VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povolená rychlost je některým motoristům stále na obtíž

KARLOVARSKO - Hříšníků překračujících předpisy na silnicích neubývá. Nezastrašují je ani policejní měření.

2.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: PČR

Policisté se s překračováním povolené rychlosti na silnicích setkávají stále stejně často. Podle nich se nedá říct ani to, že by se počty řidičů, kteří neuhlídají tachometr svého automobilu, měnily v souvislosti s počasím či střídáním ročních období.

Potvrdil to Milan Křimský, vedoucí dopravního inspektorátu v Karlových Varech. „Rozhodně takových řidičů nijak neubývá. Při pravidelných měřeních s přenosným radarem vždy někoho při tomto přestupku nachytáme,“ konstatoval Křimský.

Podle něj policisté také velmi často narazí na motoristy, kteří rychlost překročí o desítky kilometerů.

„Jsou řidičim, kteří například na průtahu Karlovými Vary jedou i sto šedesát kilometrů v hodině,“ uvedl Křimský.

Policisté také často vyjíždějí měřit na podnět obcí. „Máme samozřejmě vytipovaná místa, kde jsou přestupky na denním pořádku. Někdy ovšem vyrážíme na kontroly i na žádost obcí. Takto jsme měřili například v Hroznětíně nebo Kolové. Také dost často měříme v místech, kde dochází k dopravním nehodám,“ dodal vedoucí.

Někteří řidiči mají k policejním měřením výhrady.

„Někdy mi připadá nefér, že policisté měří těsně u dopravní značky, která oznamuje konec obce. Pak to vypadá, že si na nás řidiče přímo mnou ruce a chtějí nás nachytat,“ uvedl jeden z karlovarských motoristů.

(jah)

#nahled|http://g.denik.cz/34/90/infografika_radary_denik-hp_top.jpg|http://g.denik.cz/34/90/infografika_radary.jpg|INFOGRAFIKA: Za první čtvrtletí 2008 projelo obcemi nepovolenou rychlostí přes 66 tisíc řidičů#

Měřičů sice přibývá, ale řidič jezdí rychle dál

Měřiče rychlosti používané na českých silnicích se liší. „Co se týká využívaného média, dělí se na měřiče laserové na bázi světelného paprsku a radarové, využívající zvukové vlny,“ říká Pavel Skládaný z Centra dopravního výzkumu.

Dodává, že měřiče rychlosti se mohou značně odlišovat i typem umístění – od ručních laserových pistolí přes stojanové měřiče až po radary montované na vozidlech. Nejlevnější radary mohou obce pořídit asi za 500 tisíc korun, ty nejdražší mohou ale stát i dva miliony.

„Přitom zásadně platí, že čím je radar menší a odolnější, tím je také dražší,“ říká Radim Chyba ze společnosti Czechradar, která měřiče rychlosti obcím dodává. O zakázky prý jeho firma nouzi nemá.

Počet obcí, které si radary pořizují, stále roste. „Obracejí se na nás nejen nové obce, ale často i města, která už radar mají, ale chtějí si pořídit další,“ potvrzuje Soňa Kohoutová z této společnosti. Radar lze nejen zakoupit, ale také si ho od soukromé společnosti pronajmout. Pronájem má tu výhodu, že si na něj obec vždy vydělá. Za pronájem radaru se totiž platí procentuální částka z vybraných pokut za vysokou rychlost.

Přestože radarů na silnicích přibývá, řidiči rychlost překračují stále často. Jen za první čtvrtletí letošního roku eviduje ministerstvo dopravy přes 66 tisíc případů příliš rychlé jízdy v obci. To je čtyřicet procent ze všech porušení zákona na českých silnicích.

(ška)

Autor: Jan Havelka

2.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení