VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejčastěji se lidé zraní na stavbách

KARLOVARSKO - Zaměstnavatelé vesměs chrání sami sebe. Dobré je mít pojištění.

28.3.2008
SDÍLEJ:

ÚRAZY V PRÁCI. Vážný úraz utrpěl dělník například při stavbě hotelu Eboli v Karlových Varech. Podobným případům by mělo předcházet bezpečnostní školení.Foto: DENÍK/Silvie Risová

Nejčastější úrazy jsou podle krajských záchranářů na stavbách. Tyto nehody bývají bohužel velmi vážné. „ Jde skutečně o úrazy, které často bezprostředně ohrožují život zraněných,“ potvrzuje mluvčí krajské záchranné a dopravní a zdravotnické služby Lukáš Hutta.

„Musím však konstatovat, že daleko častěji naše posádky k těmto úrazům vyjíždějí v chebském regionu než na Karlovarsku a Sokolovsku,“ pokračuje Hutta. Stavební dělníci jsou nějčastěji zraněni na výškových stavbách a špatně zajištěných lešeních.

„Abych předešel úrazům, snažím se co nejlépe své lidi proškolovat. Především tak chráním je a také sebe před možnými potížemi, které při úrazech na pracovišti samozřejmě vznikají. A to ani nemluvím o samotném poškození zdraví zraněných,“ říká karlovarský podnikatel ve stavebnictví Vlastimil Balcar.

Jak uvedl, zaměstnává bezpečnostního technika, který prakticky na každé stavbě zvlášť (protože každá má svá specifika), proškoluje dělníky o tom, jak chránit své zdraví a vyvarovat se úrazu.

„Můj syn pracoval na montážích v Sýrii. Na jedné ze staveb měl težký úraz hrudníku a následky pociťuje dodnes. Je v invalidním důchodu. Protože si nehodu způsobil prokazatelně sám, nedostal od zaměstnavatele, zahraniční firmy, žádné odškodnění, kromě smluveného platu. Dnes bych mu asi poradila řešit věc soudně. Podle mě nárok na odškodnění měl. Už jen proto, že se mu nedostalo žádného školení či informací o bezpečnostních podmínkách,“ míní Terezie Kopčáková z Ostrova.

Podle Lukáše Hutty mívají lidé zranění v práci nejčastěji zlámané končetiny, zraněnou hlavu či páteř. „Mezi zraněnými bývají také zahraniční dělníci, kteří nejsou v naší zemi ani pojištěni na úraz či ošetření. Jsou léčeni jakožto pacienti, přijati urgentně a jejich léčba vesměs stojí tisíce korun,“ doplňuje Hutta.

Podle mluvčí karlovarské nemocnice Zdeňky Markové je poměrně složité od takto zraněných zahraničních dělníků vymáhat uhrazení nákladů na léčbu aspoň zpětně. „Dluží nám hodně peněz,“ říká.

Největší částky ´spolkne´ léčba na anesteziologicko – resuscitačním oddělení. Jen málokdy se nemocnici podaří peníze od pacienta získat zpátky. S tím musí zatím počítat prakticky každá česká nemocnice, která přijme pacienta na tak zvaný akutní příjem. A zahraniční dělníci patří k častým zraněným právě při práci, zejména na stavbách.

Autor: Silvie Risová

28.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení