VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli koňské dopravě čelí trestnímu oznámení primátor i část zastupitelů

Karlovy Vary – Když vedení města rovnalo spor o to, kdo bude v Karlových varech provozovat kočárovou dopravu, před magistrátem rajtovali koně a pochodovali naštvaní fiakristé.

31.5.2017
SDÍLEJ:

Protest fiakristů před karlovarským magistrátem.Foto: Foto a video Deník Vladimír Meluzín

Ti spor za Cech fiakristů s nájmem 360 tisíc korun nakonec vyhráli a vítězka výběrového řízení Vladimíra Žeravíková, která městu nabídla za roční nájem přes milion korun, měla po podnikání. S rozhodnutím rady nesouhlasila a rozhodla se bojovat. Obrátila se na právníky Halaburt Schwarzer & Partner a celá záležitost tak bude mít soudní dohru. Trestnímu oznámení budou čelit zastupitelé včetně primátora Kulhánka (KOA), kteří pro to, aby kočárovou dopravu znovu provozoval Cech fiakristů zvedli ruku.

A to pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Místo milionového nájemného se spokojili s nájemným ve výši 360 tisíc. Což je podle advokátů naprosto absurdní a vedení města by mělo vysvětlit, proč je jim lhostejný ušlý zisk. Stejně tak je trestní oznámení podáno na Hanu Šimonovskou a zastupitele Jaroslava Fujdiara (hnutí O co jim jde) za jeho slova o tom, že Žeravíková zdefraudovala peníze, které měla tehdy jako šéfka Cechu fiakristů městu za nájemné uhradit, což neudělala. Zaplatila je až se zpožděním. A o tom, zda město v celé záležitosti rozhodlo správně, bude zřejmě prověřovat ministerstvo vnitra, jehož advokáti zažádali o přezkum celého případu. Právníci připravují i žalobu na náhradu škody Vladimíry Žeravíkové. Přestože podle nich vyhrála výběrového řízení na kočárovou dopravu, podnikat nemohla. A město ji o tom navíc ani nevyrozumělo. „Domnívám se, že žijeme v právním státě. Tady byla porušena všechna pravidla a jde o precedent, který se dá v budoucnu zneužít,“ uvedl advokát Jiří Halaburt, který všechna trestní oznámení, žaloby a žádosti o přezkum postupu připravoval. Podle něj není možné, aby primátor postupoval bez respektu k usnesení rady města, která Žeravíkovou jako vítězku zcela legálně vypsaného výběrového řízení na kočárovou dopravu potvrdila, a následně usnesení zrušit na základě stížnosti několika fiakristů na primátorském dni. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) ale problém nebyl v nabídce paní Žeravíkové, ale ve výpovědi smlouvy Cechu, kterou když jí město doručilo, tak už pro ni pominuly důvody. „Tuto informaci jsme zjistili až z podrobného rozboru sledu událostí – tedy kdy byly uhrazeny dlužné částky od Cechu a kdy byla zaslána naše výpověď. Jestli tady čelíme hrozbě nějakého soudního popotahování, pak kdybychom výpověď smlouvy nestáhli, čelili bychom daleko horšímu sporu, s velkou pravděpodobností nevyhratelnému,“ zdůraznil primátor Kulhánek. A dodal, že město nemělo právní důvod cechu výpověď dát a proto ve smlouvě pokračuje. „Je to nájemní smlouva. Podobně, jako nemůžete vyhodit nájemníka z bytu jen proto, že dostanete lepší finanční nabídku od někoho jiného, nehraje zde roli, o kolik kdo městu nabídl než Cech fiakristů.. Ten má prostě platnou smlouvu, pominuly důvody výpovědi, a proto pominula i výpověď. Kdyby o tom nerozhodla rada, rozhodl by o tom soud,“ vysvětlil primátor.

Jenomže vaz by mohla městu zlomit poněkud nahnilá třešnička na koňském sporu. Rada totiž schválila uzavření dohody o narovnání s Cechem fiakristů, kde obě strany prohlásí, že nikdy žádný důvod pro výpověď nájemní smlouvy neexistoval (!!!), to znamená, že cech nikdy nic nedlužil, Podnikatelka Žeravíková tím pádem logicky nemohla nikdy nic defraudovat a město nemohlo nic vypovídat, natož pak vyhlašovat výběrové řízení. A podle právníků je tahle úřednická krátkozrakost opravdu exkluzivní.

Autor: Ivana Kalinová

31.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam

OTÁZKA PRO: Zdeňka Lakatoše, starostu Abertam

500 běžců se srovnalo při prvním ročníku CITY NIGHT RUNu v Karlových Varech na startovní rošt, kdy následně proběhli tříkilometrovou trasu za svitu kolonád.

Lázněmi se poběží za svitu kolonád, podruhé

Policie hledá násilníka, ubližoval tříletému chlapci

Sokolovsko - Sokolovští kriminalisté pátrají po 29 letém muži z Kynšperku nad Ohří, který je asi 178 cm vysoké střední postavy, má krátké rovné hnědočerné vlasy na ježka, hnědé oči a prořídlé strniště.

Zboural zažitý stereotyp oprav a svěřenou motorku prodal

Karlovarsko - Banální oprava motorky se změnila v trestný čin. Opravář totiž svěřený stroj drze prodal. A co hůř, za neadekvátní cenu.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

FOTOGALERIE: Sokolov v sobotu patřil triatlonistům

Sokolov – Kolotoč závodů Českého poháru v triatlonu se v sobotu zastavil v Sokolově, konala se tu Velká cena města Sokolova a Karlovarského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení