VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud rozhodl o ukončení provozu v porcelánce

Praha, Karlovarsko — Městský soud v Praze v pátek 23. ledna 2009 rozhodl o ukončení provozu podniku Karlovarský porcelán ke dni 31. března 2009. Zaměstnanci mají strach, že ještě tento týden dostanou výpověď ze zaměstnání.

25.1.2009 3
SDÍLEJ:

Markéta Hanzálková má obavy, že na dnešním setkání s insolvenčním správcem se dozví, že dostane od Karlovarského porcelánu kvůli špatné situaci v podniku výpověď.Foto: DENÍK/Daniel Seifert

Právě kvůli tomuto zásadnímu verdiktu svolává na pondělí (26. ledna) insolvenční správce KP Tomáš Čermín mimořádnou tiskovou konferenci. Bližší informace ale o víkendu odmítl Deníku sdělit.

„Ano, je to pravda. Právě proto jsem svolal na pondělí do sídla porcelánu tiskovou konferenci, aby tato věc byla interpretována správně. V rozhodnutí městského soudu, které je obsaženo na internetu, sice stojí, že vKarlovarském porcelánu bude ukončen provoz, ale už tam není řečeno bé. Takto vypadá usnesení poněkud dramaticky. Na pondělní konferenci řeknu více, teď bohužel ne,“ uvedl pouze správce Čermín.

"Je to naplánovaná věc. Jde pouze o preventivní opatření."
Vlastimil Argman, ředitel KP

Zaměstnanci Karlovarského porcelánu z toho nemají dobrý pocit. Například Markéta Hanzálková se obává, že ona a stovky dalších jejích kolegů se v pondělí dozvědí, že dostanou výpověď. „Co s námi bude? To tu budeme ještě dva měsíce pracovat, než bude ukončen provoz, a to bez jistoty, že za to dostaneme peníze? A to jenom proto, abychom tu zůstali, a s námi tak měl podnik větší cenu?“ klade si otázky Hanzálková.

Zusnesení samosoudce Jiřího Rady, které je knahlédnutí na portálu justice.cz, vyplývá, že návrh na ukončení provozu vKarlovarském porcelánu vzešel už 21. ledna na schůzi věřitelského výboru právě od Čermína.

„Tento návrh odůvodnil správce zejména tím, že se vdosavadním průběhu řízení nepodařilo zcela uspokojit veškeré pohledávky věřitelů, které vznikly po 14. říjnu loňského roku, kdy byl vyhlášen úpadek na Karlovarský porcelán. K 21. lednu tak zůstávají neuhrazené zejména mzdové nároky zaměstnanců, a to za měsíce listopad a prosinec vcelkové výši 21, 7 milionu korun, a zákonné odvody ztěchto mezd ve výši 10,8 milionu korun,“ stojí se vusnesení.

Soudce Rada dále píše, že tento nepříznivý trend se podle správce Čermína nepodaří zvrátit ani předpokládanými tržbami za první čtvrtletí letošního roku. „Přes realizovanou inzerci nebyla do 21. ledna podána žádná nabídka na odkoupení celého podniku,“ píše dále Rada s tím, že insolvenční soud může toto usnesení kdykoliv změnit či zrušit, pokud se během konkurzu na Karlovarský porcelán objeví nové skutečnosti nebo odpadnou důvody, proč soud takto rozhodl. (Celý text usnesení si můžete přečíst ZDE.)

Podle ředitele Karlovarského porcelánu Vlastimila Argmana byl tento krok plánovaný a nejde o nic dramatického.

„Jde jen o preventivní opatření. Podobně jsme postupovali i vpřípadu, kdy jsme se rozhodli khromadnému přihlášení zaměstnanců na úřady práce,“ poznamenal Argman s tím, že tento scénář byl nastaven pro případ, že se do konce ledna neobjeví žádný potenciální kupec porcelánky. „S tím musíme zkrátka dopředu počítat,“ konstatoval.

Ředitel Argman zároveň dodal, že na účty pracovníků KP už byl konečně v pátek zaslán zbytek listopadové výplaty.

Zaměstnanci však o víkendu ještě peníze neměli. „Nikdo tu nic neví. Nikdo nám nic oficiálního neřekne. Výplaty měly odejít na účty už ve středu, pak nám bylo slibováno, že odejdou v pátek. Na účtu je ale ještě nemám. Je to už měsíc a půl, co jsme bez výplaty. Nikoho tu přitom nezajímá, že už nemáme ani na jídlo,“ poznamenala Markéta Hanzálková, pro kterou padesát procent listopadové výplaty činí sedm tisíc korun.

Markéta Hanzálková už si raději začala hledat nové zaměstnání. „Práce v regionu ale není,“ uzavřela.

Autor: Jana Kopecká

25.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Loket – Mezi muzikanty, kteří při koncertu v loketském amfiteátru podpořili karlovarské hokejisty, byli i Pestalozzi. Kapela, která s přestávkami hraje už třicet let.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Karlovy Vary - Po velmi úspěšných sedmi ročnících zahajuje statutární město Karlovy Vary ve spolupráci s městskou policií již osmý ročník Senior akademie.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení