VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdečtí ekologické třídění odpadů nevzdávají

Nejdek — Nejdečtí nevzdávají třídění odpadů, podle radnice se totiž informovanost lidí zlepšuje a je to vidět i na tom, že vyhozených věcí, které by do speciálních nádob na separovaný odpad nepařily, ubývá.

19.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Josef Böhm

Nejdek navíc spoří díky separování také finance.

„Zástupce společnosti fy FORTYGO uvedl, že v loňském roce se to stalo asi u čtyř nádob, jejichž obsah nemohl být předán pro nadměrné znečištění zpracovatelům. Vezmete-li v úvahu, že město má v současné době 56 stanovišť, 158 nádob (včetně skla) a u papíru a plastů se sváží obvykle jednou týdně, tak za těch 53 týdnů v roce. Jedná se tedy o množství naprosto zanedbatelné, které nemůže být důvodem, abychom netřídili,“ informovala Šárka Kočanová, vedoucí oboru stavebního úřadu a životního prostředí nejdecké radnice.

Podle ní bylo k dalšímu zpracování bylo předáno celkem téměř 236 tun odpadu. „Tento odpad tak nemusel skončit ve spalovně či uložený na skládce, byly ušetřeny přírodní zdroje surovin a energie nutná k jejich získání. Díky ochotě Nejdečáků třídit se tak z téměř 236 tun odpadu, stalo 236 tun suroviny,“ dodala Bočanová.

Třídění odpadu nemá ale jen ekologický přínos, má i své ekonomické opodstatnění. Vytřídění a následné využití odpadu je levnější způsob než předání odpadu například na skládku, kde je v současné době cena 1168 korun za tunu směsného odpadu (bez DPH).

Úspora na skládkovném v aktuální ceně tak činí zhruba 275 tisíc korun. „Nejen, že jsme nemuseli tuto částku zaplatit, ale za vytříděný a předaný odpad jsme od společnosti EKO-KOM, a.s. získali 370 tisíc 854 korun,“ dodala Bočanová.

Podle ní také k případům, že by byl separovaný odpad odvezen na běžnou skládku dochází pouze když jsou nádoby nevhodně znečištěny nevhodnými věcmi.

Autor: Jan Havelka

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení