VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na domov seniorů se čeká roky

PRAHA / KARLOVARSKÝ KRAJ - Potřebuje-li člověk důchodového věku najít na stáří místo v domově pro seniory, může na přijetí čekat řadu let.

31.5.2008
SDÍLEJ:

Čeká se roky. Umístit seniora do jakéhokoliv zařízení trvá někdy i roky. Dalším problémem domů pro seniory je také financování.Foto: DENÍK/Archiv

Není výjimkou, že čekací doba na umístění může být i čtyři roky.

Podle odborníků se to ale liší region od regionu. „Nejhorší situace je v Praze, kde je největší převis mezi nabídkou a poptávkou. V menších obcích či městech, jež si postavily vlastní zařízení s větší kapacitou, jsou čekací lhůty výrazně kratší,“ říká prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb v ČR Jiří Horecký.

Podle něj jsou ale počty žadatelů zkreslené tím, že řada lidí si podává přihlášku preventivně, protože počítají s velkým počtem žadatelů. Více než polovina žadatelů pobyt v zařízeních pro seniory plánuje výhledově, ale okamžité přijetí do domova odmítá.

Je cestou k řešení optimálního počtu lůžek výstavba nových domovů? „Ano, ale určitě ne v množství podle počtu žadatelů,“ říká Horecký.

Podle něj je jednou z cest k řešení umožnit lidem zůstat co nejdéle v jejich přirozeném domácím prostředí a rozšířit služby jako je třeba pečovatelská asistenční služba, či denní stacionáře. O těchto službách je ale malé povědomí a dostatečná není ani jejich republiková síť.

Další problém je podle Horeckého i to, že až 40 procent obyvatel seniorských domů jsou lidé, kteří nepotřebují zdravotní péči a v domovech se prakticky pouze stravují a bydlí. Zabírají tím tak místo těm, kteří vyžadují denní péči. To by se ale mohlo přibližně do pěti let změnit, protože domy pro seniory jsou z ekonomických důvodů nuceny přijímat především ty lidi, kteří ze zdravotních důvodů pobírají příspěvek na péči. Ten se v případě přijetí do domu stává finančním příjmem zařízení.

„Až v domovech budou alespoň z 95 procent lidé, kteří péči skutečně potřebují, tak čekací lhůty do seniorských domů klesnou,“ odhaduje Horecký.

Štěpán Plaček

Problémem domovů pro seniory je také složité financování

Na Karlovarsku a Sokolovsku působí několik domovů pro seniory. Největším z nich je Domov pro seniory v Kynšperku nad Ohří s původní kapacitou 169 lůžek. Ta je nyní snížena z důvodu rekonstrukce a jeho dalšího rozšíření.

Zřizovatelem tohoto zařízení je Karlovarský kraj a jako ředitel zde před svým zvolením senátorem působil Pavel Čáslava. Ten poukazuje na problémy, se kterými se Domy pro seniory potýkají: „Za prvé místa zde zabírají lidé ještě podle zákona o sociálních službách, což již nyní nejde. Dalším problémem je financování, které je třísložkové – část si hradí senioři přímo ze svého důchodu, část je příspěvek na péči, což je státní dávka, a část je státní dotace.“

Právě dotaci však považuje senátor Čáslava za nesystémovou. „Je to nenároková záležitost a podmínky se každým rokem mění,“ řekl Čáslava.

Problémy jsou i s příspěvkem na péči, který bohužel končí někdy u dětí, jindy jej senioři utratí a nejde tak na pečovatelskou službu.

Senátor Čáslava kritizuje také současný zákon. „Původní záměr byl vytvořit i zde tržní prostředí, ale bohužel jsou příspěvky nízké a nepokryjí ani náklady, navíc se vyplácejí v hotovosti a nekončí tam, kde by měly.“ Podle Čáslavy se ale chystá novelizace zákona, která by právě tyto problémy měla pomoci vyřešit.

Na Karlovarsku je dále Domov pro seniory v Chodově a soukromé zařízení v Dolním Rychnově.

Domov pro seniory mají i Karlovy Vary, zde jej provozuje Charita. Velkým problémem je umístit seniora do jakéhokoliv zařízení. Všude dodržují pořadníky a čekací doba na umístění seniora do těchto zařízení trvá někdy i léta.

Petr Zahradníček

Domov důchodců
31.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení