VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na evropské peníze z ROP nemá venkov šanci dosáhnout

KARLOVARSKO - Menší města a obce se už ani nepokoušejí připravovat projekty a žádat o finance z EU.

15.5.2008
SDÍLEJ:

PENÍZE Z EU? Podle starosty Žlutic Jaroslava Vojty (na snímku) by i rozvoj a investice ve Žluticích vypadaly jinak, kdyby město mohlo čerpat peníze z dříve glorifikovaného ROP.Foto: DENÍK/Silvie Risová

Regionální operační programy jsou pro řadu menších měst a obcí na Karlovarsku jen prázdným pojmem a nevyužitelným a neužitečným zdrojem evropských peněz. Shoduje se na tom řada starostů.

Z programu regionálního operačního programu totiž nemohou získat peníze sídelní útvary s počtem obyvatel nižším než dva tisíce. Obce s více než pěti sty obyvateli zase nemají moc šancí na peníze od ministerstva zemědělství z Programu rozvoje venkova.

Jinak řečeno, města, která kvůli počtu obyvatel ´uvízla mezi´ , se musí buď spoléhat spíše na vlastní zdroje či jiné dotace nebo na větší investice na nějakou dobu zapomenout.

„Je to opravdu tak. Obce nemají moc možností, jak kupříkladu zvelebit nebo vůbec vybudovat místní infrastrukturu, včetně budování komunikací, opravy chodníků a podobně. Peníze z podpory venkova z drtivé části putují směrem k zemědělskýcm subjektům a finance z regionálního operačního programu severozápad zase využívají větší města,“ potvrzuje mimo jiné Radan Večerka, který je sám členem monitorovacího výboru ROP.

Potíže má kvůli vzniklé dotační ´díře´ i město Žlutice. „My jsme to už dost prakticky vzdali. Z velkolepých plánů na obrovské množství peněz, které můžeme díky dobře připraveným projektům získat, zbyla dnes jen slova. Z ROP jsme mohli například opravit a vybudovat přírodní koupaliště na řece Střele. Investice představuje řádově miliony. Nyní už je jasné, že z ROP peníze nezískáme, tak se budeme snažit o dotace na opravu Velkého náměstí či chodníků. Další výdaje budeme hradit z jiných zdrojů nebo z městské pokladny. Nic jiného nám totiž nezbyde,“ konstatuje starosta Žlutic Jaroslav Vojta s tím, že město bylo podle ´návodů´ připraveno na nejednu důležitou investici, projekty byly připraveny.

Přesto je praxe a realita nyní jiná.

„Státní i evropské peníze přitom venkov a menší města potřebují životně nutně. Jenom z tak zvaného ´Programu rozvoje venkova´ čerpají zemědělci několik desítek miliard korun ročně. Tam se však peníze rozmělní a venkov nadále chátrá. Lidé vypouštějí splašky dále do rybníků a řek a podobně. Někde se stala systémová chyba. To je dnes už zcela jasné,“ dodává Radan Večerka.

Autor: Silvie Risová

15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení