VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlasy v kraji ztratily hlavně ODS a ČSSD

Karlovarský kraj – Pět mandátů, o nichž se v regionu rozhodovalo, připadá pěti stranám. Rozdělí si je po jednom ČSSD, ODS, TOP 09, KSČM a Věci veřejné.

31.5.2010 6
SDÍLEJ:

Volební výsledky v Karlovarském kraji.Foto: DENÍK

Dosud pevné postavení dvou největších parlamentních stran ODS a ČSSD v Karlovarském kraji vzalo po letošních volbách za své. ODS ztratila ve srovnání s posledními sněmovními volbami 18,18 procenta hlasů, ČSSD 9,44 %. Z velkých stran na tom je lépe jen KSČM, která ve srovnání s předešlými volbami přišla jen o 1,75 procenta hlasů.

V kraji letos vyhrála ČSSD s 23,29 procenta před ODS s 17,69 procenta hlasů. Za ní ale skončila TOP 09 se ziskem 16,20 procenta hlasů, následována KSČM s 13,07 a Věcmi veřejnými s 11,83 procenta. Pět mandátů, které na kraj připadají, si rozdělí po jednom mandátu ČSSD, ODS, TOP 09 a KSČM i Věci veřejné.

Šok: Nezůstal lídr na lídrovi

Při letošních volbách do Parlamentu České republiky nezůstal lídr na lídrovi. Tento nečekaný rébus museli řešit jak sociální demokraté, tak ODS, ale také TOP 09, a navíc i Věci veřejné. Letošním volebním fenoménem jsou tak jednoznačně preferenční hlasy. Se sněmovnou se po osmi letech loučí Miloš Patera z ODS, kterého v ní vystřídá starosta Ostrova Jan Bureš. Ten sledoval výsledky ve štábu ODS v hotelu Thermal, ale dříve, než oficiálně sdělil, že poslanecký mandát vezme, snažil se poradit s manželkou, která za ním do Karlových Varů přijela. Sympatické gesto.
Druhý mandát ODS neobhájila.

Neuvěřitelný a raketový nástup strany TOP 09 na republikovou politickou scénu zčeřily jejím členům v Karlovarském kraji znovu preferenční hlasy. Josefa Malého přeskákal horal a záchranář Rudolf Chlad. A ten také ve sněmovně za TOP 09 zasedne. Boží Dar tak kromě senátora bude mít i poslance v parlamentu, a vypadá to, že se v tomto městě tvoří velmi silné politické krušnohorské zázemí.

Sociální demokraté byli v sobotu velmi dlouho v klidu. Pak ale přišla sprcha. Přesně mířené preferenční hlasy podpořily třináctku na kandidátce, a hejtman Josef Novotný bral vítězství. Poslanecké hřiště po čtyřech letech opouští lídr Jaroslav Fiala a více mandátů nezbylo ani na ČSSD.

Až v sobotu v podvečer přišla ta poslední nečekaná zpráva. Právě když šéfredaktor Petr Przeczek dopsal článek, v němž tato strana vysvětluje, proč ji mrzí, že nezískala mandát, bylo jasné, že i Věci veřejné křeslo ve sněmovně obdržely. Ale neusedne v něm lídr Dalibor Sadovský. Preferenční hlasy tento post zajistily Janě Suché z Ostrova. A Ostrov se tak rázem stává líhní politiků. Zatímco v Karlových Varech jako by zůstal pouhý politický inkubátor. Do vysoké politiky zdejší lídři ještě nedospěli. Krajské město totiž nemá v parlamentu nikoho.

Sečteno a podtrženo: Karlovarský kraj tak má v parlamentu pět poslanců z pěti stran. Je to takových pět na stole karlovarském.

(iva)

Štáb Občanské demokratické strany hlasitě slavil rezignaci šéfa ČSSD

Konečně. I toto slovo zaznělo v baru v hotelu Thermal, když předseda ČSSD Jiří Paroubek oznámil svoji rezignaci. Zde se sešli zástupci ODS, kteří bedlivě sledovali vývoj voleb. Ještě před konečným sečtením všech hlasů odjel lídr karlovarské kandidátky Miloš Patera do Prahy. Od té doby nezvedá mobilní telefon.

(kop)

ODS poprvé nevyhrála ve Varech

Poprvé v historii voleb do Poslanecké sněmovny nevyhrála v Karlových Varech Občanská demokratická strana. V letošních volbách skončila dokonce až na třetím místě. Nečekané prvenství si v lázeňském městě připsala nová strana TOP 09, kterou svými hlasy podpořilo 22,11 procent voličů. Na druhém místě skončila Česká strana sociálně demokratická, která získala 20,59 procent všech hlasů. Třetí místo obsadila právě Občanská demokratická strana se ziskem 20,32 procent hlasů, což je nejhorší výsledek této pravicové strany v Karlových Varech v historii.

(kop)

ČSSD juchala ještě v pátek u Tržnice. Poté ji zaskočil nečekaný verdikt

Ještě v pátek odpoledne, tedy po zahájení letošních voleb, pokračovali zástupci ČSSD u Tržnice v Karlových Varech ve své kampani. S úsměvem na tváři rozdávali kolemjdoucím růže a dárečky například lídr místní kandidátky Jaroslav Fiala či druhý v pořadí Jakub Pánik.
V sobotu odpoledne, kdy Český statistický úřad zveřejnil výsledky, jim úsměv na tváři zmrzl. Naprosto nečekaně získal jediný mandát v kraji současný hejtman a na kandidátce až třináctý Josef Novotný, který lídra Fialu přeskočil díky preferenčním hlasům. Sociální demokraté, ale i ODS si brousí zuby na vítězství také v podzimních komunálních volbách. Volby do parlamentu tak leccos napověděly.

(kop)

Půjde Jaroslav Fiala pást krávy?

„Mám kamaráda zemědělce a už jsem mu volal, ať mi připraví stádo klidných krav. Budu je pást.“ Taková byla první, s nadhledem pronesená reakce nezvoleného sociálního demokrata Jaroslava Fialy na volební neúspěch jeho „rodné“ strany v Karlovarském kraji.
„Do parlamentních voleb jsme šli s tím, že chceme obhájit dva mandáty v Poslanecké sněmovně. To se nám bohužel nepodařilo a já se do parlamentu nedostal vůbec. Ale život běží dál, zeměkoule se točí,“ doplnil už vážně Fiala.

(koz)

V Karlových Varech získala největší počet hlasů TOP 09

K volbám přišlo v celém kraji opět méně voličů než při volbách v roce 2006.

31.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení