VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Cihelny: Podnikatel žaluje stát v rámci arbitráže

CIHELNY - Německý podnikatel chtěl vybudovat golfové hřiště. V podivném konkurzu o něj ale nakonec přišel.

25.3.2008
SDÍLEJ:

SLAVNÉ ZAČÁTKY. Když se golfové hřiště otevíralo, byla to velká událost, na které nechyběl ani Ivan Lendl. Na snímku s Jaroslavem Peterkou, bývalým partnerem Petera Vöcklinghause.Foto: DENÍK/Archiv KD

Na orgány činné v trestním řízení se člověk v České republice nemůže spoléhat. Takový je názor německého podnikatele Petera Franze Vőcklinghause z někdejší společnosti Komfort V.P. Cihelny, která na přelomu milénia začala v Cihelnách na Karlovarsku budovat golfové hřiště. Podnikatel nyní požaduje po státu v rámci mezinárodní arbitráže 620 milionů korun za zmařenou investici.

Vőcklinghaus měl do golfového areálu vložit dvě stě milionů. Než bylo však hřiště vybudováno, společnost šla do konkurzu. Po rychlém konkurzním řízení, které mělo ovlivnit hned několik osob, bylo nakonec golfového hřiště na jaře roku 2002 prodáno společnosti Astoria Invest za 61 milionů korun.

Kauzu několik let vyšetřovala protikorupční policie. Dokonce obvinila i Alenu Kasalovou, správkyni konkurzní podstaty. Po zdlouhavém vyšetřování nakonec ale policie případ odložila. Všechna obvinění byla stažena.

„Mohu potvrdit, že jsme v pátek minulý týden podali návrh na arbitráž. V ní budeme požadovat nejen peníze za vzniklou ztrátu, ale i náhradu škody. Nejde o totiž jen o finance, které do projektu můj klient vložil, ale i o zmařenou investici kvůli uplatněnému konkurzu,“ potvrdil informaci Václav Hajšman, právní zástupce podnikatele.

Podle něho byl důsledkem jejich rozhodnutí o arbitráži právě fakt, že u českých orgánů se svými výhradami neuspěli. „V této kauze bylo zahájeno několik trestních řízení, ale všechna byla odložena jako nedůvodná,“ upřesnil.

Současnou žalobu vyřizuje za stát ministertsvo financí, konkrétně ředitel odboru mezinárodního práva Radek Šnábl. „Troufám si říci, že naše šance jsou vysoké. Odpovídá to i stanovisku ředitele Šnábla z ministerstva financí,“ doplnil advokát Hajšman. Šnábl pro Hospodářské noviny v souvislosti s tímto případem uvedl: „Tuto kauzu musíme brát hodně vážně.“

Návrh na arbitráž naopak nedělá žádné starosti Vladimíru Mertlovi, soudci, který v říjnu roku 2001 poslal Komfort V. P. Cihelny do konkurzu a následně rozhodl i o prodeji hřiště za zlomek ceny. „Ať žije pan Vőcklinghaus. Co vám na to mám říci? On je sice Němec, ale ta společnost je zkrátka česká. Tak jak chce uspět v arbitráži?“ podotkl Mertl.

Právě on byl podle advokátů německého podnikatele jednou z hlavních osob, která na podivném a rychlém konkurzu měla nemalý podíl. Mertl to v minulosti ve stanovisku pro Karlovarský deník několikrát odmítl a ani včera o tomto případu nemluvil jinak. „Společnost byla předlužená, úpadková situace u ní nastala, a proto jsem ji poslal do konkurzu. Hlavní podíl na tom měli její čtyři společníci. A že byl rychlý? Já o něm musel rozhodnout do deseti dnů, rozhodl jsem během tří dnů,“ hájil se soudce Mertl.

Související: Kauza Cihelny: Šlo o domluvený podvod?

Autor: Jana Kopecká

25.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení