VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legendami opředené korunovační klenoty budou v lázních

Karlovy Vary - V Alžbětiných lázních bude k vidění nejhodnotnější a nejcennější český poklad, repliky českých korunovačních klenotů. Repliky, které budou mít návštěvníci možnost spatřit, vytvořil legendární český zlatník Jiří Urban, který tvořil pro britskou královnu Alžbětu II. nebo Jana Pavla II. Mezi díla, která vyrobil, patří mimo jiné také replika císařské koruny Svaté říše římské.

14.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv redakce

Spolu s Urbanem se na výrobě replik českých korunovačních klenotů podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi. Ti vytvořili královské žezlo.

Cílem výstavy České korunovační klenoty na dosah je ukázat veřejnosti nejen zajímavosti spojené s existencí klenotů, ale i mýty a legendy, kterými jsou opředeny. Svatováclavská koruna byla prvním korunovačním klenotem. Žezlo a jablko se k ní přidaly až časem. Karel IV. korunu nechal vyrobit před svou korunovací. Každý kámen i záhyb mají svůj symbol a význam. Nic na koruně není jen tak.

Kromě exponátů ve vitrínách budou k dispozici také zajímavé informace o korunovačních klenotech, ale i zajímavosti z jejich historie plné legend.

Výstava se také zaměří na jednu z nejdůležitějších postav české a světové historie. Na letošního oslavence Karla IV. Kromě šperků budou moci návštěvníci obdivovat další tematické předměty z období vlády tohoto monarchy, jako jsou kopie středověkých zbraní, repliky oděvů, obuvi, ale i 3D modely. Pro ty nejmenší budou připravené interaktivní prvky.

Traduje se, že by za svůj život měl každý Čech alespoň jednou na vlastní oči spatřit část Svatovítského pokladu, jehož součástí jsou právě české korunovační klenoty, které symbolizují moc a vládu českých králů. Vzhledem k tomu, že se vystavují jen jednou za pět let a dostat se na ně v té době je nadlidský výkon, vznikl projekt výstav replik, které uvidíte v Karlových Varech.

Nejcennějším kouskem je rozhodně Svatováclavská koruna. Legenda praví, že do ní byl zabudovaný trn z trnové koruny Ježíše Krista. Na samotné koruně by mělo být na 96 drahých kamenů a 20 perel.

Další legenda, o které se dozvíte více na výstavě, praví, že pokud si korunu na svou hlavu nasadíte násilím a nejste jí hodni, tak zahynete násilnou smrtí. O tom se přesvědčilo i několik nacistů. Zda to byla vůle koruny, se už asi nikdy nedozvíme. Svatováclavskou korunu mělo po právu na hlavě 21 králů.

Autor: Barbora Šmudlová

14.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení