VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výše průměrné mzdy vyvolává jen emoce

KARLOVARSKO - Karlovarský kraj je se svými platy na samém chvostu tabulky.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Informace Českého statistického úřadu o tom, že roste průměrná mzda, vyvolává mezi lidmi v kraji vlnu emocí. Zvláště když Karlovarský kraj je na tom z celé republiky nejhůře. Částku v hodnotě průměrné mzdy vidí na Karlovarsku jen málokdo. Zatímco v Praze se průměrný plat pohybuje na částce 28 635 korun, průměr v Karlovarském kraji je mnohem nižší. Je to 18 361 korun. Republikový průměr je přitom 22 531 korun.

Problém je ve složení zaměstnanců. Zatímco v Praze sídlí řada zahraničních společností, které si mohou dovolit dobré zaměstnance solidně zaplatit, Karlovarský kraj je proslulý svými lázněmi. A právě obory jako ubytování, pohostinství a lázeňství už léta patří mezi ty nejhůře placené. Průměrné mzdy v této sféře se pohybují pod částkou 16 tisíc korun.

„Problém je v tom, že každý ze šéfů předpokládal, že si přivyděláme na dýškách od pacientů,“ poznamenala Anna Mašková, bývalá pracovnice jedné z mariánskolázeňských léčeben, dnes již v důchodu. „Ještě tak před deseti lety to byla docela pravda, ale potom, co Němci zavedli euro, to šlo hodně dolů. Navíc člověk nesměl omarodit. Neměl pak skoro z čeho žít. Ostatně dodneška to vidím na svém mizerném důchodu,“ dodala.

„Z mých kamarádů a známých nikdo nemá průměrnou mzdu. Já sám jsem před půl rokem nastoupil do nového zaměstnání. Mzda se mi sice zvyšuje, ale zatím to není ani krajský průměr,“ řekl Pavel Tomášek z Chebu.

„Navíc mnohem rychleji než mzdy rostou ceny. Už teď musíme s manželkou o každé koruně dlouho přemýšlet, jak ji utratíme. Pořád dražší je elektřina, plyn i nafta. Jezdit dneska někam autem je přepych. Uvažuji o tom, že zase zprovozním kotel na uhlí. Pokud ho tedy v dohledné době také nezdraží,“ povzdechl si.

Petr Przeczek

Infografika

Praha bude mít vždy nejvyšší platy v České republice

Pomalý růst reálných mezd je odrazem zpomalující české ekonomiky. Platové rozdíly mezi Prahou a ostatními regiony se sice zmenšují, ale nikdy se nesrovnají. To si myslí analytik společnosti CITCO Finanční trhy Tomáš Volf. Dvaadvacet a půl tisíce korun, tolik činí průměrný plat v České republice. I když je to oproti loňskému roku více o 10,4 procenta, ve skutečnosti lidem v peněženkách tolik nezůstane. Reálné mzdy, tedy to, co si můžeme za svou výplatu koupit, rostly jen o 2,8 procenta, což je druhá nejnižší hodnota za poslední dva roky.

„Pokles růstu průměrných mezd koresponduje s tím, že česká ekonomika zpomaluje,“ říká analytik Volf. „Důležitější ale je, zda mzdy korespondují s růstem produktivity práce. Pokud mzdy porostou rychleji než produktivita, bude to mít na ekonomiku negativní dopad. Samozřejmě že lidé budou mít více na páskách, ale zároveň to bude mít vliv na inflaci,“ poznamenal.

Rozdíly mezi vysokými platy v hlavním městě a výrazně nižšími platy v regionech se podle něho nikdy nesmažou. Mohou se ale zmenšit.

„Pomyslné nůžky mezi kraji a Prahou se mírně zavírají, ale stav, kdy by se úplně zavřely, zřejmě nikdy nepřijde. Tyto rozdíly budou vždycky,“ odhaduje Volf a dodává: „Praha má totiž to štěstí, že do ní zamířila celá řada bohatých zahraničních firem, které si mohou dovolit zaplatit kvalitní zaměstnance. Ti se do české metropole stahují jak z okolních měst, tak i ze vzdálenějších regionů.“

Vojtěch Janda

Autor: Petr Przeczek

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení