VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Míšu přivedli záchranáři na svět v sanitce

Hroznětín „Přišel jsem na svět předposlední den v roce a ještě k tomu v sanitce," tak přesně toto bude moci vyprávět za pár let svým spolužákům Michal Bělohlávek. Tomu na svět pomohli dva záchranáři, a to zdravotní sestra Ludmila Pujmanová a řidič sanitního vozu Martin Cichý.

29.1.2015 2
SDÍLEJ:

OBA ZÁCHRANÁŘI po ceremoniálu s vyznamenáním.Foto: Foto:KSH Karlovarského kraje

Oba za to nyní převzali medaili svatého Floriána od dobrovolných hasičů Karlovarského kraje.

„Toto je nejvyšší ocenění, které mohou dobrovolní hasiči předat nečlenům Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Velice si ceníme jejich práce a věříme, že náš nejmladší hasič v kraji bude dělat rodičům jen radost a jednou z něj také bude hasič," řekl při vyznamenávání Richard Kejmar, starosta dobrovolných hasičů Karlovarského kraje.

Jak jste vnímali zásah, ke kterému jste jeli předposlední den roku 2014, s porovnáním zásahů, na které nejčastěji jezdíte?

Záchranářka Lída: Porod v sanitce není běžnou věcí, většinou maminku stihneme dovézt do nemocnice a rodí až tam. V tomto případě byla situace nestandardní i z pohledu toho, že maminka byla prvorodička. Prvorodičky samozřejmě nevědí, co je čeká a co bude probíhat, takže jsou více vystresované. Maminka ale byla výborná, nepropadala panice, skvěle spolupracovala. To je pro nás velice důležité. Po narození chlapečka byli všichni naměkko, byly to velice dojemné okamžiky. Ve chvíli, kdy jsme Míšu dali tatínkovi do náručí, neubránili jsme se emocím. Jak já, tak Martin, ale i naše posádka s lékařem měla slzy na krajíčku.

Řidič záchranář Martin: Každý výjezd je specifický, většinou s vypětím, protože se člověk snaží být na místě co nejrychleji. Nikdy nevíme, co nás na místě čeká, i když víme, k čemu jedeme. Když se jede k dětem, je výjezd vždycky trošku jiný. Chtěli bychom poděkovat také mamince, protože úspěšný výsledek našeho výjezdu je i její práce.

Bylo to pro vás první odrozené dítě, nebo to pro vás byla další zkušenost?

Záchranářka Lída: Bylo to druhé porozené dítě, úsměvné na tom je, že během dvou měsíců. Do té doby jsem žádné dítě nerodila, vždycky jsme maminku stačili odvézt do nemocnice.

Řidič záchranář Martin: Od roku 1997 to byl můj pátý porod v terénu, v sanitce pak druhý.

Jak vnímáte obdržené vyznamenání od dobrovolných hasičů?

Záchranářka Lída: První naší odměnou byl křik malého zdravého Míši, tenhle klučina nám dal vyznamenání, které zůstane v našich srdcích napořád. Byla jsem překvapená a dojatá, že rodiče malého Míši ve spolupráci s dobrovolnými hasiči Karlovarského kraje vyjádřili své poděkování takovýmto oceněním, nečekala jsem to. Byť poslední dobou chodí více poděkování od našich pacientů, pořád slýcháme spíše nadávky. To, že si někdo váží naší práce, každého z nás zahřeje u srdíčka a tak nějak nastartuje. Takovéhle vyznamenání jsem dostala poprvé. Bylo to velmi milé a vůbec jsem netušila, jak významné bude. Moc si ho vážím.

Řidič záchranář Martin: Pro mě je toto ocenění obzvláště významné. Jsem zároveň dobrovolným hasičem a dostal jsem již několik vyznamenání, ale toto jako záchranář. Velice mne toto vyznamenání těší, ale hlavně z důvodu, že někdo ocenil naši práci, nestává se nám, že by nám někdo děkoval. Například, aby někdo z pacientů nebo blízkých přišel osobně. I pro mě byl největší odměnou zdravý klučina a byl to velice emotivní zážitek.

Zajímavost

Když se záchranářka Lída ptala maminky, jestli chodila do nějakých předporodních kurzů, sdělila jí, že ano, a když vyslovila jméno, obě se zasmály. Porodní kurzy totiž vedla dcera záchranářky. Dcera instruktorka tedy rodičku připravila na porod a maminka záchranářka chlapečka odrodila.

Záchranáři a porody

Za rok 2014 pomáhali záchranáři s devíti porody, a to jak v sanitce, tak i v domě rodičky. Jedenkrát byli u porodu při předávání pacientky ze sanitky do nemocnice. Osmkrát pak záchranáři přijeli již k porozenému dítěti doma. Na místě tak zajistili ošetření dítěte, včetně pupeční šňůry, a postarali se o ošetření matky a odvoz do nemocnice.

Autor: Petr Toman

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Motivací mají být stipendia od kraje

Ilustrační foto.

Kvůli opravě mostu ve Dvorech čeká na motoristy objížďka

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

Karlovarsko - Vodoprávní úřad karlovarského magistrátu vydal na žádost státního podniku Povodí Ohře s platností do odvolání zákaz odběru povrchových vod z Lomnického potoka, přítoku vodárenské nádrže Stanovice.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

Klingenthal – Vogtland Arena v německém Klingenthalu u Kraslic se v sobotu stane dějištěm bitvy nejlepších německých sportovních dřevorubců.

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení