VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V odpadovém hospodářství a ekologii spojil kraj síly s klastrem Enwiwa

Karlovarský kraj – Na unikátní formě spolupráce se mezi sebou dohodly Karlovarský kraj a klastr Enwiwa v oblasti odpadového hospodářství.

21.4.2009
SDÍLEJ:

Karlovarský krajFoto: DENÍK/Archiv

Hlavním cílem spolupráce kraje s Enwiwou je vytvoření a podpora optimálního fungování integrovaného systému nakládání s odpady v Karlovarském kraji.

„Partnerství Karlovarského kraje a klastru Enwiwa bylo deklarováno podpisem smlouvy o spolupráci v pondělí 20. dubna v Karlových Varech za účasti hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného, Jaroslava Bradáče, krajského radního pro životní prostředí a zemědělství, a zástupců představenstva klastru Enwiwa,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Hejtman Josef Novotný je s uzavřenou dohodou spokojen. „Vítám spolupráci s klastrem Enwiwa, který se týká nového systému nakládání s odpady. Jeho součástí bude navíc i osvěta o hospodaření s odpady na obcích a ve školách, “ uvedl.

Spolupráce Karlovarského kraje a klastru Enwiwa by měla podle hejtmana napomoci řešit problematické oblasti odpadů v kraji, například sběr a využití bioodpadu, či černé skládky.

„Větší zapojení měst a obcí do integrovaného systému by pak pro jejich občany mělo znamenat co nejnižší navyšování nákladů za odpad v dalších letech. Kraj by také s klastrem Enwiwa chtěl zajistit pro občany lepší propagaci ekologického přístupu nakládání s odpady a podpořit výzkum, vývoj a inovace v tomto odvětví v Karlovarském kraji,“ doplnila krajská mluvčí.

A jak bude spolupráce mezi krajem a klastrem Enwiwa vypadat?

„Karlovarský kraj společně s klastrem připravuje zadání koncesní studie, která řeší nakládání s komunálním odpadem v kraji,“ vysvětlil krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Bradáč.

Za naprosto výjimečné považuje toto parnerství také předseda představenstva klastru Enwiwa Rudolf Borýsek. „Smlouvou deklarovaná spolupráce kraje, obcí a klastru Enwiwa v odpadovém hospodářství je jedinečná nejen v České republice, ale také na evropské úrovni,“ zdůraznil.

Zdeněk Bučko, místopředseda představenstva, doplnil, že ambicí klastru Enwiwa není realizovat investiční záměry, ale spíše odborně pomoci kraji, obcím a podnikatelským subjektům s jejich problémy v oblasti odpadů.

Klastr Enwiwa byl založen v loňském roce jako oborové seskupení v oblasti odpadového hospodářství právě s cílem pomoci vytvořit v Karlovarském kraji integrovaný systém nakládání s odpady. Klastr je složen ze zástupců měst a obcí (Svazek obcí Ekoodpady), výzkumných a vzdělávacích institucí, hospodářské komory, významných regionálních, recyklačních a skládkových firem a dalších subjektů.

Autor: Ivana Kalinová

21.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Muž se napil kyseliny. Zřejmě omylem

Mariánskolázeňští fotbalisté odjížděli do Plzně na hřiště Petřína s cílem urvat alespoň bodík. To se ale nepovedlo.
7

Vítězství si venku připsali jen borci karlovarské Slavie

Miliony pomáhají modernizovat výuku

Karlovarský kraj – Rušno bylo přes prázdniny ve školách v Karlovarském kraji.

Starosta ocenil obětavou sousedku

Cheb – Jak nebezpečný může být oxid uhelnatý, se nedávno přesvědčili rodiče z Chebu.

Zastávka bude počítat, kolik projede cyklistů

Ostrov - Zapomenutá železniční zastávka se dočká nového vzhledu a chytrého počítadla.

Nehod výrazně přibylo, jejich obětí naštěstí ne

Karlovarský kraj - Bezmála o dvě stovky dopravních nehod více než vloni vyšetřovali policisté v Karlovarském kraji od ledna do července. Nárůstu počtu bouraček naštěstí neodpovídal počet usmrcených lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení