VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uhynulá telata leží u cesty

NOVÁ ROLE - Farmář popírá, že by smrt dvou telat neohlásil. Přesto mršiny u cesty v Nové Roli zůstávají několik dní bez povšimnutí.

19.2.2008
SDÍLEJ:

Pohled na uhynulá telata se už asi týden nabízí každému, kdo se vydá po asfaltce z Nové Role směrem na Nejdek městskou částí ´Bouchalka´. Při bližším pohledu si ti otrlejší mohou ověřit, že na starší ze dvou zdechlin už ´hodovaly´ nějaké šelmy.Foto: DENÍK/Alexander Klimeš

Sotva deset metrů od veřejné asfaltové cesty v periferní části Nové Role zvané ´Bouchalka´ leží už několik dní dvě zdechlá telata. „První tele tam leží už možná týden, druhé přibylo před pár dny,“ říká paní Jaroslava, která tudy chodí tak, jako mnozí jiní lidé, téměř denně na procházku se psem.

Majitelem pozemků, na kterých leží uhynulá zvířata, je farmář Vlastimil Pokluda, kterému patří rozsáhlé pozemky na ´Bouchalce´, stejně jako několik koní a stádo dobytka.

„On to Pokluda určitě dělá proto, že nechce platit za kafilerii a doufá, že ty mršiny sežerou v noci toulaví psi nebo lišky,“ míní Novorolan Miloslav, který podobně jako paní Jaroslava nechce být jmenován. „Pokluda je známý hrubián, říká se, že už pár lidí napadl, když vstoupili bez ohlášení na některý z jeho pozemků. Nechci se s ním dohadovat,“ vysvětluje Miloslav.

Farmář Vlastimil Pokluda však tato obvinění popírá. „Já jsem úhyn nahlásil řádně už 6. února. Do této doby však pro zvířata nikdo nepřijel. Chyba je tedy na straně kafilérky, a ne moje. Vše jsem nahlásil dle pravidel. Proto jsem ani mršiny nijak neoplocoval, protože jsem čekal, že je každým dnem odvezou. Tohle je věčný problém,“ oponoval Pokluda.

Ve firmě Vapo Podbořany nikdo včera nebyl k zastižení. „Zavolejte si zítra. Nikdo z vedení zde není,“ uvedl spojovatel z podbořanské kafilérky.

Podle Petera Pastierika, krajského nákazáře, už jsou uhynulá telata nahlášená na krajské veterinární správě. „V pondělí jsem našel hlášení o úhynu telat v elektronické poště. Majitel zprávu poslal během víkendu,“ konstatoval Pastierik. Veterináři prý ihned uvědomili pracovníky kafilerie. „Během dneška by měly mršiny být odvezeny,“ doplnil nákazář.

Podle něj je velmi komplikované tyto prohřešky postihovat. „Je těžké dokázat, zda majitel mrtvých zvířat nechal při nahlášení nějakou prodlevu. Pokud totiž farmář úhyn nahlásí, pak je kafilérka povinna zvířata do dvaceti čtyř hodin odvézt. Když se tak nestane, hrozí pokuta naopak jim,“ dodal Pastierik. „Kdyby se však prokázalo, že tam telata ležela bez nahlášení už několik dní, pak by hrozila farmáři i pokuta v řádu desetitisíců korun,“ informoval krajský nákazář.

Farmáři mají ostatně ze zákona povinnost tyto situace hlásit. „Majitel skutečně musí o úhynu neprodleně informovat. Naši pracovníci totiž nemohou kontrolovat sami každou pastvinu v okolí,“ vysvětlila Mária Slepičková, ředitelka Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj.

Novorolská radnice už se zmíněným farmářem řešila několik podobných situací. „Dá se říct, že je to pro nás problémový podnikatel a už jsme podobné situace řešili. Jeho zvířata už například několikrát prorazila hrazení a toulala se po Nové Roli. Bohužel to není náš občan a ani jsme mu nevydávali povolení k této činnosti, takže jsme v podstatě bezradní. Pouze když se zvířata zatoulala do města a dělala nepořádek, tak jsme tuto situaci řešili s policií,“ prohlásil Ladislav Cinegr, místostarosta Nové Role.

Jan Havelka / Alexander Klimeš

Autor: Jan Havelka

19.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení