VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj zrušil pokutu za stavbu domu v rezervaci

KARLOVY VARY - Právníci krajského úřadu si nevědí rady, proto požádali o konzultaci Akademii věd.

26.10.2007
SDÍLEJ:

Dům v archeologické rezervaci v Tašovicích už má fasádu. Zda zde smí stát nevědí ani právníci krajského úřadu. Požádali proto o pomoc Akademii věd.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Nečekaný závěr má případ stavby domu na území jediné archeologické rezervace v Karlovarském kraji, v Tašovicích u Karlových Varů. Stavitel Jan Košinár měl za to původně dostat šestitisícovou pokutu. S ohledem na právní vakuum musel ale krajský úřad již udělenou pokutu nyní zrušit. V době, kdy karlovarský stavební úřad stavbu povolil, totiž neexistovala platná mapa této památkové lokality. Navíc je otázkou, zda pozemky, na kterých Košinár staví svůj dům, jsou platnou součástí rezervace.

Košinár, který je šťastný, jak se případ zatím vyvíjí, dostal pokutu paradoxně od karlovarského magistrátu. Právě totiž karlovarský stavební úřad a oddělení památkové péče karlovarské radnice stavbu domu ve vzácné lokalitě povolily, přičemž na její existenci stavitele neupozornily. Úředníci to vysvětllovali tím, že neměli k dispozici mapu rezervace. A právě v té je jádro problému.

„V případě Tašovic se vedou dvě správní řízení. První se týká rozhodnutí magistrátu o udělení pokuty, proti které se stavitel odvolal ke krajskému úřadu. Ten žádost přezkoumal a konstatoval, že v rezervaci se nenacházejí celé parcely, na kterých pan Košinár stavěl. Proto není z právního hlediska možné stavbu posuzovat jako porušení zákona. Proto jsme rozhodnutí o pokutě zrušili,“ vysvětlila krajská mluvčí Andrea Bocková.

Druhé řízení se týká stavebních prací bez souhlasu archeologického ústavu na území s archeologickými nálezy, čímž je podle Bockové vlastně celá Česká republika. „Kraj tuto záležitost řeší v první instanci. Výsledkem může být opět udělení pokuty. Právní stránku, především povinnosti stavitele a stavebního úřadu, však považujeme za natolik složité, že jsme o stanovisko požádali Ústav státu a práva Akademie věd jako autoritu na poli právní vědy,“ upřesnila mluvčí.

Podle archeologa Jiřího Klsáka, který na případ upozornil, záležitost navíc zkomplikovala novelizace zákona. Rezervace byla zákonem vyhlášena v roce 1966 včetně příslušné podrobné mapy. „Při novelizaci v roce 1987 však už nebyla mapa součástí zákona. Navíc bylo konstatováno, že pozemky, které nejsou celé v rezervaci, nelze považovat za součást památkové lokality. Je to nešťastná záležitost, kterou jsme se už ale napravili. Místo jsme znovu obešli a opět vyměřili území rezervace.

Zpracované údaje jsme už zaslali na ministerstvo kultury. To by mělo nyní prohlásit, že všechny pozemky, které do lokality zasahují, jsou součástí archeologické rezervace. Snad se to podaří. Postupovali jsme tak po předešlé konzultaci s ministerstvem,“ informoval Klsák.

26.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Ilustrační foto.

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení