V soudních síních bývá občas pořádné vedro. A to nejen v přeneseném slova smyslu. Nejvíce tím trpí samotní soudci, přísedící a státní zástupci. V teplých a neprodyšných talárech jim bývá po čertech vedro. A o klimatizovaných síních si zatím mohou nechat jenom zdát.

„Je to pravda,“ potvrdil Tomáš Mahr, soudce a mluvčí Okresního soudu v Karlových Varech. „Taláry jsou skutečně velice teplé. Navíc se často stává, že při jednáních nemůžeme otevřít okna,“ podotkl Mahr. Takový okamžik nastává v situaci, kdy souzeného přivádí do jednací síně eskorta. „V takovém případě okna otevřít nesmíme. A klimatizovaná není ani jedna ze soudních síní karlovarské justiční budovy,“ vysvětlil mluvčí karlovarského soudu.

Vedrem trpí i soudci v Chebu. „Ačkoliv budova Okresního soudu v Chebu prošla rekonstrukcí, na vybudování klimatizace se nedostávalo finančních prostředků,“ poznamenala mluvčí chebského soudu Anna Grimová. „Takže se jednání vedou v uzavřených místnostech a větrá se o přestávkách. Většina oken jednacích síní v Chebu směřuje do ulice, takže během jednání se otevírají jen v nejnutnějším případě, ale kvůli hluku zvenčí se zase rychle zavírají,“ uvedla Grimová.

Situace není o nic lepší ani v Sokolově. „Nevýhoda soudní budovy v Sokolově je v tom, že sídlí v těsné blízkosti rušné ulice. Pod okny je semafor, auta zde zastavují a rozjíždějí se. Při soudním jednání musí být tudíž zavřená okna, což je v parném počasí nepříjemné. Soudci se proto snaží dělat častější přestávky, při nichž se vyvětrá. Klimatizaci bychom uvítali, ale je to o penězích, kterých není nazbyt. Podle mého názoru není v roce dnů s extrémními teplotami tak mnoho. A jak reagují soudci? Nezaznamenal jsem stížnost na taláry, berou to jako svůj úděl,“ řekl místopředseda sokolovského soudu Bohuslav Navrátil.

O poznání jednodušší situaci mají obhájci. Těm totiž podle mluvčího karlovarského soudu Tomáše Mahra nic nenařizuje nosit předepsané oblečení. „Teoreticky by mohl obhájce přijít i v krátkých kalhotách. Nedokáži si představit, že bych takového obhájce ve vedrech vykázal ze soudní síně pro nevhodný oděv,“ řekl Mahr.

Život soudců, přísedících a státních zástupců, kteří v talárech tráví denně dlouhé hodiny, nezlepšuje ani přísný zákaz pití během soudního přelíčení, zakotvený v jednacím řádu. Tento zákaz považuje za nesmyslný plzeňský praktický lékař David Härtel. „Sám docházím zhruba dvakrát do roka k soudu jako svědek a obdivuji, jak to soudci v talárech celou dobu vydrží. Pokud nebudou pít, hrozí jim samozřejmě dehydratace. Sice nezkolabují, protože nestojí, ale s dehydratací klesá okamžitě jejich psychická výkonnost a tím i logičnost úsudku, mohou být roztržití. Ten, kdo tak nevhodný zákaz vymyslel, by si měl uvědomit, že riskuje možnost špatného rozhodnutí,“ varoval Härtel.

Těžký úděl soudců by mohla alespoň částečně vyřešit montáž už několikrát zmiňované klimatizace do jednacích síní. „Těžko se ale dá vzhledem k nedostatku financí počítat s tím, že by se v nejbližších letech v tomto ohledu situace zlepšila,“ dodal mluvčí Okresního soudu v Karlových Varech.

(koz, šma, roc, pet)