VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní dům: Hrozí znovu spory?

Karlovy Vary - Tentokrát ne peníze a prodej, ale historie pronásleduje Národní dům v Karlových Varech. Do jeho rekonstrukce se hodlá vložit Asociace pro rozvoj a záchranu kulturního dědictví v České republice (ASORKD).

12.11.2013 1
SDÍLEJ:

Oprava Národního domu: Po všech stránkách složitá akce.Foto: Foto Deník Vladimír Meluzín

„Ve městě, které usiluje o zapsání do seznamu kulturního dědictví UNESCO, opět hrozí, že bude nenávratně poškozena další památka. Národní dům je velmi cennou stavbou věhlasných architektů Ferdinanda Fellmera a Hermanna Helmera, kteří významnými stavbami vtiskli městu jeho tvář. Jedná se o jejich poslední práci v Karlových Varech z přelomu 19. a 20. století. Firma Eltodo se chystá objekt pronajmout na 15 let společnosti Axxos, která se chystá do objektu radikálně zasáhnout. Začít se prý má bouráním v původních hotelových pokojích. Vedení města vůbec nevadí (nebo to neví?), že pro takovou přestavbu v kulturní památce chybí splnit zákonnou povinnost, a tou je stavebně-historický průzkum! Podle mých informací nebyl udělán tedy to, co se ze zákona za stavebně-historický průzkum považuje a dokonce ani nebyl požadován," uvedl Pavel P. Ries, prezident ASORKD a také lídr za kraj do parlamentních voleb za Úsvit přímé demokracie. A zdůraznil, že on je ten poslední, který by si nepřál vidět Národní dům v Karlových Varech znovu v provozu a rekonstruovaný. „Rozhodně ale ne způsobem, který prezentoval současný majitel, firma Eltodo, ve spolupráci s firmou Axxos."

Podle Tomáše Karla, ředitele Národního památkového ústavu v Lokti, ale oprava Národního domu běží standardním způsobem. „Nemáme žádné zprávy ani informace o tom, že by docházelo k nějakým excesům," uvedl.

Stejně tak odmítá kritiku ASORKD i karlovarský magistrát. „Tvrzení, že nenávratné poškození Národního domu znemožní zápis Karlových Varů na seznam světového dědictví UNESCO, je velice legrační, rekonstrukce Národního domu patří naopak mezi ty nejcitlivější," ohradili se prostřednictvím mluvčího Kopála karlovarští památkáři. Celý objekt je podle nich z hlediska hmot a dispozic zachován. „Minimálně a jen v nejnutnějších případech se mění stavební prvky, a to především dřevěné, napadené škůdci například trámy a podobně. Ale i zde se velmi pečlivě stanovuje, které budou sanovány, které protézovány, které repasovány a které jsou v tak neudržitelném stavu, že musí být nahrazeny. Historicky hodnotné umělecké prvky byly sňaty, katalogizovány, budou restaurovány a osazeny zpět na své původní místo. Prvky chybějící nebo poškozené budou nahrazeny kopiemi původních," doplnil mluvčí. Rekonstruovaný Národní dům bude podle města spíše jednou z ukázkových památek Karlových Varů jako města na seznamu UNESCO, než aby zápis na tento seznam znemožnil.

„ASORKD se snaží vzbudit dojem, že je magistrát hloupý, nebo dokonce zločinný. Ale podle nám dostupných informací stejné, rádoby senzační odhalení už adresovala i památkové inspekci, která se jí snažila vysvětlit, že obnova Národního domu probíhá bez jakéhokoliv rozporu se zákonem," odmítá kritiku město. Národní dům je podle náměstka Jiřího Klsáka rekonstruován na základě daleko podrobnějších expertiz a rozborů, které umožňují daleko přesněji zvolit optimální způsob provádění všech nezbytných prací. To uznává nejen orgán státní památkové péče při karlovarském magistrátu, ale také Národní památkový ústav i památková inspekce," uvedl prostřednictvím mluvčího náměstek.

Autor: Ivana Kalinová

12.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Novomanželé Urbanovi si řekli své ANO na vrcholku Aschberg v horské Bublavě.
9

Letní svatby jsou in, oddává se na lávce, golfu, na poli nebo u vysílače

Míša Rauscherová, vrchní sestra z interního oddělení sokolovské nemocnice, je ve finále prestižní soutěže.

Vrchní sestra ze sokolovské interny by se mohla stát Nej sestřičkou roku 2017

Máme žízeň. A projevilo se to v prodeji

Karlovy Vary - Patrně i díky vysokým teplotám a žíznivým zákazníkům v letních měsících vzrostl skupině Karlovarských minerálních vod (KMV) v prvním pololetí roku prodej meziročně o čtyři procenta a dosáhla celkového obratu 3,9 miliardy korun. To bylo meziročně o dvě procenta více.

Za objektivem Františka Konopy

Karlovy Vary - Studoval fotografii na karlovarské „keramce“, poté si pořídil vlastní studio. Práce Františka Konopy zaujala velké množství lidí.

Maketu odhalí poslední český rytíř

Mariánské Lázně - Jedna z nejstarších románských staveb, kostel svatého Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, bude k vidění i v Mariánských Lázních. Věrná miniatura totiž přibude do velké rodiny v Parku Boheminium.

Motivací mají být stipendia od kraje

Karlovy Vary - Motivační a prospěchová stipendia za druhé pololetí uplynulého školního roku získají od Karlovarského kraje studenti z jedenácti středních škol v regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení