VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kritika politických vězňů vůči systému začíná gradovat

JÁCHYMOV - Předsedkyně Konfedererace politických vězňů na 19. Jáchymovském pekle zdůraznila opět nutnost uznání zákona o třetím odboji.

26.5.2008
SDÍLEJ:

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová se zúčastnila pietního aktu u příležitosti 19. Jáchymovského pekla. Věří, že hříšnici nakonec budou potrestáni.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Už po devatenácté se o tomto víkendu sešli političtí vězni v Jáchymově před kostelem svatého Jáchyma, aby zde vzpomněli na hrůzy, které zažili v 50. a 60. letech minulého století ve zdejších uranových dolech.

I letos tu nechyběli představitelé církve, zástupci státu, regionílní politici a pochopitelně i vedení Konfederace politických vězňů se svou předsedkyni Naděždou Kavalírovou.

Oproti předchozím letům však byla na prostranství před kostelem svatého Jáchyma cítit jiná atmosféra. Letošní projevy byly totiž mnohem ostřejší a kritičtější, a to nejen politiků, ale i předsedkyně Kavalírové.

„Každý zločin musí být po zásluze potrestán,“ ukončil svůj krátký proslov ministr Cyril Svoboda (KDU–ČSL) a sklidil tím bouřlivý potesk.

Potlesk si vyslechl i senátor, krajský zastupitel a starosta Božího Daru Jan Horník (SNK/ED). „Nenechme se ukolébat, že už podobný stav nikdy nemůže přijít. Nyní existují daleko horší metody jak člověka zlikvidovat a odstavit. A lidé, co to praktikují, se dostávají až na vrchol politiky. Žijeme v době, kdy není vše v pořádku, i když se nám to politici snaží namluvit. Arogance nabývá na síle, a to je jen krůček k otevřené totalitě. Odpouštět můžeme, ale zapomínat nesmíme,“ prohlásil senátor Horník.

Karlovarský hejtman Josef Pavel (ODS) ocenil, že Věž smrti byla zařazena na seznam kulturních památek a samotný starosta Jáchymova František Vondráček (Naděje) kvitoval, že premiér Mirek Topolánek (ODS) před časem vyznamenal bratry Mašíny. A lidé na pietním aktu začali tleskat.

Předsedkyně Kavalírová vyzdvihla poselství mládí, protože právě studenti v roce 1989 vyšli proti totalitnímu režimu do ulic, ale nezapomněla připomenout, že jsme se ještě s demokracií nenaučili zacházet.

„Nesmíme dopustit, aby minulost byla zapomenuta a hříšnici došli odpuštění. Zatím ještě ne. Je to morální imperativ. Tuto větu tu opakuji již po páté za sebou. Doufám proto, že při příštím jubilejním dvacátém ročníku už bude konečně uznán zákon o třetím odboji a dojde na vypořádání s minulostí. Prosme pánaboha, ať nás tu ještě chvilku nechá. Protože ještě jsme všechno neřekli,“ dodala Kavalírová.

V roce 1968 měla konfederace šedesát tisíc členů. Dnes z nich zbyl už jen zlomek, přibližně čtyři tisíce politických vězňů. Těch, kteří zažili utrpení jáchymovských dolů, rok od roku ubývá.

Na 19. Jáchymovské peklo dorazil i poslední člen své skupiny, člen předsednictva konfederace, třiaosmdesátiletý plukovník Rudolf Macek, který v uranových dolech strávil sedm a půl roku svého života.

„Mým proviněním byla velezrada. Na konci padesátých let jsme plánovali akci proti bolševikům. Chtěli jsme namířit zbraně proti Východu. Jenomže komunisti se o našem plánu dověděli dříve, než jsme ho stačili realizovat,“ svěřil se plukovník Macek.

Glosa: Smutný obraz demokracie

Autor: Jana Kopecká

26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení