VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MFF? Tady je to Bartoškovo

Karlovy Vary - Zábory prostranství při festivalu má MFF zdarma. O smlouvě chce primátor jednat

4.7.2013 6
SDÍLEJ:

RESTAURACE u Lázní III. jsou často vyhledávaným místem filmových návštěvníků. Foto: Petr Toman

Na jedné straně pouliční umělci, kteří si musejí na svou produkci zaplatit u karlovarského magistrátu zábor prostranství, majitelé předzahrádek, kteří za zábor městu i v době festivalu tvrdě platí, na druhé straně festival, jemuž město karlovarští politici předali na týden na zlatém podnosu. Za pronájem stánků od hlavní pošty až ke Grandhotelu Pupp totiž Karlovy Vary neinkasují nic. Symbolický klíč od města přebírá prezident MFF Jiří Bartoška už roky.

Kolik nových předzahrádek v době MFF v Karlových Varech vzniklo, to skvěle ilustruje prostranství před Lázněmi III. Prodejci se stánky je doslova oblehli. Ačkoliv pozemek v této lukrativní zóně patří městu, to ze záboru žádný příjem po dobu festivalu nemá. „Poplatek neplatí žádný z karlovarských festivalů, sportovních závodů a podobně, tedy ani Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary," uvedl Jan Kopál, mluvčí magistrátu.

Karlovarští majitelé restaurací a předzahrádek platí po dobu festivalu v obvyklých případech 10 korun za metr čtverečný a den, v okrajových částech města jednu korunu za metr čtverečný a den. „Od poplatku jsou osvobozeny město Karlovy Vary, jeho organizace, společnosti s majetkovým podílem města, zábory pro stavební práce zadané městem nebo pro práce při odstraňování havárií, a také významné kulturní, společenské nebo sportovní akce, kterým město poskytuje finanční podporu, záštitu či partnerství," vysvětlil mluvčí magistrátu. S tím jsou karlovarští obchodníci smířeni, ovšem vadí jim, že na zlatou karlovarskou žílu patřící MFF se po dobu festivalu prostě nedostanou. Stánek s občerstvením si tam tak zřídit nemohou. „Ta šance je absolutně nulová," uvedl jeden z nich. „A za kolik tam jsou a komu platí, to vám nikdo neřekne," dodal. Rámcovou smlouvu, která festivalové produkci zajišťuje bezplatné povolení pro zábory prostranství, město s MFF uzavřelo 30. června 2009 na deset let. Podle primátora Petra Kulhánka ale bude muset vypadat jinak. „To bude předmětem jednání s festivalovou produkcí po skončení festivalu," uvedl primátor. Ale také upozornil na to, že karlovarští obchodníci a majitelé restaurací na festivalu určitě netratí. Hostů a návštěvníků sem v tento týden přijíždějí tisíce a Karlovy Vary mají navíc reklamu zdarma v celé republice i ve světě. Město ale na oplátku MFF každoročně přispívá. Loni a letos to bylo po osmi milionech.

Nadace MFF

Správní rada: předseda Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů, místopředseda Vlastimil Argman

Členové: David Uhlíř, hejtman Josef Novotný, Veronika Vlková, Andrea Pfefer-Ferklová

Dozorčí rada: předseda Jan Samec

Členové: Tomáš Hybner, Martin Havel, Arnošt Rolný, Michal Toufar, Jana Jandová

Zřizovatel: Město Karlovy Vary, Grandhotel Pupp

Autor: Ivana Kalinová

4.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plynová pistole.

Trojici lidí vulgárně nadával, s pistolí v ruce křičel, že je zabije

Zámek Kynžvart

Zámek zacílil na nejmenší

Na vodě letos v pohodě? Sem tam mráček

Karlovarský kraj – Vodácká sezona na Ohři se letos vydařila, shodují se majitelé půjčoven, tábořišť i samotní vodáci. Přestože ještě nekončí, hlavní nápor má řeka s blížícím se koncem letních prázdnin už za sebou.

Triatlonový kolotoč zahájí Geis Baby Duathlon

Karlovy Vary – Triatlonový kolotoč, který je nachystán od 2. do 3. září v lázeňském městě a který bude tentokrát ve světovém hávu, tradičně odstartují triatlonové naděje.

OTÁZKA PRO: Jiřího Karase, starostu Dalovic

V části Dalovic, konkrétně ve Všeborovicích, se již nějakou dobu rekonstruuje most. Jak práce pokračují a kdy skončí? Může se most v současnosti alespoň v omezené míře používat?

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení