VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protesty proti kamionům sílí

Krušné hory – Sdružení na obou stranách hranice odmítají, aby Krušné hory sloužily jako tranzit.

19.5.2009 4
SDÍLEJ:

Protest. „Chceme kvalitní údržbu silnic, ne nové stavby přes Krušné hory v zájmu autodopravců a betonové lobby, pro nákladní přepravu je tu železnice - už 110 let,“ trvdí iniciátoři petice.Foto: Petr Maglia

Stanou se Krušné hory tranzitem pro nákladní dopravu, nebo se kamiony v budoucnu budou muset těmto horám při cestě do Německa vyhnout?

O tom uplynulou neděli diskutovali v Horní Blatné zástupci občanského sdružení Občané za kvalitu života v Krušných horách a německé iniciativy BIB93. Sešli se u příležitosti 110. výročí přeshraniční železniční trati Johanngeorgenstadt – Karlovy Vary.

Setkání osobně podpořili i zelení europoslanci Gisella Kallenbach, Milan Horáček a jednička na kandidátce do Evopského parlamentu za Stranu zelených Jan Dusík, na Evropském fóru pro budoucnost Krušných hor vystoupil také Holger Hascheck, starosta města Johanngeorgenstadt.

Jedním z míst, kterému hrozí, že bude na trase tranzitního silničního koridoru mezi Českem a Německem, je podle členů sdružení právě obec Horní Blatná. „Koridor, sloužící především pro tranzitní dopravu, by měl vzniknout zkapacitněním stávající silnice II/221 Ostrov – Potůčky a stavbou nové silnice B93n z Německa k hranicím ČR do Johanngeorgenstadtu. Občanská sdružení na obou stranách iniciovala petice proti novým silničním stavbám ve volné přírodě Krušných hor – pro zachování kvality života v Krušných horách, tranzitní koridor by znamenal konec perspektivy rozvoje krušnohorských obcí,“ uvedl Petr Maglia ze Sdružení Občané za kvalitu života v Krušných horách.

Češi proti tranzitní silnici, která by vedla přes hřebeny Krušných hor, sesbírali doposud na 500 podpisů, Němci jedenáct tisíc.

Za německou stranu převzala petici europoslankyně německých zelených Gisela Kallenbach: „Jsem ráda, že se v Sasku sešlo jedenáct tisíc podpisů. V nejbližší době ji předám spolu s kolegou Milanem Horáčkem a doufejme, že již i s Janem Dusíkem, do Evropského parlamentu,“ uvedla.

Češi petici hodlali předat v pondělí 18. května na podatelnu Krajského úřadu Karlovarského kraje. „Po dohodě s náměstkem Petrem Navrátilem ji předáme přímo do jeho rukou. Zatím jsme ji na krajský úřad poslali alespoň elektronickou poštou, abychom dodrželi slib, který jsme dali všem signatářům,“ uvedl Maglia. Dodal, že doufá, že krajští politici zabrání, aby se z Krušných hor stal silniční tranzit mezi Českem a Německem. „Stačí silnici II/221 opravit, nestavět obchvaty a ponechat přejezd v Potůčkách jen pro vozidla do 3,5 tun, náklady mohou cestovat železnicí,“ zdůraznil.

„Tuto petici nelze prezentovat jinak, než jako vyjádření souhlasu a podpory 514 občanů s usnesením Zastupitelstva Karlovarského kraje z 22. ledna letošního roku, jímž kraj nepodpořil vybudování výkonného silničního spojení Ostrov nad Ohří (ČR) – Zwickau (SRN) pro těžkou dálkovou nákladní dopravu,“ uvedla krajská mluvčí Andrea Bocková.

Novým silničním koridorem by byly postiženy obce Potůčky, Horní Blatná, Pernink, Pstruží, Merklín a Hroznětín.

Snahu iniciátorů petice podporuje i Strana zelených. „Stojíme si za tím, že spíše než podporovat růst tranzitní kamionové dopravy přes Krušné hory je vhodnější lépe využít existující železniční dopravní spojení, které má víc jak stoletou tradici,“ uvedl Jan Dusík, náměstek ministra životního prostředí a odborník zelených na téma ochrany životního prostředí.

Autor: Ivana Kalinová

19.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení