Přišla zhruba na čtyři miliony korun, podstatnou část ovšem zaplatila Evropská unie.

„Manuál nazvaný Příručka pro rozvoj leteckých linek na regionálních letištích vznikl jako součást projektu Champions. Zúčastnilo se ho 13 subjektů z oblasti letecké přepravy, ale i veřejné správy a obchodu," uvedl obchodní manažer karlovarského letiště Radek Zábranský.

Myšlenka projektu se zrodila v souvislosti s rozhodnutím UEFA uspořádat evropský fotbalový šampionát v roce 2012 v Polsku a na Ukrajině. „Tehdy se najednou ukázalo, že mnoho regionů ve střední Evropě se potýká se slabou dostupností leteckou dopravou a jejich letiště s nedostatečným napojením na pozemní dopravní infrastrukturu," poznamenal Zábranský.

Projektu se měla původně zúčastnit Ostrava, ale nakonec odstoupila. Volné místo tak využily Karlovy Vary. S přípravou publikace začali manažeři letiště v roce 2011. Podklady sbírali rovněž na několika odborných konferencích, kde postupně jednali s téměř sedmi desítkami dopravců a provozovatelů letišť.

„Ukázalo se, že pokud nebyli z oblasti bývalého Sovětského svazu, tak o karlovarském letišti a okolním regionu skoro nic nevědí. A tak jsme vysvětlovali a vysvětlovali, jak je to u nás zajímavé a jaký velký potenciál Karlovarský kraj má," poznamenal Zábranský.

A význam práce karlovarského letiště v kontextu projektu Champions? Podle Zábranského jsou regionální letiště v současnosti považována za klíčový prvek ekonomického rozvoje oblastí. Ne každému malému letišti se přitom daří tak dobře jako karlovarskému.

„Jsme svým způsobem unikátem. Se sto tisíci odbavenými pasažéry ročně jsme v zisku a ještě dokážeme investovat. Ostatní by na to potřebovali několikrát více odbavení. Zpracovaný manuál zjednodušeně řečeno ukazuje, jak postupovat, aby bylo letiště ekonomicky úspěšné," dodal Zábranský.

Manuál je vydán v češtině a v angličtině. Přeložen ale bude patrně i do polštiny a dalších jazyků.