VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé schválili jenom jednu žádost těžařské firmy

DALOVICE - Dalovičtí jednoznačně nevyhráli. Sedlecký kaolin může dál usilovat o zahájení těžby.

7.11.2007
SDÍLEJ:

Člen stavební komise Jan Fuchs ukazuje jednu z lokalit, kterou chtěl Sedlecký kaolin v územním plánu změnit.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Jen s jednou ze čtyř žádostí na změnu územního plánu uspěla společnost Sedlecký kaolin na pondělním mimořádném zasedání dalovického zastupitelstva, kterého se účastnily asi dvě stovky místních obyvatel. Ti si nyní mohou oddychnout. Všechny tři zamítnuté žádosti se totiž tykají možné těžby bentonitu či vzniku nových výrobních míst této společnosti.

Firma žádala o změnu územního plánu, jehož předběžnou část právě na pondělním jednání dalovičtí zastupitelé schvalovali. Občanům paradoxně nahrála skutečnost, že obec ve svém katastrálním území musí počítat do budoucna s obchvatem Karlových Varů, který má procházet částečně přes pozemky Sedleckého kaolinu či šéfa této firmy Vojtěcha Zítka.

První žádost se týkala změny územního plánu, a to z chráněného ložiskového území na zájmové území těžby v lokalitě za bývalým statkem ve Všeborovicích. „Druhá a třetí žádost se týkala území směrem k Sedmidomkům a Vysoké, kde chtěl žadatel změnit území ze zemědělské půdy na průmyslovou výrobu, ve třetí žádosti šlo pak o změnu území ze zemědělské půdy na smíšené komerční území. Tuto třetí věc ale zájemce nekonkretizoval,“ upřesnil včera člen stavební komise Jan Fuchs.

Jediné, co zastupitelé Sedleckému kaolinu odsouhlasili, je změna území z veřejné zeleně na území venkovského typu. Z deseti pozemků pro výstavbu domů mu však povolili pouze čtyři.

Zpracovatelka územního plánu Alexandra Kasková občany i politiky ale upozornila, že tím obec nevyhrála. „Vy, jako obyvatelé této obce, si musíte ale stav věcí nadále pohlídat. Sedlecký kaolin tu má schválená chráněná ložisková území, přičemž na některých z nich už bylo rozhodnuto o předběžném dobývacím prostoru. Nikdo vám dnes proto stoprocentně nezaručí, že i když se s nimi v územním plánu nepočítá, že lom se u vás nakonec neotevře. Je na obci, aby si to pohlídala, protože ta je účastníkem řízení,“ varovala Kasková.

Předsedkyně občanského sdružení Za životní prostředí Dalovic a okolí Jarmila Zajíčková ale zúčastněné uklidnila. „Dobývací prostory jsou zatím schváleny jen předběžně. Aby mohl být lom nakonec otevřen, musela by firma absolvovat ještě dvě správní řízení. Už jsme proto požádali Báňský úřad v Sokolově, aby naše sdružení bylo účastníkem těchto řízení. O všem tedy budeme předem informováni,“ vysvětlila Zajíčková, která je spokojená, jak pondělní jednání dopadlo. „Budeme tu mít více zeleně, než výrobních ploch a lomů,“ dodala.

Čtěte též:
Obce se šikují proti lomům
Lidé chtějí radnici proti lomům pomáhat

7.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení