VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdecká křížová cesta byla znovu vysvěcena

Nejdek — V neděli 31. srpna 2008 v 10 hodin dopoledne byla po 150 letech znovu vysvěcena a slavnostně otevřena Nejdecká křížová cesta.

31.8.2008
SDÍLEJ:

Nejdecká křížová cesta.Foto: DENÍK

Křížovou cestu vysvětil František Radkovský, biskup plzeňský. Na pódiu u Mateřské školy na Křížovém vrchu promluví hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel, starosta Nejdku Vladimír Benda, zástupce starosty města Augsburgu a další osobnosti. Nejdecký klenot, jak před sto lety křížovou cestu nazval autor knihy Dějiny města Nejdku Josef Pilz, vznikl na Střeleckém, nyní Křížovém vrchu v letech 1851—1858 díky těmto osobnostem:

Anna Häcklová (ƒ†1840). Veškeré své jmění odkázala na vybudování Nejdecké křížové cesty.

Franz Waldöstl (1791—1871), městský soudce a představitel obce, vykonavatel poslední vůle vdovy Anny Häcklové, zakladatel Nadace křížové cesty.

Po 2. světové válce a zejména v 50. letech minulého století křížová cesta zpustla a dřevěné polychromované reliéfy se známými výjevy z posledních hodin Kristova života byly zničeny nebo rozkradeny.

Obnovu křížové cesty iniciovalo a započalo občanské sdružení „Jde o Nejdek“, založené 17. listopadu 1989. Předsedou sdružení je Mgr. Milan Michálek, bývalý nejdecký starosta. Sdružení založilo Nadační fond křížová cesta v Nejdku a nashromáždil vněmna obnovu umělecké části NKC v letech 2002—2008 dva a půl milionu korun. Do fondu přispěli jak nejdečtí občané, tak nejdečtí rodáci, vysídleni do Německa, zejména z Augsburgu a okolí.

Dalšími donátory jsou město Nejdek, Karlovarský kraj, Česko-německý fond budoucnosti, SWISSFORM a. s. Nejdek, Witte Nejdek spol. s r.o., Sokolovská uhelná a.s. a někteří nejdečtí podnikatelé.

Město Nejdek, vlastník Nejdecké křížové cesty, se postaralo o opravu 14 kapliček a o kultivaci lesa na Křížovém vrchu.

Nové umělecké reliéfy navrhl a vytvořil v letech 2002—2006 nejdecký výtvarník Heřman Kouba, člen Unie výtvarných umělců, z matriční řezby je odlil z umělé pryskyřice karlovarský výtvarník Michal Špora. Odlitky patinoval různými odstíny hnědi Heřman Kouba. Doplňky a zdobné prvky kapliček navrhl a vytvořil nejdecký výtvarník Stanislav Nádeníček. Reliéfy jsou chráněny bezpečnostními skly.

Nejdecká křížová cesta je jedinečná svou délkou a smělostí projektu. Byla postavena před 150 lety v příkré, téměř nepřístupné stráni, je na mnoha místech vedena po kamenných terasách a překonává po 1600 metrech serpentin výškový rozdíl 110 m. Kromě duchovního obohacení poskytuje cesta lidem nádherné výhledy na město Nejdek a Porolaví.

Autor: Jan Havelka

31.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Ilustrační foto

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Karlovarský kraj – Jako by se s nimi roztrhl pytel. Svatby v létě jsou prostě in. Snoubenci přitom čím dál více preferují venkovní obřad. A některá místa jsou opravdu netradiční.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení