VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Část velkého paláce hradu Hartenberg se příští rok otevře lidem

Hřebeny – Za posledních pět let umělci vytvořili několik set prací vhodných k publikování na pohlednicích.

17.8.2010
SDÍLEJ:

Snažení mladých umělců vyvrcholilo komorní výstavou, kde se objevily jejich nejlepší práce.Foto: Deník/M. Hloušek

Už příští rok budou moci turisté přijet na hrad Hartenberg do Hřeben a seznámit se tu s jeho historií. Bude to další velký krok ve snaze oživit dějiny a obnovit staré sídlo, které podle nejnovějších archeologických průzkumů vykazuje dokonce románské prvky. Hartenberg patří mezi deset nejstarších hradů v Čechách a lidé usilující o jeho zvelebení se na to snaží upozornit.
„Nyní budeme finišovat ve fázi zpřístupnění části velkého paláce pro příští rok. V něm hodláme jedno patro věnovat dobrovolnictví. Chceme tu prezentovat úsilí v celé jeho šíři, zastoupené pracemi a různými ukázkami. Veřejnost seznámíme s historií hradu a dobrovolnictvím, které tady deset let funguje,“ prohlásil kastelán hradu Bedřich Loos.

Na Hartenberg od roku 2006 přijíždějí mladí amatérští umělci z celého světa a přenášejí na papír své vize, ale i realitu spjatou s hradem a jeho okolím. Jenom letos během tří týdnů vzniklo na tři stovky kreseb a barevných obrázků. „Předpokládám, že tato díla budou sloužit k propagaci a objeví se v publikacích. Také se plánuje velká výstava sestavená z prací ze všech artcampů i envirocampů,“ prozradil zakladatel projektu Zdeněk Drobný.
Současně nastínil, že už v tomto roce by mohly vyjít nějaké propagační materiály či pohlednice. „Také si myslíme, že je na čase dostat Hartenberg více mezi lidi,“ konstatoval Drobný.

Za posledních pět let umělci vytvořili několik set prací vhodných k publikování na pohlednicích. Lidé tak uvidí Hartenberg očima mladých dobrovolníků, kteří do Čech zavítali z Japonska, Ruska, Jižní Koreje, Mexika, Španělska či Ameriky. Každý zde nechal otisk své kultury a reakce na naši zemi. Originálně se například projevila Fenna Schapp z Nizozemska, která kolektiv zaujala drobnými kresbami z pohádkového světa. Právě ty mají sloužit jako ilustrace pohádek a pověstí o Hartenbergu.
„Maluji podle své vlastní představivosti. Mám bohatou fantazii, takže na papíře se může odehrát cokoli. Nikdy nemám předem daný koncept. Jednoduše začnu nějakou čárou nebo tečkou a pak to postupně rozvedu,“ řekla o svém osobitém stylu usměvavá Schapp.

Autor: Milan Hloušek

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

„Jsem vždy velmi poctěn, když mohu poděkovat za čin vedoucí k záchraně lidského života, v tomto případě poskytnutí nezbytné pomoci a útěchy malým dětem. Kytička pro paní Pejsarovou je pouze symbolickým poděkováním, ale o to více si tohoto činu vážím, nebo

Starosta ocenil obětavou sousedku

Ilustrační foto

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení