VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po transformaci přibude policistů v ulicích

Karlovarský kraj — "Peníze na krajské ředitelství si musíme opatřit sami," tvrdí náměstek západočeské správy Oldřich Tomášek.

21.11.2008 2
SDÍLEJ:

ŠÉF POLICIE Oldřich Tomášek (na snímku vpravo) při návštěvě ministra vnitra Ivana Langera (vlevo) v Sokolově.Foto: P. Kozohorský

Rok 2012 bude pro policisty na západě Čech zlomovým. Nejpozději v tomto roce totiž vznikne krajské ředitelství Policie České republiky v Karlových Varech. Jeho výstavbou je pověřený Oldřich Tomášek, dosavadní ředitel okresního ředitelství v Sokolově a zároveň náměstek západočeské správy policie v Plzni. Přípravami krajského ředitelství doslova žije.

V jakém stádiu celý projekt v současné době je?
Nechali jsme vypracovat studii toho, jak by krajská správa mohla vypadat. Dostali jsme se tím k předběžným cenám stavby. Vyšla nám ale taková částka, že jsme vše přepracovali. Situace v těchto dnech vypadá následovně: pozemek ve Dvorech vedle krajského úřadu je už policie, máme zpracovanou studii a v současné době vyhlašujeme výběrové řízení na zpracovatele projektu. Jenom pro představu. Samotný projekt bude stát kolem deseti milionů korun. Po vypracování projektu musíme sehnat peníze na samotnou stavbu a vybrat jejího dodavatele. Konečnou částku za stavbu nového krajského a okresního ředitelství budeme znát až po vypracování projektu. Naše představa je, že by se měla pohybovat kolem 250 milionů korun.

Peníze na stavbu chcete podle obecně známých informací sehnat prodejem stávajících policejních budov. Bude se tento záměr týkat pouze objektu karlovarského ředitelství, nebo i ředitelství v Sokolově a Chebu?
Týká se to pouze Karlových Varů, respektive pěti nemovitostí v centru města, kde už dnes prostory pro potřeby policie nevyhovují. Pokusíme se tyto nemovitosti velmi transparentně veřejnou dražbou prodat, a utržené peníze použít na stavbu krajské správy, ve které ovšem najdou zázemí i výkonné útvary karlovarského okresu. Naším úkolem je ufinancovat celý projekt a další věci s ním spojené z peněz utržených za prodej nemovitostí.

Týká se to také dopravního inspektorátu?
Ne. Ten zůstane pro karlovarský okres tam, kde je, tedy ve Staré Roli. Obvodní oddělení Karlovy Vary, které slouží občanům v centru města, také do Dvorů stěhovat nebudeme. Získali jsme od magistrátu příslib objektu bývalé kožní polikliniky, který je dostatečně velký na to, aby v něm zároveň sídlilo oddělení povolování pobytů pro cizince pohybující se v Karlových Varech a oddělení povolování nošení zbraní pro tento okres.

Pokud se podaří prodat objekt současného karlovarského ředitelství policie, kam byste na přechodnou dobu umístili všechny policisty?
To nejde. Naše vize je, že by budoucí majitel dostal závaznou smlouvu s termínem, kdy se přestěhujeme. V okamžiku, kdy by stálo nové ředitelství, by se do něj policisté přestěhovali. Do Sokolova pak přemístíme ty útvary budoucího krajského ředitelství, na které v jeho novém sídle nezbylo po škrtech v rozpočtu místo. To znamená ekonomický úsek či specialisty na výpočetní techniku. Budovy v Sokolově tak budou maximálně využité. V Chebu pak zůstanou složky, které zde fungují doposud, tedy služba kriminální policie a vyšetřování. Využijeme rovněž velké skladové prostory v bývalém areálu pohraniční stráže pro celý kraj.

V Karlových Varech pod hotelem Brix má policie své garáže. Co bude s nimi?
To je problém. Jsou stavebně nevyhovující. Naše vize byla, že při krajském ředitelství vznikne několik garáží a dílna pro drobné opravy služebních vozidel. Ale protože jsme museli snížit finanční náročnost stavby, tak jsme obětovali i toto zázemí s tím, že garáže pod Brixem dále zůstanou.

Takže z organizačního hlediska se celá změna nejvíce dotkne karlovarských policistů…
Ano. V nové budově ve Dvorech získají útvary, které dnes sedí na okresním ředitelství, moderní pracovní prostředí.

Celá akce by měla skončit v roce 2012. Je nějaká šance, že by skončila dříve?
Mám svou soukromou představu, že to stihneme do 30. června 2011. Více zkrátit to zřejmě nepůjde. Musíme respektovat zákon o veřejných zakázkách, který s sebou nese celou řadu nejrůznějších lhůt, jak na výběr dodavatele projektu, tak na stavbu samotnou.

Bude změna v systému vedení policie znamenat, že se v ulicích objeví více uniformovaných strážců zákona?
Od 1. ledna 2009 začíná reorganizace policie. V jejím rámci dochází k posunu ve velitelských sestavách. Od 1. ledna se ruší všechna okresní ředitelství a na územích jejich působnosti zůstává pouze výkonná složka policie, to znamená kriminální a uniformovaná. Všichni ředitelé a jejich kanceláře mizí. Nový zákon o Policii České republiky předpokládá, že na místo současných osmi krajských správ vznikne 14 krajských ředitelství. Vybudování šesti nových krajských správ je ale postaveno na tom, že státní rozpočet nezaznamená žádné zvýšení výdajů na policii. Z těchto změn plyne, že na území Karlovarského kraje přibude policistů, které občané potkávají v ulicích. Vznikne například krajská dopravka či kriminálka, která bude řešit závažné případy, jimiž se doposud zabývá Plzeň. Takže: policistů přibude, nepřibudou ale tabulková místa na obvodních odděleních. Vycházíme prostě ze stávajícího počtu policistů. Nové útvary pak vzniknou z dělení současné policejní správy v Plzni.

Otázka z jiného soudku na závěr: Policisté začínají „fasovat“ nová služební auta. Kdy se první z nich objeví i u nás?
Dne 14. listopadu 2008 předal ministr první vozy. Doufám, že první z nich se v kraji objeví co možná nejdříve. Řada našich vozidel je už na hranici životnosti. Všichni se těší na nová. V Karlovarském kraji by všechny útvary, jak obvodní oddělení, tak dopravní policie, měly dostat minimálně jedno. Slíbeno máme do konce roku 50 nových aut. Pokud přijdou, zmizí z ulic všechny Škody Felicia v policejních barvách a nahradí je moderní, rychlé a bezpečné Škody Octavia.

Autor: Petr Kozohorský

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Drogy zabavené při domovních prohlídkách.
6

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Ilustrační foto.

Naši prvňáci v Karlovarském deníku: představíme prvňáčky ZŠ Dalovice

FOTOGALERIE: Šestadvacátý ´Smolničák´ ovládli Pavel Procházka a Ivana Sekyrová

Chodov – Pořádný běžecký mazec. Neděle 15. října patřila v městě Chodov již 26. ročníku Běhu Smolnickým kopcem, který tradičně uspořádali atleti chodovského ŠAKu. Na start se postavilo v jednotlivých kategoriích celkem 460 závodníků od jednoho roku až po veterány do 71 let.

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Sokolov – Lékárna NEMOS v Sokolově. „Ono mu je dneska deset, prozrazují rodiče malého Davida, který přijel do sokolovské nemocnice na vyhlášené oční oddělení až z Tachova. Reakce je blesková.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Karlovy Vary – Paráda, paráda a ještě jednou paráda. Karlovarský pilot Petr Kopfstein ve službách Teamu Spielberg si řádně užil závěrečný podnik Red Bull Air Race 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení