VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mozaika relikviáře sv. Maura je kompletní

Bečov nad Teplou – Poslední střípek do mozaiky kolem objevení druhé nejcennější české památky, relikviáře svatého Maura, udělali o víkendu tvůrci knihy, věnované této památce nevyčíslitelné hodnoty.

18.4.2010
SDÍLEJ:

Relikviář sv. MauraFoto: DENÍK/Jana Kopecká

Monografie věnovaná relikviáři doposud chyběla. Světlo světa spatřila v roce, kdy si kulturní veřejnost připomíná pětadvacáté výročí nalezení relikviáře.

„Než vyšla kniha, měli jsme k dispozici pouze turistické brožury a letáčky věnované relikviáři,“ vysvětlil Tomáš Wizovský, kastelán Státního hradu a zámku Bečov. „Kupte si ji, je to detektivka,“ komentoval knihu Josef Novotný, hejtman kraje.

O tom, že pátrání po relikviáři svatého Maura připomínalo více než filmové hledání pokladů detektivku, ví nejvíce František Maryška, vedoucí týmu kriminalistů, který po památce pátral. „Vlastně jsme ani nevěděli, co hledáme. Jednotlivé střípky informací nás zavedly na bečovský hrad, kde jsme pod podlahou jeho kaple relikviář našli,“ vzpomíná na pětadvacet let staré události Maryška.

Podnět k pátrání dal před čtvrt stoletím Američan Danny Douglas, který ve Vídni na ambasádě řekl, že nabízí nemalé peníze za to, že si z Česka odveze něco, co sám určí. Na základě tohoto požadavku se rozjelo pátrání českých kriminalistů. „Když jsme relikviář našli, byl to nádherný pocit. Kdo nikdy nehledal, nepochopí, kdo hledal, a našel, ví, o čem mluvím,“ uzavřel Maryška.

Objevení relikviáře svatého Maura bylo však pouhým začátkem cesty, která vyvrcholila v roce 2002, kdy tuto památku poprvé spatřili v trezorové místnosti návštěvníci hradu a zámku Bečov.

Na záchraně relikviáře osm let pracoval tým restaurátora Andreje Šumbery. „Byla to náročná práce. Nejvíc problémů nám dělaly sošky a reliéfy vyrobené z 0,2 až 0,3 milimetru tenkého plechu. Byly hodně poškozené, takže jsme je museli pracně podlepovat, některé části jsme museli dokonce dodělat,“ řekl Šumbera. „Jsem rád, že má koncepce záchrany relikviáře zvítězila, ale ještě radši jsem, že byla správná. Relikviář vydrží ještě pěkných pár desítek let, než bude nutná další oprava,“ konstatoval restaurátor.

Vedle knihy o relikviáři pokřtili v sobotu kmotři i autoři také multimediální a vícejazyčný CD ROM se stejnou tematikou. Zajímavostí tohoto díla jsou autentické záběry z policejního archivu, na kterých je vidět vyzvedávání objevené památky z podzemí hradní kaple.

Autor: Petr Kozohorský

18.4.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pestalozzi vznikli jako studentská kapela v roce 1988. Jedním ze zakládajících členů byl i Petr Gardner.

Nekonečná jízda kapely Pestalozzi začala před 30 lety

Účastníci Senior akademie se na závěr svých studií sešli s vedením města Karlovy Vary a zástupci městské policie.

Senior akademie je opět tady, vstoupila do osmého ročníku

Kontejner se změnil v past. Naštěstí pomohli strážníci

Karlovy Vary - Velkou smůlu měl muž, který do kontejneru vyhazoval odpad. Jakýmsi záhadným způsobem se mu v něm zaklínil prst a nádoba se změnila v past, z níž nemohl uniknout. Z prekérní situace pomohli strážníci městské policie.

Provětrejte své dalekohledy a pozorujte hvězdy

Karlovy Vary - Hvězdná obloha odhalí zvědavcům další malá tajemství. V pondělí se ztratí měsíc a zazáří nově objevená kometa čekající na své jméno.  

Foto: Miminka z Karlovarska

Deník představuje právě narozené děti

Těžký úkol. Lázně zvelebí renomovaný urbanista

Karlovy Vary - Jak propojit turistickou lázeňskou oblast se zbylými čtvrtěmi tak, aby tvořily fungující organismus?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení