VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ovládne lázně anarchie?

KARLOVY VARY - Protihluková vyhláška je zrušena, kolonádní řád pozastaven a statut neexistuje. Co bylo zakázáno, neplatí.

4.9.2007
SDÍLEJ:

Hlučné ticho. Město je v legislativním vakuu a stavbaři jedou naplno.Foto: DENÍK/Alexander Klimeš

Co je nařízeno, není schváleno. Tak nyní vypadá dodržování lázeňského režimu v Karlových Varech. Výsledek? Zrušení protihlukové vyhlášky přivítaly stavební firmy, které rámusemhosty i lidi obtěžují i ve sváteční dny. Pozastavení kolonádního řádu zase znamená, že kouřit, krmit holuby, projet po Zítkově kolonádě na bruslích či na prkně je v lázeňské zóně povoleno, a lázeňský statut?

„Měl by platit dokument z roku 1956, protože nový statut z roku 2005, který odsouhlasilo zastupitelstvo, vláda dosud neschválila,“ uvedl František Mikeš, tajemník Sdružení léčebných lázní Karlovy Vary.

Podle statutu z roku 1956 ovšem lidé v lázních například nesmějí chovat prasata, drůbež a skot či věšet na kolonádě prádlo. „Dogmatické dodržování tohoto statutu by bylo nesmyslné,“ přiznává Dagmar Laubová, uvolněná zastupitelka a předsedkyně komise pro lázeňskou čtvrť a dopravu v klidu.

„Jsme v kleštích. Protihlukovou vyhlášku jsme museli zrušit na popud ministerstva vnitra a regulovat hluk v lázeňské zóně proto nemůžeme. Firmy omezuje jen zákon, podle něhož musejí práce ukončit ve 22 hodin,“ uvedla mluvčí radnice Renata Hybnerová. Podle ní chce magistrát toto nařízení včlenit do nového statutu lázeňských míst, stejně jako nový kolonádní řád a kočárovou dopravu.

Schválení nového lázeňského statutu je ovšem dlouhodobá záležitost. „Je to složitý legislativní proces. Nejde o pouhou vyhlášku. Statut má sílu nařízení vlády. Bude to dlouhá a trnitá cesta,“ uvedl Tomáš Vylita, člen pracovní skupiny, která nové znění lázeňského statutu připravovala. Absence moderního lázeňského statutu pro Karlovaráky ovšem znamená, že není kam se odvolat a kde žádat o nápravu v případě, že je hluk ze staveb neúnosně obtěžuje.

“Kravál jsme vydrželi po celý víkend. V neděli večer už jsem šla dělníky prosit, zda by nemohli přestat. Vždyť děti nemohly ani usnout. A víte kam mě poslali,? Do prd…,“ uvedla Karlovaračka (jméno a adresa v redakci KD), která bydlí v Moravské ulici.

Nový apartmánový hotel zde staví firma Baustav. „Volala jsem tedy městskou policii. Ta mě odkázala na životní prostředí a zde na stavební úřad. A všude stejná odpověď,“ líčila marnou snahu žena. “Chci se odsud odstěhovat, protože bydlet se tady už nedá. Domy vibrují, pro hluk se nedá spát a nikoho to nezajímá,“ dodala.

„Už sháníme kupce na náš dům. Chceme pryč,“ dodal další obyvatel této ulice. Podobně hovoří i ostatní lidé z lázeňské čtvrti.

4.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Elegance. Jedno ze slov, jímž můžeme Františka i jeho díla vystihnout.

Za objektivem Františka Konopy

Momentky z připomínky 800. výročí kostela sv. Jakuba a Filipa na Chvojně.
57

Maketu odhalí poslední český rytíř

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Karlovy Vary - Pozor, se stavebními pracemi souvisí některé dlouhodobé uzavírky ve Dvorech.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení