VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Vondra: Zredukování území pomůže lidem i lokalitě

Karlovarsko - Ministerstvo obrany chce ušetřit finanční prostředky. Vojenský újezd Brdy bude zrušen

4.10.2011
SDÍLEJ:

Ministr obrany Alexandr Vondra ve Vojenském újezdu HradištěFoto: Deník/ Jakub Kopřiva

Ministr obrany Alexandr Vondra navštívil v pondělí Karlovarský kraj. Cílem jeho návštěvy bylo představení návrhu optimalizace vojenských újezdů. Ten se týká také Vojenského újezdu Hradiště na Karlovarsku, který je největší v České republice. Podle návrhu chce Ministerstvo obrany zredukovat území tohoto újezdu o patnáct procent, což představuje přibližně pět tisíc hektarů. Tímto krokem chce ministerstvo ušetřit několik desítek milionů korun.

„Chtěli jsme s novým návrhem seznámit starosty obcí z okolí vojenského újezdu, protože jich se to také samozřejmě týká. Podle návrhu bude území Vojenského újezdu Hradiště do roku 2015 zredukováno o patnáct procent. Tento prostor je jeden z vůbec nejlepších, které armáda má. Často sem jezdí i armády spřátelených států, protože zde najdou opravdu kvalitní zázemí,” konstatoval ministr obrany Alexandr Vondra. Pokud návrh schválí vláda, tak by měl být tento projekt zrealizován do roku 2015. „Materiál předložíme vládě do konce tohoto roku. Poté budeme mít dva roky na legislativní změny, které bude potřeba udělat. Myslím si, že zredukování území pomůže v dalším rozvoji této lokality, protože budou například zpřístupněny některé další pozemní komunikace a trasy,” pokračoval ministr obrany.

V České republice je v současné době pět vojenských újezdů, ve kterých žijí přibližně dva tisíce obyvatel. „Podle nového návrhu by ve vojenských újezdech neměl do roku 2015 žít žádný člověk. Tito lidé jsou krácení na lidských právech, protože nemohou například ani volit. Nikoho samozřejmě stěhovat nikam nebudeme, ale všichni budou začleněni do jiné obce. Je také možné, že vznikne obec úplně nová,” dodal Alexandr Vondra. Novým návrhem chce Ministerstvo obrany v následující letech ušetřit několik desítek milionů korun. „Samozřejmě že i to je jedním z důležitých cílů. V současné době už není armáda tak velká jako dříve. Například Vojenský újezd Brdy bude zrušen úplně,” sdělil Vondra.

Vojenský újezd Hradiště je pro českou armádu velmi důležitý a jeho zrušení nepřipadá v úvahu. „Využívají ho všechny druhy vojsk, protože zde můžeme cvičit úplně vše. Stále je tu ovšem velmi zachovalá příroda a tak to také zůstane. Místní obyvatelé si zaslouží žít svobodněji, což si myslím, že díky novému návrhu optimalizace bude nyní možné,” řekl náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Vlastimil Picek.

Vojenský újezd Hradiště má rozlohu přibližně 33 tisíc hektarů. „Určitě se nejedná o žádný radikální zásah. Zredukována bude hlavně severní část území,” dodal Picek.

Autor: Jakub Kopřiva

4.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení