Města i obce z regionu se připravují na zimu. Většina z nich ovšem nedokáže odhadnout, jaké finanční prostředky budou potřeba. V pohotovosti jsou také silničáři, kteří již vyjížděli řešit první komplikace, protože v Krušných horách je již několikacentimetrová vrstva sněhu.

„Už jsme připraveni, první výjezd se konal koncem října. Na Božím Daru už bylo i patnáct centimetrů sněhu, takže menší problémy jsme řešit museli,“konstatoval Josef Bulka, hlavní dispečer krajské správy údržby a silnic.

Jeho slova potvrzuje také starosta Božího Daru Jan Horník. „U nás budou pozemní komunikace udržovány v rámci možností. Silnice poblíž města se budou samozřejmě solit. Průtahem města bude jezdit pluh, ale řidiči musí svoji jízdu přizpůsobit stavu vozovky, obzvlášť v zimním počasí,“ uvedl starosta.

Silnice jsou v zimě v Krušných horách nebezpečné. „Bydlím na Klínovci už čtyřicet let a za tu dobu jsem viděla hodně odvážlivců, kteří si mysleli, že to zde projedou na ojetých zimních pneumatikách. V zimě to tu opravdu není sranda a každý řidič by se na to měl připravit. My tu jezdíme pouze s řetězy, jinak to je, jak se říká, o hubu,“ uvedla Jarmila Stožičná.

O Karlovy Vary se v zimě stará od roku 2004 společnost AVE. „Smlouva s AVE byla uzavřena na deset let. Společnost se stará o zimní údržbu části komunikací. Vybrané chodníky a další pěší komunikace udržuje příspěvková organizace města Správa lázeňských parků, údržbu dvou mimořádně svažitých ulic v centru města, Kolmé a Vyšehradské, provádí dle smlouvy paní Miluše Prokešová,“ uvedl mluvčí karlovarské radnice Jan Kopál.

Podle jeho slov se zimní údržba provádí po dobu pěti měsíců. „Měsíčně vyjde údržba přibližně na 2,5 milionu korun. Celkově lze tedy očekávat, že náklady budou zhruba 12,5 milionu. Vše záleží na tom, jaký bude mít zima průběh, zda bude nutno řešit kalamitní stavy či naopak, pokud nenapadne sníh, budou prováděny náhradní práce,“ dodal mluvčí.

Méně peněz bude mít letos na údržbu silnic také kraj. „Předpokládané náklady na údržbu silnic II. a III. třídy v kraji v zimním období 2010/2011 dosáhnou 117 milionů korun. V zimním období 2009/2010 činily tyto náklady 119, 8 milionů korun a jsou v nich zahrnuty i prostředky na likvidaci škod po vichřici ve výši 2, 2 milionu korun,“ řekl Petr Navrátil, náměstek hejtmana pro dopravu.