Karlovarské muzeum Jan Becher prošlo náročnou rekonstrukcí a otevřelo zrekonstruované prostory. Návštěvníkům nyní nabídne mluvícího Jana Bechera, tajemného doktora Frobriga a hlavně interaktivní představení procesu výroby od míchání bylin až po expedici. Karlovarské muzeum Jana Bechera v loňském roce navštívilo šedesát tisíc lidí.

„Chtěli jsme, aby expozice byla atraktivnější a zajímavější. Mezi exponáty v rekonstruovaných sklepních prostorách tak diváci uvidí nový model historické podoby továrny, který věrně zobrazuje, jak výroba na konci 20. století probíhala,“ vysvětlil Vladimír Darebník, provozní ředitel společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka.

Součástí expozice je tak degustační místnost z dob Jana Bechera. „Jde o unikátní a přesnou rekonstrukci původní místnosti, která se nazývala sladká komůrka a jejíž vznik se datuje někdy do období okolo roku 1865. Rodina Becherů ji využívala pro soukromé degustace při setkání s nejbližšími přáteli,“ vysvětlil ředitel.

Návštěvníky zcela jistě zaujme také laboratoř Dr. Frobiga, který je v ní osobně přítomen. „Protože se podoba této záhadné postavy nedochovala, bude k návštěvníkům otočen zády. Každý tak může odhadnout, jak asi vypadala,“ zažertoval ředitel.

Součástí muzea je i maketa stáčecí linky, jejíž součástí je slavný Becherovod. Ten dříve spojoval všechny sklepní a výrobní prostory továrny a dopravovala se jím veškerá produkce Becherovky.

Výstava je doplněna o sud s originálním kryptogramem z roku 1901, který dosud nebyl rozluštěn. Ani jedna z posledních majitelek továrny z rodiny Becherů, Heda Becherová, nevěděla, co přesně znamená, ačkoliv rodinu Becherů vždy obklopoval a byl používán například i na jejich osobních věcech.
Receptura becherovky je už přes 204 let přísně tajná. Vždy se předávala pouze potomkům v rodině Jana Bechera a v novodobé historii ji znají pouze dva lidé z nejužšího vedení firmy. V expozici muzea ale míchání bylin nechybí.

„I když návštěvníci zrekonstruovaných sklepů uvidí směs bylin a možná dokáží rozpoznat dvě či tři nejvýraznější z nich, celé složení směsi a poměry mezi bylinami zůstanou i nadále přísně utajeny,“ zdůraznil Vladimír Darebník.

Rekonstrukce sklepů, která byla zahájena letos v březnu, je první etapou celkové opravy budov bývalé továrny Becherovka. Tu realizuje společnost Karel Holoubek – Trade Group, která areál v roce 2009 koupila od společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka. Kolik oprava stála, o tom investoři pomlčeli. „Spolupráce obou společností je na vysoké úrovni. Nyní pracujeme na další fázi rekonstrukce budov. Chceme zde vybudovat pasáž Becher Platz s pivovarem a restaurací, v níž se bude podávat pivo Karel IV., jehož výrobu chceme v Karlových Varech obnovit,“ nastínil budoucí plány Karel Holoubek. Na Becher Platzu budou i obchody se zbožím karlovarského regionu a dominantním obchůdkem bude prodejna s becherovkou. Zatím pouze na papíře je další projekt Karla Holoubka, a to jsou pivní a becherovkové lázně. „Tento záměr je ale na samém začátku,“ zdůraznil Karel Holoubek.