VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi narkomany je stále nejoblíbenější pervitin

Karlovy Vary - „Nejvíce k nám chodí právě lidé, kteří jsou závislí na pervitinu,“ říká Jan Hudák z občanského sdružení Světlo

20.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/František Roček

K–Centrum v Karlových Varech nabízí lidem závislým na drogách nejen výměnu injekčního materiálu, ale také mnoho dalších služeb. Ty jim mají pomoci zkusit se vrátit do běžného a zdravějšího života. Více podrobností sdělil Jan Hudák, předseda občanského sdružení Světlo, které K–Centrum provozuje.

Můžete v krátkosti popsat hlavní služby, které K– Centrum narkomanům nabízí?
Nabízíme sociální služby nejen závislým, ale i rodičům či příbuzným lidí, kteří mají problémy s drogami. Narkomani u nás mohou měnit injekční materiál, vykoupat se a také se poradit, co dál. Některé například připravujeme k nástupu na léčení. Snažíme se také snižovat zdravotní rizika pro ně i jejich okolí. Každý z nich má totiž okamžik, kdy chce s braním drog přestat.

Mění se nějak počty lidí, kteří vás navštěvují?
Naši činnost využívá kolem dvou set lidí, ale někteří docházejí pravidelně a jiní jen někdy. Rodičů či příbuzných, kteří se chodí informovat a poradit, je kolem třiceti.

Jaký je průměrný věk narkomanů, kteří do K– Centra docházejí?
Nestává se nám často, že by sem chodili lidi kolem 16, 17, kteří s drogami začínají, ale spíše starší. Do K–Centra totiž docházejí už narkomani, kteří drogy už berou delší dobu, žijí pohromadě v nějakých squatech nebo bytech, byli třeba vyhozeni z domova a pomalu začínají mít pocit, že je droga úplně ovládla. Průměrný věk lidí, kteří sem docházejí, je 28,5 let.

Mluvil jste o výměnách injekčního materiálu. Kolik stříkaček jste za rok 2010 tedy vyměnili?
Podle našich statistik jsme tady v karlovarském K–Centru vyměnili 44 tisíc stříkaček. Je to hygienická služba, protože bez výměn stříkaček hrozí narkomanům například žloutenka typu B, C a také HIV.

Jaké drogy jsou u lidí, kteří navštěvují K–Centrum, nejpoužívanější? Stále u narkomanů vede pervitin?
Pervitin jednoznačně je nejpoužívanější drogou, kterou narkomani berou. Poté ještě někteří heroin a například marihuanu. Ale pervitin je skutečně nejčastější.

Vedete si i nějakou statistiku, která říká, v kolika případech dokážete lidem natolik pomoci, že s drogami například úplně skoncují?
Ve spolupráci s klienty si vždy určíme nějaké body, kam až by chtěli na své cestě ke zlepšení dojít. V některých případech je úspěch i to, když například toho člověka nasměrujeme k tomu, aby si udělal doklady, začal se chovat hygienicky, zvážil léčení a podobně. Dá se tedy říct, že máme zhruba šedesátiprocentní úspěch dotáhnout záměr, na který je narkoman ochoten přistoupit, do konce. To je v některých případech opravdu velký úspěch.

Autor: Jan Havelka

20.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Sokolov - Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, by se mohla stát Nej sestřičkou tohoto roku. V Sokolově pracuje s dvouletou přestávkou deset let.

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení