VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na školáky a študáky čeká výzva v podobě soutěže o přírodě a lese

Karlovy Vary - Děti a studenti z Karlovarska se mohou v lednu opět zúčastnit mezinárodní vědomostní soutěže o přírodě, lese a lesnictví YPEF 2017 (Young People in European Forests). Loňské místní kolo YPEFu v Karlových Varech zaznamenalo rekordní zájem.

15.1.2017
SDÍLEJ:

DĚTI A STUDENTI se mohou znovu zúčastnit mezinárodní vědomostní soutěže o přírodě, lese a lesnictví YPEF. Foto: Ilustrační foto: www.ypef.cz

Zúčastnilo se jej na devadesát žáků a studentů, což je v České republice za sedm let, kdy soutěž probíhá, historicky nejvyšší účast.

Karlovarské místní kolo opět organizuje místní divize Vojenských lesů a statků (VLS), která spravuje vojenský újezd Hradiště.

Proběhne ve středu 25. ledna od 9.00 hodin na Střední pedagogické škole, gymnáziu a VOŠ Karlovy Vary v Lidické ulici. Vedle toho karlovarští lesníci letos nově organizují místní kola také na Chomutovsku a Lounsku.

„Loňský ročník v Karlových Varech měl mimořádný úspěch, soutěže YPEF se tam zúčastnily tři desítky tříčlenných družstev šlo o rekordní účast v historii soutěže. Proto jsme se rozhodli umožnit žákům a studentům z Chomutovska a Lounska, aby se do této přírodovědné soutěže také zapojili, a srdečně je zveme," uvedl ředitel karlovarské divize VLS Milan Suk.

Celkem tým podnikových lesních pedagogů zorganizuje po republice osm místních kol. „V roce 2015, kdy jsme se jako podnik stali partnery soutěže, proběhla u VLS dvě místní kola v režii našich lesních pedagogů, loni jich bylo pět a na ročník v tomto roce plánujeme o tři více. Hlavní nápor bude právě na Janu Hynkovou z karlovarské divize, kde byl již loni zájem o soutěž ze strany místních škol enormní," poznamenal vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr.

Mezinárodní soutěž YPEF je určena pro mladé lidi se zájmem o přírodu. Soutěží se ve tříčlenných týmech a s ohledem na možný postup do mezinárodního kola se očekává, že všichni soutěžící budou ovládat anglický jazyk. Soutěžící jsou rozdělení do dvou věkových kategorií. Mladší se rekrutují z 6. až 9. tříd, starší kategorie je určena středoškolákům.

V soutěžní den místního kola na soupeřící týmy čeká nejprve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin.

Vítězný tým z každého místního kola postoupí do regionálního kola, odkud má v případě vítězství možnost se probít do národního finále.

To proběhne tradičně v Kostelci nad Černými lesy v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze.

„Tým, který vyhraje národní kolo, bude vyslán do evropské země, která je členem mezinárodního výboru YPEF, kde bude reprezentovat ČR v kole mezinárodním termíny a místa konání budou upřesněny později," doplnil Kobr.

Do místních kol YPEF 2017 se mohou žákovská a studentská družstva hlásit elektronicky na adrese www.ypef.cz, bližší informace o místních kolech u VLS získají na www.vls.cz, kde jsou také kontakty na organizátory jednotlivých kol podnikové lesní pedagogy.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) vznikla z iniciativy polských lesníků. YPEF si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti.

Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace. Ta zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení.

Vojenské lesy a statky jsou partnerem vědomostní soutěže YPEF od roku 2015, soutěž podporují nejen finančně, ale tým podnikových lesních pedagogů se podílí také na organizaci místních kol. (sot)

Autor: Redakce

15.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Lomnického potoka nelze kvůli suchu čerpat vodu

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci.

V aréně změří síly nejlepší dřevorubci

III. třída: Otročín se postaví Krásnému Údolí

Karlovy Vary – Třinácté kolo má na programu okresní III. třída Karlovarska. Magnetem bude souboj Otročína a nedalekého Krásného Údolí, což slibuje zajímavou fotbalovou bitvu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Barokní Fischer byl - nebyl?

Karlovarský kraj - Že by již potřetí prezentovaný Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera naplnil zadaná očekávání, si až tolik nemyslím.

OKRESNÍ PŘEBOR: Fanoušci mohou vybírat, derby horalů či duel mistra

Karlovy Vary – Sedmou příčku si v loňském ročníku okresního přeboru připsali na své konto fotbalisté sedleckého KSNP. Ti by rádi v letošním ročníku své umístění vylepšili, a nejen to, pomýšlí i na krajské soutěže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení