento původní předpoklad zredukován. Nicméně následný tendr na výměnu oken byl tedy proveden na základě nových skutečností, a tedy pravdivě.

A v čem byl tedy problém?
K pochybení došlo tak, že informace o změně počtu oken odešla pouze na příslušný odbor Ministerstva zdravotnictví, ale bohužel už nikoliv na Ministerstvo financí. Stalo se to v době, kdy se sokolovská nemocnice transformovala do KKN, akciové společnosti, takže při předávání informací došlo zřejmě k nějaké komunikační chybě, což je ovšem chybou tehdejšího managementu. K vratce a udělení penále vůbec nemuselo dojít.

Jak a s kým jste tuto nepříjemnou situaci řešili?
Zpracovali jsme komplex žádostí ať už k samotné vratce dotace, tak k penále, které jsme postoupili prostřednictvím finančního úřadu Ministerstvu financí. Dále proběhlo několikaměsíční prověřování a ověřování uvedených skutečností, které vyústilo na základě poradních orgánů ministra v kladné rozhodnutí ministra financí Janoty.

Nejdůležitější pro KKN a Karlovarský kraj je výsledek, že se přes devadesát osm procent prostředků podařilo zachránit.

Autor: Ivana Kalinová

23.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na podporu hokeje zahraje i kapela Pestalozzi.

Bijí srdce fanoušků pro hokejisty Energie?

Ilustrační foto.

Ostrov zvládl vstup a slavil první výhru

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

Abertamy - Občané Abertam a Hřebečné zareagovali na výzvu zaslat návrhy na změny ohledně parkovacích míst a dopravní situace obecně. Co tomuto požadavku předcházelo, jak to dopadlo a co se bude dít dál?

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Karlovy Vary – Po úspěšné premiéře, kterou si první ročník CITY NIGHT RUNu odbyl v uplynulém roce, kdy si na něj našlo cestu bezmála pět set běžců, je nachytán druhý ročník karlovarského nočního běhu.

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení