VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odsíření v Liasu Vintířov bude

Karlovy Vary, Vintířov — Kvůli celosvětové finanční krizi Lias Vintířov škrtl stočtyřicetimilionovou investici a vrací dotaci.

15.12.2008
SDÍLEJ:

Rudolf Borýsek, ředitel Liasu VintířovFoto: Archiv KD

Výrobci lehkého stavebního materiálu Liasu Vintířov se v tomto roce mimořádně dařilo. Lias získal ocenění Nejlepší firma roku Karlovarského kraje, v republikovém měřítku se stal Nejlepším výrobcem stavebnin roku a jako jedna ze dvou firem kraje se umístil v „Českých 100 nejlepších“.

Kromě zmíněných ocenění byl pro Lias Vintířov tento rok úspěšný především hospodářsky.

„V posledních dvou letech máme rekordní výrobu i obrat, expandujeme na východní trhy a do Polska, ale vzhledem k současné hospodářské krizi máme také své obavy,“ řekl Rudolf Borýsek, ředitel Liasu Vintířov, který zaměstnává na dvě stě lidí. „Rozhodli jsme se proto šetřit a být opatrní. Omezili jsme investice o 140 milionů korun,“ přiznává Borýsek.

Firma původně plánovala dvě velké investice. Tou první je odsíření a dopalovací komora pro výrobu liaporu zhruba za sto milionů korun. „Tato investice už běží a uvědomujeme si její ekologický aspekt pro region,“ komentoval Borýsek důvody, proč se právě tato investice neškrtala. Prozatímní škrt ovšem postihl druhou investici, kterou měla být automatizace výroby prefabrikátů. „Je to škoda, na automatizaci jsme dokonce získali 50% dotaci z evropských peněz ve výši 64 milionů korun, které bohužel vrátíme,“ dodal ředitel.

Celosvětová finanční krize se ovšem neprojevuje jen ve škrtech investic, ale dotýká se i personálních opatření. „Nebudeme propouštět, ale rozhodně nebudeme prodlužovat smlouvy na dobu určitou,“ říká Borýsek. Lias Vintířov si přitom před časem vyjednal patnáct zahraničních dělníků z Vietnamu. To však za současné situace zrušil.

A jak se ředitel Liasu dívá na současnou globální finanční krizi? „Krize je realitou. Rozestavěné projekty se konzervují, nové nezačínají. Naštěstí funguje veřejný sektor — silnice, dálnice, železnice, kam dodáváme třeba protihlukové stěny nebo geotechnické zásypy. Za nejúčelnější v současnosti považuji státní podporu veřejných investic a nikoliv sanaci soukromých podniků. Smysluplnější by bylo, kdyby stát garantoval úvěry, za které by se něco postavilo, než sypat peníze do bank.“

V této souvislosti nepovažuje ani za šťastný, ani za systémový nápad pomoci automobilkám odpuštěním DPH. „Odpuštění DPH při výstavbě sociálních bytů by mělo stejnou logiku a dlouhodobější dopad.“

Lias Vintířov vykázal vloni zisk 61 milionů korun a tržby 576 milionů korun.

Autor: Petr Zahradníček

15.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení